Laps neelas midagi mürgist - kas aktiivsöest on abi?

Laps neelas midagi mürgist - kas aktiivsöest on abi?

25. May 2022, 15:42 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mida teha, kui laps on pannud suhu ja neelanud alla midagi mürgist, näiteks täiskasvanute ravimeid? Aktiivsüsi on hea abivahend paljude selliste mürgistuste puhul, kuid enamasti pole inimestel seda kodus kaugeltki sellises koguses, mis päriselt aitaks. 

„Aktiivsüsi on reeglina olemas igas kodus, sest teatakse, et see aitab kõhuhädade ja mürgistuste vastu, kuid inimesed peavad piisavaks koguseks paari tabletti. Tegelikult tuleks lapsevanematel mürgistusjuhtude tarvis kodus hoida aktiivsöe tablette arvestusega, et 10 kilo kaaluva lapse korral on õigeks annuseks 40 tabletti ehk 10 g,“ selgitab Mare Oder, terviseameti mürgistusteabekeskuse juht.

Mürgistuse korral on aktiivsöe ülesandeks siduda suukaudselt manustatud mürgiseid aineid ja takistada nende imendumist. Olukordades, kus aktiivsüsi on vajalik, tuleb seda manustada võimalikult kiiresti, soovitatavalt esimese 30 minuti kuni tunni jooksul aktiivsöega seonduva mürgi neelamisest.

„Kahjuks on sagedased juhtumid, kus lapsed on saanud kätte vanemate või vanavanemate ravimid ja need sisse võtnud. Sellisel juhul piisaks esmaaabiks aktiivsöe andmisest, kui reeglina on kodus vaid mõni tablett ja nii tulebki pöörduda hoopis kiirabisse. Meil on olnud ka juhuseid, kus väike patisent tuli Saaremaalt kiirkorras mandrile tuua. Piisav kogus aktiivsütt ravimikapis aitaks seda kõike vältida,“ ütles Oder.

Tuleb silmas pidada, et ehkki aktiivsüsi aitab paljude mürgistuste puhul, ei mõju ta absoluutselt kõikide mürgistuste korral. Lisaks tuleb arvestada, et aktiivsüsi, nagu iga teinegi ravim, omab kõrvaltoimeid ning kasutamiseks on ka vastunäidustused. Seega peab ka aktiivsöe neelamine olema hästi läbimõeldud tegevus. Seda ei tohiks teha ilma olulise vajaduseta, sh mittemürgiste ainete neelamisel või igaks juhuks. 

Aktiivsöe tablettide orienteeruvad kogused:

  • Apteekides on müügil peamiselt 250 mg aktiivsöe tabletid, mis tuleb purustada. 
  • Täiskasvanu annus on orienteeruvalt 50 g ehk 200 tabletti.
  • 10-kilose lapse annus on 10 g ehk 40 tabletti.

Mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on avatud ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 7943 794).

(Allikas: Terviseamet. Foto: Freepik)

 

Kas Sina hoiad igaks juhuks kodus aktiivsütt? Kas ka piisavas koguses?