Kukkuvad telekad põhjustavad lastele üha enam raskeid traumasid

Kukkuvad telekad põhjustavad lastele üha enam raskeid traumasid

02. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viimasel kümnendil on järjest sagenenud laste peale kukkunud telerite põhjustatud vigastused. Nende traumade esinemissagedus ja raskusastmed tõenäoliselt suurenevad veelgi, kuna telerite suurus järjest kasvab ja hind muutub üha soodsamaks, vahendab kliinik.ee.

Võttes kokku 29 uuringu andmed seitsmest erinevast riigist, kus analüüsiti televiisoritega seotud pea- ja kaelapiirkonna vigastusi, leiti, et 84 protsenti õnnetustest toimus kodus ja kolmveerandil juhtudest ei olnud juures täiskasvanut, kes oleks õnnetust pealt näinud või saanud ära hoida.

Telerid olid harilikult suuremõõtmelised ja olid põrandast kõrgemale paigutatud, kusjuures sageli selleks mitte ettenähtud kohtadesse nagu näiteks kummutite peale. Surmajuhtumite esinemissagedus oli uuringutes erinev, aga enamasti (96 protsendil juhtudest) oli surma põhjuseks ajukahjustus.

Lapsevanemad peavad teadma, et kukkuvad telerid võivad lapsi tõsiselt vigastada, kuid need on tihti niisugused traumad, mis “hüüavad tulles” ja on ennetatavad. Sellistest vigastustest on kõige rohkem ohustatud ühe- kuni kolmeaastased lapsed.

Kuidas niisuguseid õnnetusi ära hoida?

* Lapsi, vanemaid ja meedikuid tuleb harida kukkuvate televiisorite ohu teemal!

* Kodudes tuleb vältida mänguasjade, pultide jms paigutamist telerite peale!

* Telerite tootjad peaksid koos teleka müügiga andma kaasa juhtnööre selle kohta, kuidas televiisoreid turvaliselt aluste või seinte külge kinnitada.

* Televiisor tuleb paigutada aluse servast eemale.

* Tuleks luua riiklikud regulatsioonid, millist mööblit ja kinnitusi tohib telerite paigaldamiseks kasutada, kuidas telereid põrandale või seinale kinnitada ja luua regulatsioonid, et tootjad valmistaksid madalaid ja stabiilsemaid telerite aluseid.

 

Kas ka Sinu kodus seisab õhuke teler lahtiselt madalal kapil, olles nii lastele ohuks?