Kuidas lapsi rohkem magama saada

Kuidas lapsi rohkem magama saada

28. May 2013, 14:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui Sa küsid ekspertide nõu, kuidas lapsi magama panna, tundub tihti, et see on tulutu ettevõtmine. Tavalised nõuanded on banaalsed ja ettearvatavad: vältige kofeiini, eemaldage televiisor majamistoast, ärge minge magama täiskõhuga, pimendage magamistuba ruloodega. Sul on tunne, et nad varjavad midagi - siin peab olema midagi enamat! Ja ongi! Siin on asjad, mida nad on tahtnud teile öelda, aga on kartnud teid teadusega "üle kallata".

Oled Sa kunagi mõelnud, miks enamik inimesi magab paremini, kui nende magamistuba on jahe? See on selle pärast, et ööpäevane rütm, mis aitab unetsüklit reguleerida, ei ole ainult valgustundlik, kuid ka temperatuuri suhtes tundlik. Kõrgem temperatuur aeglustab organismi soovi magada ja muudab unemustreid - soojem tuba tähendab mitte-REM une vähenemist.

77% lastest vaatavad igaõhtuselt enne magama minemist televiisorit. Paigal istumine ja rahulikult olemine peaks teoreetiliselt aitama lapsel lõõgastuda, kui ta ei vaata väga põnevat saadet. Aga tegelikult, ekraani heledus õõnestab seda teooriat. Valgus televiisorist või arvutist võib aeglustada mõlemat vajalikku tegurit - kehatemperatuuri vajalikku langust ja melatoniini tootmist ja seetõttu lükkab see une saabumist kahe tunni võrra edasi.

Me oleme kõik tuttavad piinaga kui me oleme väga-väga väsinud, aga ikka ei suuda magama jääda. Miks see nii on? See on nii seetõttu, et peale paari päeva vähem magamist hakkab aju tootma juurde hormooni - kortisooli. Võtab kuus korda nii palju aega, et stressihormoon langeks piisavale tasemele, et uni saaks võimalikuks.

Ühes uuringus, kus osales 170 last, tuli välja, et "valgekraede" perekonnas kiputi hiljem magama minema ja varem ärkama, kui seda tegid töölisklassi pered. Samas said nad tegelikkuses rohkem "pärisund". Kuidas on selline asi võimalik? See on sellepärast, et nende magamamineku ja ärkamise kellaajad olid rohkem kooskõlas, nad pidasid rutiinist kinni. See tegi nende une palju tõhusamaks - nad vähkresid voodis palju vähem aega.

Ebaühtlane uneaeg on põhimõtteliselt enda tekitatud ajavöödnivahetuse väsimus - see lõhestab omavahel kahe süsteemi sünkroniseerimist, mis reguleerivad ööpäevase une rütmi ja homoöstaatilist tasakaalu. Nädalavahetusel kolm tundi kauem üleval olemine on samaväärne igal nädalavahetusel üle kolme ajavööndi lendamisega.

See on eriti raske lapstele, kes on niigi ülekoormatud - ja nad vaatavad päevas ka lisaks kolm tundi televiisorit. Kõige motiveeritumad lapsed on kõige rohkem ülekoormatud ja magavad kõige vähem. Mõnes mõttes on nemad need, kes panevad eksperte kõige rohkem muretsema. Vastavalt Minnesota Ülikooli doktori Kyle Wahlströmile ohverdab motiveeritud õpiline oma unetunnid, et saavutada kõrgemat keskmist hinnet, aga see omakorda võib tekitada suuremat depressiooni ja stressi. Teismelistel poistel, kellel on suur hulk lisaaineid, on tunduvalt tõenäolisem osaleda avariis, mille on põhjustanud roolis magama jäämine. Ja need, kellel on osalise ajaga töökoht, saavad vähem magada ja neil on madalamad hinded.

Enamikele lastele ei ole see valik lisategevuste ja une vahel -tegelikkus on hoopis vastupidine. Õpilased, kes magavad rohkem, on rohkem osavõtlikud peale kooli tegemistes - ilma oma hindeid kahjustamata. Neil on energiat, et osaleda. Koolides, mis on oma tundide algusaega, on märgatud, et lapsed magavad rohkem ja nende osalus trennides ja lisatundides on suurem.

Uinakud ei ole päris selline imeravim, nagu me ette kujutame. Need rahustavad survet homoöstaatilisele süsteemile, aga mitte ööpäevast rütmi. Sa ärkad, tunned ennast paremini - kahetunnine uinak võrdub 150mg kofeiiniga - aga uinakud ei tee midagi parandamaks vähenenud kognitiivset funktsiooni. Mõistus on peale uinakut sama nüristunud kui ennegi. Lasteaialapsed, kes teevad pikki uinakuid, on näiteks puzzlede kokkupanemises kehvemad.

16% lastest norskavad paaril korral nädalas. Alles äsja, aastal 2002, arvas American Academy of Pediatrics, et laste norksamine on healoomuline seisund ja see ei vaja ravi. Juba 5 aastat hiljem olid teadlased ettevaalikumad. Laste norskamine ei sarnane üldse täiskasvanute omale - väikseimgi norskamine on põhjus muretsemiseks, sest nende arenev aju jääb hapnikupuudusesse.

Levinumaid unehäired, nagu õudusunenäod, rahutute jalgade sündroom ja sage öine ärkamine võib omada ehmatavalt negatiivset mõju laste arengule. See võib viia narkootikumide kasutamiseni 14-aastasena ja kliinilisel tasemel ärevuseni täiskasvanueas.

Dr Ronald Chervini poolt Michigani Ülikoolist tehtud uuring näitab, et 25% lastest on diagnoositud tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse häire ( ADHD), on aluseks unehäired, mis neid sümptomeid põhjustavad. Kui nende unehäireid ravitakse, kaob ADHD kui imeväel.

Vaatamata unehäirete ohtudele, on laste arv, kellel unehäireid ravitakse kaduvväike. Vanemad peaksid konsulteerima kvalifitseeritud une spetsialisti või lastearstiga, kellel on unehäiretega kogemusi. Ootamine, et ehk kasvab laps uneprobleemist välja, ei ole lahendus.


Allikas