Kuidas laste omavahelist suhtlust parandada?

Kuidas laste omavahelist suhtlust parandada?

30. May 2013, 11:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui Sa oled just avastanud, et oled rase ja kodus on juba vähemalt üks laps, kujutab iga ema kindlasti ette, kuidas tema lapsed on omavahel suured sõbrad. Kuid siiski - jagelemine mänguasjade pärast mõjutab perekonnaelu, kui peres on vähemalt kaks last.

Nõu annab psühholoog Diana Zande.

Laste omavaheliste suhete parandamine on vanematele üks raskemaid ülesandeid. Et lastel oleks terve elu omavahel tihedad sidemed, jälgi neid kuut nõuanned, mille me kohe teieni toome!

Õpeta lapsi üksteise eest hoolitsema

Lapsed peavad oskama üksteise eest hoolitseda. Paku näiteks vanemale lapsele, et ta võiks ise unejuttu lugeda või väiksemat last lohutada, kui temaga midagi juhtus või ta nutab. Ükskõik, millise variandi Sa valid, tähtis on anda lapsele võimalus ilma Sinu sekkumata üksteise eest hoolitseda. Kui Su 3-aastane kogemata väiksemale natuke haiget tegi, selle asemel, et joosta ise kohe lohutama, anna korraks võimalus suuremal lapsel väikest rahustada.

See paneb lapse iseseisvamalt tundma ja ta ei pea koguaeg tegema, mida tal kästakse. Ja ka väiksem laps, nagu enamik inimesi, tajub, kui tema eest hoolitsevad.

Suhtu lastesse kui isiksustesse

Lapsed küsivad tihti vanematelt, kumba last nad rohkem armastavad. Hoolimata sellest. Et Sa ütleks, et armastad mõlemat samamoodi, ei taha lapsed päris seda kuulda. Nad tahavad, et neid koheldakse erinevalt ja individuaalselt. Seega küsimusele:"Keda Sa rohkem armastad?" oleks ideaalne vastus: "Sina oled ainus. Ma ei armasta kedagi teist samamoodi, nagu Sind." Laps tahab näha, et Sa näed teda kui eraldi isiksust. Kiida teda tema tegevuste eest - näiteks, kui ta sööb kõik pudru taldrikust ära või koristab mänguasjad ise ära. Väldi võrdlemist! Võrdlemise alusel on alati üks laps tublim ja teine mitte. Seetõttu väldi väljendeid, nagu: "Miks Sa ei või olla nii rahulik, nagu Sinu õde on?", või:"Sinu noorem vend käitub alati lauas viisakalt, kuigi ta on Sinust noorem..." Pane tähele, et isegi pisem võrdlus võib põhjustada lapse negatiivset käitumist.

Kui Sa ütled vanemale vanemale lapsele, et ta on juba suur laps ja saab ise riidesse, väiksem veel ei saa, võib sellel olla õilis eesmärk, aga lapsele võib see kinnisideeks saada - ta pingutab ja näeb palju vaeva, et võita väiksemat. Kui noorem laps õpib ka ennast riidesse panema, tunneb vanem esistentsiaalset ohtu. Kui lapsed kasvavad, proovivad nad erinevaid rolle. Kui ta näeb, et ta on "paharett", võib selline roll talle külge jääda, aga ta tunneb alati vastumeelsust õdede-vendade vastu, kelle rolle ta tahaks proovida.

Võta hetk vanima lapse jaoks

Arvatavasti olid Su silmad ja tähelepanu ainult suurema lapse päralt, enne kui teine laps sündis. Aga proovi leida aega vanima lapsega koos veetmiseks. Kasvõi paar minutit päevas, aga aega ainult temaga veetmiseks. Näiteks, kasuta ära aega, kui noorem laps magab. Proovi teda kuulata, kui ta räägib. Mõtle, mida teha, et laps ei tunneks ennast mahajäetuna, kui Sa väiksema eest hoolitsed.

Kui Sa kavatsed noorimat last imetada, küsi oma suurema lapse käest, kas ta tahab ka teie juurde tulla ja koos raamatut vaadata. Laps tahab tunda ja teada, et Sul on tema vajadused ikka veel meeles. Ära unusta suurema lapse huvisid esimeseks panna. Kui väike nutab, aita suurema kingapaelad enne kinni ja mine siis pisikest lohutada. Pisike võib mõne hetke oodata, aga suurem peab teadma, et ta on Sulle väga tähtis.

Silu konflikte

Mingil määral vastasseisude tekkimine on vältimatu, kui perekonnas on rohkem kui üks laps. Ei saa eeldada, et lapsed käituvad alati hästi ja elavad rahus, ning toetavad üksteist. Mõned eksperdid väidavad, et konfliktid aitavad lastel erinevaid väärtusi õppida, mis aitavad hilisemas elus inimestega suheldes paremini hakkama saada. Aita lastel mõista, et on täiesti normaalne, kui vahel endale kallite inimestega tülisid ja probleeme on. See ei tähenda, et nad üksteisest vähem hooliks. Räägi lapse ees tunnetest, peegelda neid ja räägi rahulikult, kuidas vaidlusega toime tulla.

Kuula nende kaebusi ja ürita mõlemast poolest aru saada

Püüa laste vaidlusi mitte ignoreerida, vaid kuulata. Võimalusel saad Sa olle kohtunik ja öelda, et väiksemad häirivad kohati alati suuri ja tahavad ka nende mänguasju. Palu neil mänguasju ilusti jagada või palu lapsel mänguasi, mida ta ei taha teisega kindlasti jagada, oma tuppa ära viia. Aga mõnikord on parem nende vaidlustesse mitte sekkuda. Kui Sa ka lihtsalt lapse ära kuulad, kui ta kurdab, on armukade, vihane või nördinud oma venna/õe suhtes, tunneb ta toetust ja tema pahameel väheneb. Sa ei pea lapsega nõustuma, aga oluline on mõista, et õiglus on kusail seal keskel. Oluline on mõlemad osapooled ära kuulata, et nad mõlemad tunneks, et neid mõistetakse.

Suuna neid ära leppima

Aita lastel mõista, kuidas nad ennast tunnevad, peegeldades ja öeldes kõva häälega nende tunded välja. Ütle, et Sulle tundub, et nad kaklevad omavahel, sest tahavad mõlemad sama käruga mängida. Aita neil rahuneda ja aita lahendusi leida - näiteks võivad nad käruga kordamööda sõita. Laps, kes trambib, on vihane ja karjub - talle aitab, kui Sa ütled, et Sa oled vist vihane, sest Su vend lammutas Su LEGO maja ära. "Koli" laps oma ehitistega veidi eemale, kus ta saab rahulikumalt mängida. Kui tüli ei ole lahendatud ja lapsed on vihased, võid nad korraks ka eraldi tubadesse rahunema saata. Peale seda palu mõlemal rahulikult üksteisele rääkida, kuidas nad tunnevad. Nad peaks üksteist kuulama ja koos kompromissidele jõudma.

Emmede Klubi