Kuseteede põletik: mida teha?

Kuseteede põletik: mida teha?

28. Sep 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Laste voodimärgamine ehk öine enurees võib esineda mitmetel põhjustel. Selle ravi algab perearsti juurde minekuga, et välistada või avastada tõsisemad probleemid, nagu põie düsfunktisoon või põlteikulised protsessid lapse põies või kuseteedes.

Nõu annab lastearst Edīte Jeruma.

Laste põiepõletik on üks üsna sagedaselt esinevaid haiguseid. See võib olla ka viirusinfektsioon. Väikesed lapsed ei oska vanematele sümptomeid kirjeldada ja sel juhul on raske vanematel seda kindlaks teha. Vanematel lastel on tavaliselt urineerimine valulik ja nad kurdavad ka oma valu tihti vanematele, et see esineb just veidi enne pissimise lõpetamist ja vahel võib ka püksi tulla, kuigi seda enne ei juhtunud.

Arst teeb testid ja leiab, mis on valesti

Kui lapsel on kõrge palavik ( üle 38 kraadi) ja ei ilmne muid ülemiste hingamisteede nähte ( köha, nohu, muud märgid), tuleks teha uriinianalüüs, et välistada kuseteede põletikku, sest vahel ei ole sümptomid väga märgatavad.

Samuti tuleks tähelepanu pöörata uriini värvile.

Kui uriinis esineb verd, võib see olla märk kuseteede põletikust või neerude probleemist. See on üsna tõsine sümptom ja selle puhul peaks kohe arstile pöörduma. Arst võibki panna diagnoosiks kõige tavalisema põiepõletiku, aga igatahes on veri uriinis tõsine sümptom ja seda ei tohiks jätta tähelepanuta.

Kui perearst leiab, et lapsel on põiepõletik, kirjutab ta tõenäoliselt selle raviks välja antibiootikumid. Ravimteedega ravimine sel puhul kahjuks enamasti ei õnnestu. Lapse põiepõletiku ravi võtab enamasti aega umbes kümme päeva, aga kui tegu on tõsisema neerude haigusega, võib see võtta kauem.

Kes on nefroloog?

Nefroloog on spetsialist, kes ravib neerude ja kuseteede haigusi. Uroloog see vastu tegeleb ka kusedeedega, aga rohkem juhul, kui on vaja kirurgilist sekkumist. Sinna satuvad lapsed tavaliselt siis, kui neil on korduvalt põiepõletikke, mis ei allu ravile ja tekivad tõsised neeruprobleemid. Esmaselt saadetakse ikka nefroloogi juurde.

Kuidas tekib põiepõletik?

Kindlasti on emadel küsimus, kuidas põiepõletik tekib ja kuidas lapsi selle eest kaitsta?

Mitte kõik lapsed ei jää märgade jalgadega külmetamisest haigeks, aga lapsed, kes on sellistele haigustele vastuvõtlikud, võivad peale päeval märgade jalanõudega käimist õhtuks haiged olla. See võib põhjustada põletikku.

Põiepõletikus saab kõige kergemini aru, kui laps märgab öösel jälle voodit, kuigi potitreening on ammu seljataha jäänud. Last ei peaks öise voodimärgamise probleemiga üksi jätma. Kuniks probleem saab ravitud, tuleks lapse olemine vähem ebameeldivaks teha.

Lapsed peaksid tundma, et vanemad hoolivad tema murest ja toetavad. Häbistamine ei ole lahendus. On olemas ka spetsiaalsed ööpüksid lastele, kes on 4-11 aastat vanad. Laps ei pea oma öid märjas voodis veetma.

Need imavad suurepärastelt niiskust on ja on riiete all nähtamatud, nii et laps ei pea ebamugava olukorra pärast muretsema, kui ta on ööseks sõbra juurde läinud või reisil. Laps saab sel juhul öösel kuivas voodis magada.

Emad saavad oma lapsi aidata sellega, et jäävad rahulikuks ja uurivad, milline ravi oleks lapsele kõige sobilikum.

Emmede Klubi

20130612164627-77069.jpg

DryNites ® imavad püksid aitavad voodilinu ja ööriideid kaitsta ja laps ei häbene ja karda, et ta võib voodisse pissida.

eveliiy eveliiy 28. Sep 2014, 22:21

tore teada, et on olemas sellised ööpüksid