Kuidas valida lapsele ratast?

Kuidas valida lapsele ratast?

18. Mar 2016, 14:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Varsti saabub ametlikult kevad ja saab jälle mõelda rattasõidu peale. Pärast pikka talve vajavad rattad hooldust ning nii mõnigi pereliige vajab uut sõiduriista. Millele tähelepanu pöörata lapsele ratast valides?

1. Hind

Varem oli ratas investeering Osteti korralik ratas ja pärandati seda vanematelt lastelt noorematele. Tänapäeval ostetakse ratas, sõidetakse sellega ühe suve jooksul ja seejärel on ratas prügikastikaup. Muidugi on 75€ maksvam ratas odavam, kui 270€ maksvam ratas, kuid paraku pole see nii kvaliteetne. Ostes ratta, mida saad noorematele lastele edasi pärandada, võidad rahas ja mitte ainult. Kallimad rattad on kergemad ja lapsele mugavamad, samas kui odavad rattad on rasked, ebamugavad ning lapsel kaob sõidurõõm.

2. Kvaliteet ja kaal

Täiskasvanu ratas kaalub umbes 20% tema enda kaalust. Laste rattad aga kuni 50% lapse kaalust. Sellise massiga võideldes ei ole lihtne tasakaalu hoida, samuti on raske sellise rattaga sõitma õppida.

3. Suurus

Sadulas istudes peaks laps suutma ühe jalaga maad puudutada. Päris algajad peaksid saama mõlemad jalad maha panna. Ei ole mõistlik lapsele osta ratast, mis on tema jaoks liiga suur. Suurt ratast on tal ebamugav juhtida ning sõiduoskus võib hoopis väheneda.

4. Disain

Kuna erilist tähelepanu peab pöörama ratta kaalule, ei soovitata valida “kellade ja viledega” rattaid. Ratas on ratas, mitte mänguasi ja kui see on liiga raske, siis ei aita ka lemmiktegelase pildid - laps ei taha sellise rattaga sõita.

5. Pidurid

Lasteratastel on tavaliselt jalgpidurid või käsipidurid. Kuna laste käed on väikesed ja mitte nii tugevad, on pisemate laste ratastel levinumad jalgpidurid. Käsipidurite sobivust saab testida, proovides neid pigistada oma väikese sõrmega. Kui see on raske, on ka lapsel pidurdamine raskendatud.

Täisteksti koos illustratsioonidega saad vaadata SIIT.

26. Mar 2016, 12:16

Väga hea artikkel. Oleme just vanemale pojale soetamas ratast 😀