Jõuluaeg pakub vanematele väga palju võimalusi lapsega maailmaasju arutada, mõtiskleda väärtusteemadel ja muidugi ka last lihtsalt kuulata, annab Postimehes nõu pereterapeut Kadri Järv-Mändoja. Üks asi, millest lapsed ja vanemad jõuluajal palju mõtlevad, on laste kingisoovid, nende täitmine ja hind.
Lastel võib olla palju kingisoove. Vanemal tuleks esmalt uurida, mis vajadused lapse soovide taga on. Näiteks võib iPodi soovi taga olla vajadus vahel kodus omaette olla ja mitte kuulata õdede-vendade juttu või kellegi teise valitud muusikat. Kui lapse tegelik vajadus on selge, saab edasi leida sobiva lahenduse. Võib-olla piisab kõrvaklappidest olemasolevale muusikakeskusele.
Iga pere peab ise vaatama, mida eelarve lubab. Oluline ei ole kingituste rohkus või kallidus, vaid ikkagi vastavus lapse vajadustele. Näiteks võib laps tõesti soovida fotoaparaati ja vanemad ka näevad, et lapsel on pildistamise vastu huvi. Siis võiksid pere ja sugulased omavahel suhelda, teha lapsele ühe ühise ja tõeliselt vajaliku kingituse, mitte mitu erinevat ja mitte nii vajalikku. Selle, kui sageli päkapikk käia võiks, saab lapsega selgeks rääkida juba jõuluperioodi alguses. Näiteks võib päkapikk lapsele kirjutada, et ta ei saa iga päev käia, sest tal on vaja jõuda väga paljude lasteni.
Vahel võib ka juhtuda, et laps on sussi sisu nähes pettunud ja kurb. Siis ei maksa last hurjutada ja öelda, et ole õnnelik sellegi üle, mis sa said. Pigem võiks lapsele tema tundeid tagasi peegeldada. "Sa soovisid saada üllatusmuna ja oled nüüd pettunud, et päkapikk tõi kommi. See teeb sind täitsa kurvaks". Edasi saab selgitada, et ju päkapikul olid täna ainult kommid kaasas ja kindlasti ei tahtnud ta last kurvastada. Nii saab õpetada lapsele ka oma pettumuste ja teiste negatiivsete tunnetega toimetulemist ja leppimist.
Jõulud on aeg, mil võiks rääkida andmisrõõmust. Vanem võib suunata last päkapikule joonistama, kirjutama või siis julgustada isetehtud piparkooki sussi pistma. Laps ja vanem võivad vaadata üle mänguasjad, millega enam ei mängita, ja mõelda, kes võiks neid asju rohkem vajada. On palju võimalusi teha annetusi, näiteks loomade varjupaikadele.
Kas Sinu peres on lapse kingisoovid juba läbi arutatud? Kuidas olete lahendanud olukorra, kus lapse soovid jõuluvanale käivad pere rahakotile üle jõu või ei sobi vanemate põhimõtetega?