Kuidas ennast ja lapsi haiguste eest kaitsta

Kuidas ennast ja lapsi haiguste eest kaitsta

14. Feb 2013, 11:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi lapsed ootavad õnnelikult, millal lumememme ehitama minna saaks, on külma ilmaga ka külmetuse saamiseks oht suurem.

Ltd G.Miežis arst koostöös Gerdu Lielausi perearstide ja pediaatritega, pakub mõningaid lihtsaid nõuandeid kuidas immuunsüsteemi tugevdada.
 

Hügeen
 

Regulaarne kätepesu on lihtsaim ja odavaim viis kaitsta lapsi haiguste eest. Veendu, et laps peseks enne sööki ja peale wc-külastust seebiga käsi. Oluline on lapsele õpetada silmi, nina või suud mitte katsuda, kui käed on mustad. Nii saab vältida parasiitide saamist, mis võivad omakorda soolte infektsiooni põhjustada.
 

Nohu ja köha
 

Nohu ja köha on ühed levinumaid ülemiste hingamisteede infektsioone. Ninaõõnes toodetakse suures koguses eritisi, mis võivad nina ummistada. Kui Sul või lapsel on nohu, ravige seda tavapäraste meetmetega, aga kui nohu ei möödu, pöörduge perearsti poole, et ta saaks teile asjakohase ravi määrata.


Soovitused külmetuse raviks:
 

  • Tee jalavanni ( juhul, kui Sul ei ole palavikki) ja mine peale seda koheselt sooja teki alla
  • Joo palju taimeteesid, mis on rikastatud ingveri ja C-vitamiini (sidrun, mustsõstar) ja meega. Soovitatav kogus on umbes 1,5 - 2 liitrit päevas.
  • Võta lisaks päevas 2g C 1 vitamiini(kui Sul ei esine allergiat).
  • Lisa 1l kummelitee sisse paar tilka teepuu või eukalüpti õli ja hinga selle aure sisse.
  • Kõrge palavik on organismi kaitse haigusetekitajate vastu. Kui kehatemperatuur on 39 kraadi, enamus viiruseid enam ei paljune.
  • Külmad kompressid aitavad palavikku alandada.
  • Alla 38-kraadist palavikku ei soovitata alla võtta, sest palavik aitab infektsiooni vastu võidelda.
  • Kui haiguse sümptomid kolme päeva jooksul ei kao, pöördu arsti poole.
     

Tasakaalustatud toitumise tähtsus
 

Et ennast hästi tunda, vajame toitaineid ja energiat, mida saame süües õiges koguses tervislikke tooteid.
 

Tervisliku toitumise puhul peaks igapäevane toit sisaldama:
 

  • 4-5 erinevat köögivilja
  • 2-4 puuvilja ( toidukordade vahel)
  • 2 korda päevas soovitatakse tarbida piimatooteid ja valgurikkaid toite ( kana-, looma- ja sealiha, kala, munad, oad).
  • Samuti soovitatakse teraviljatooteid, pastasid ja kartuleid.
  • Hommikusöögiks võiks eelistada putru või täisterajahust leiba. Lõunal tatart, pruuni riisi või kartulit. Õhtul võiksid menüüs olla üeamiselt köögi- ja puuviljad, millest keha saab kiudaineid ja vitamiine.

 

Tervislik ja tasakaalustatud toitumine aitab organismi haiguste eest. Samal ajal aitab c-vitamiin immuunsüsteemi tugevdada ja paranemist soodustada.

Kõige rohkem leidub c-vitamiini mustsõstardes, apelsinides, kiivides ja paprikates. Neid tuleks tarvitada värskena või teha nendest smuutisid.
 

Kui Su laps armastab maiustusi, aga ei taha puuvilju ega marju süüa, võid talle Hematogeeni pakkuda (palju rauda).

Loomulikult võiks ka küüslauk menüsse kuuluda.
 

Füüsiline aktiivsus
 

Regulaarne füüsiline aktiivsus tugevdab tervist. See parandab vereringet, stimuleerib kesksüsteemi, hingamis- ja seedeelundite tööd ja tugevdab immuunsüsteemi.
 

Riietus
 

Välja minnes pane laps soojalt riidesse, kuid jälgi, et ta liiga palavalt riidesse ei saaks, et vältida higistamist. Lisaks võiks kaasa võtta ka varupaari kindaid-sokke, kui seljas olevad märjaks saavad
 

Puhkus
 

Kui laps on haige, tuleks tal magada ja puhata lasta, sest uni on üks parimaid mooduseid haiguse vastu võitlemiseks. Kui laps tunneb ennast piisavalt hästi, et minna kooli või lasteaeda, luba tal minna.

 


Emmede Klubi