Kuidas läheb tuulerõugete vastu vaktsineerimine Soomes?

Kuidas läheb tuulerõugete vastu vaktsineerimine Soomes?

06. Feb 2020, 13:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Soomes lisati 2017. aastal riiklikku immuniseerimiskavasse tuulerõugete vastane vaktsiin. See tähendab, et tasuta vaktsineeritakse tuulerõugete vastu kõiki 1,5–11-aastaseid lapsi, kes ei ole haigust veel põdenud. 

Kavas on vaktsineerimine 1,5-aastasena esimese ja kuueaastasena teise doosiga. Teise doosi saavad Soome lapsed kombineerituna leetrite, punetiste ja mumpsi vastase vaktsiiniga.

Laste vaktsiiniga hõlmatus on Soome terviseameti andmeil hetkel 80%. Terviseametile teeb see muret, kuna viirus ringleb ikka, kuid oluliselt vähem, mistõttu need, kes pole vaktsineeritud, ei pruugi saada immuunsust ka haiguse lapseeas läbipõdemisest. Täiskasvanueas, eriti raseduse ajal tuulerõugete põdemine on aga Soome terviseameti hinnangul raske. 

Kuna Soome lähiriikides tuulerõugete vastu riiklikult ei vaktsineerita, siis tekib karjaimmuunsus raskemini ja viirus levib veidi ikka.

Eestis on viimastel aastatel olnud raskendatud tuulerõugete vastu vaktsineerimine ka oma soovil ja kulul, sest ravimil on tarneraskused.

(Allikas: Helsingin Sanomat)


Mida Sina arvad - kas tuulerõugete vastu peaks riiklikult vaktsineerima? Kui kergelt või raskelt kulgesid tuulerõuged teie peres?