Päike on inimese elus väga tähtsal kohal. Lisaks selle, et päike parandab meeleolu ja und ning aitab vähendada depressiooni, toodab see ka meie organismile vajalikku komponenti D-vitamiini. Sellegipoolest on päikesel ka oma varjukülg.
Liigne päikese käes viibimine ja päikesekaitsekreemide vähene kasutamine suurendab olulisel määral riski saada nahka kahjustav päikesepõletus ja suurendab nahavähi tekkimise võimalust. Seepärast on oluline enda kaitsmiseks kanda korrektselt ja regulaarselt päikesekreemi, võimalusel kanda ka kaitsvaid riideid. Terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Natali Promet selgitab, kuidas ennast päikese eest kaitsta ja mida silmas pidada päikesekreeme kasutades.
Mis vahe on UVA ja UVB kiirgusel?
Päikese ultraviolettkiirgus (UV) jaguneb lainepikkuse alusel kolme põhikategooriasse: UVA, UVB ja UVC kiirgus. Neist maapinnale jõuavad vaid esimesed kaks. UVA-kiirgus põhjustab naha vananemist ja UVB-kiirgus päikesepõletust. Põhjamaades, kuigi päike võib tunduda nõrgem, võib UV-kiirguse tase päevasel ajal olla siiski piisavalt kõrge, et põhjustada kahju.
Mida silmas pidada päikesekreemi valides?
Päikesekaitsetoodet kasutades tuleks tutvuda toote infoga ja järgida kasutusjuhendit. Oluline on valida kreem, mis kaitseb nii UVA kui UVB kiirguse eest.
Pööra tähelepanu kreemi kaitsefaktorile ehk SPF-ile. Kaitsetegur näitab, kui palju aega saab päikese käes viibida ilma põletust põletamata. Näiteks kui inimesel tekib põletus 10 minutiga, võimaldab SPF 20 kaitseteguriga kreem olla päikese käes 10 x 20 = 200 minutit.
Rõhutame, et isegi kõige suurema päikesekaitse faktoriga tooted ei taga täielikku kaitset UV-kiirguse eest. Need pakuvad küll õige kasutamise korral kaitset nahavähi vastu, kuid lisaks tuleks siiski vältida pikaajalist päikese käes viibimist, otsest päikese käes olekut keskpäeval ning kaitsta end mütsi ja päikeseprillidega või nautida varjus olemist.
Kui tihti pead kreemi kehale kandma?
Oluline on kanda kaitsekreemi nahale piisavalt ja hoolikalt ning lisada seda üsna sageli. Soovituslik on kreemi panna 20-30 minutit enne päikese kätte minekut ja seda tuleks uuendada iga kahe tunni tagant, kindlasti ka pärast ujumist.
Tootele märgitud päikesekaitse faktori saavutamiseks tuleks kanda nahale 2 mg toodet ühe ruutsentimeetri kohta, ehk siis täiskasvanud inimese puhul umbes kuus teelusikatäit kreemi.
Kuidas kaitsta lapsi päikese eest?
Beebide ja väikelaste nahk on õrnem ja tundlikum päikese suhtes. Seepärast tuleks lastel vältida keskpäeval päikese käes viibimist, sest neil tekib põletus kiiremini. Lastel võib päikesepõletus tekkida juba peale 20 minutit päikese käes viibimist. Lastel tuleb kasutada nende naha jaoks mõeldud päikesekreeme vastavalt pakendil toodud juhistele, et tagada parim võimalik kaitse.
Päikesekaitse meelespea:
- Kaitse lapsi päikese eest puuvillasest või linasest materjalist riietusega.
- Vali kõigile perekonnaliikmetele sobiv päikesekaitsekreem.
- Kanna kreemi nahale vahetult enne või kuni 30 minutit enne päikese kätte minekut.
- Kanna kreemi nahale ka pärast ujumist.
- Ära hinga pihustatavat päikesekaitsekreemi sisse.
- Pese kreem õhtul enne magamaminekut maha.
- Kasuta päikesekaitsekreemi vastavalt märgistusel toodud juhistele.