Kuidas tulla toime uue pereliikme sünnist tingitud armukadedusega?

Kuidas tulla toime uue pereliikme sünnist tingitud armukadedusega?

16. Nov 2014, 21:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väikese õe või venna lisandumine perre on iga lapse jaoks suur elumuutev sündmus. Mis aga saab, kui väikesest armukadedusest saab salaja näpistamine ja tõukamine? Murelike vanemate kõige tavalisematele küsimustele vastab psühholoog ja pereterapeut Anna Sylvén.
 
Kas õdede-vendade puhul esinevat armukadedust on võimalik ennetada?

Ei, minu arvates mitte. See on väga loomulik, et laps uue pereliikme sünnile teatava armukadedusega reageerib. Reaktsioon on tõestus sellest, et senises pereelus on kõik hästi olnud ja et vanem laps tunneb, et olukord võib muutuda.

Kas armukadedus sõltub laste vanusevahest?

Üldiselt võib öelda, et mida väiksem vanusevahe, seda rohkem esineb armukadedust. Väikestel lastel on võrdne vajadus tähelepanu, abi ja läheduse järele. Kui esimene laps on vanem, on ta jõudnud endale luua nii öelda „oma elu“ (näiteks lasteaia ja sõprade näol) ja vajadus vanemate tähelepanu nimel võistelda on väiksem.

Kas kõigis perekondades esineb uue pereliikme sündides armukadedust?

Jah, ma usun küll, aga see võib erinevatel viisidel väljenduda. Mõned lapsed muutuvad kohemaid väga kurjadeks ja vihasteks ning demonstreerivad seda väga ilmekalt. Teised on väikese õe-venna vastu pealtnäha kenad ja sõbralikud ning hoiavad neid tundeid vaka all. Kõik inimesed kogevad ja väljendavad armukadedust erinevalt.

Miks selline õdede-vendade vaheline armukadedus tekib?

Esimene laps on terve oma elu olnud lapsevanemate hoole ning armastuse keskpunktiks. Kui sünnib uus beebi, konkurent, kes samuti vanemate tähelepanu vajab, võib see lapsele mõjuda šokeerivalt ning seetõttu põhjustada ka armukadedust. Mis tunne oleks sinul, kui su armsam tooks ühel heal päeval koju uue partneri teatades, et armastab uustulnukat sama palju kui sind, ootab, et te saaksite sõbralikult läbi ning et viimane elab nüüdsest teiega ühe katuse all?

Mida saan mina lapsevanemana teha, et vanemat last aidata ning armukadedust leevendada?

Lugege koos vanema lapsega lasteraamatuid ja vaadake filme, mis käsitlevad õeks-vennaks saamist ja olemist - nii saab laps end teiste laste ja nende kogemustega samastada. Veetke teinekord kvaliteetaega ainult vanema lapsega. Kui laps väljendab armukadedust, ei tohi lapsega mingil juhul pahandada - püüa mõista, mis tunne tal võib olla ja aita lapsel oma tundeid sõnadesse panna. Selgitage lapsele, et armastate ja hindate teda täna täpselt sama palju, nagu enne väikese õe või venna sündi.

Kui vanem laps beebile liiga teha üritab, võib olla lihtne ärrituda, kuid lapsevanemana on tähtis püüda lapse vihahoogudesse rahulikult suhtuda ning meeles pidada, et armukadedus on loomulik. Tihti ei ole õdede-vendade vahel esinev armukadedus tingitud hetkelisest leebest ärritusest, vaid tõelisest raevust ja vihast. Kui vanem õde või vend hakkab beebi peale raskeid asju pillama või oma viha muul säärasel viisil väljendama, on see tõeliselt ohtlik ning sellisel juhul ei tohi lapsi kindlasti omapead jätta. Selle eest, et õnnetusi ei juhtuks, vastutavad ainult täiskasvanud – seda vastutust ei saa ega tohi kunagi laste kanda jätta.

Kas õdede-vendade vaheline armukadedus läheb üle?

See sõltub enim sellest, kuidas lapsevanemad aitavad lastel raskete tunnetega toime tulla – et sellised keerulised emotsioonid ei jääks täiskasvanueani hinge närima. Lapsed vajavad raskete tunnetega toimetulekuks oma emade-isade abi.

Armukadedus on raske ja „inetu“ tunne, mis ei ole tegelikult sotsiaalselt aktsepteeritav. Seega kingib õe-venna sünd vanemale lapsele võimaluse harjutada, kuidas sellise keerulise emotsiooniga (mida armukadedus kahtlemata on) toime tulla. Siis võib palju kasu olla sellest, kui lapsevanem analüüsib ka ennast ning omaenda võimet armukadedusest üle saada. Kui lapsevanem mõistab ning tunnistab, et ka tema puhul esineb teinekord armukadedust, on tal oluliselt lihtsam ka lapsele abiks olla.

(Allikas: Viforaldrar.se)


Emmede Klubi

17. Nov 2014, 20:20

Väga hea teema. Kuna meil pisikene tulekul, siis kardan just seda armukadeduse asja kõige enam.