Kuidas arendada 1-2aastase lapse kõneoskust

Kuidas arendada 1-2aastase lapse kõneoskust

14. Nov 2015, 09:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimeseks sünnipäevaks jõuavad lapsed enamasti ka esimeste sõnade ütlemiseni. Need on samad väljendid, mis kodus tihti kasutust leiavad, näiteks emme, issi, kutsu.

Edaspidi on iga lapse tee selge ja arusaadava kõneoskuseni erinev. Siiski on mõned retseptiivsed (kuulamine ja mõistmine) ja ekspressiivsed (rääkimine) oskused, mille laps esimese ja teise sünnipäeva vahel omandada võiks.

Laps peaks teisel eluaastal:

* suutma küsimise peale kehaosadele viidata

* suutma lihtsaid käske järgida ja lihtsaid küsimusi mõista (näiteks: veereta palli, tee titale musi, kus su suss on?)

* kuulama lihtsamaid jutukesi või laulusid

* suutma viidata küsitud esemele pildil

* iga kuuga üha enam sõnu ütlema

* oskama kahesõnalisi küsimusi esitada (näiteks: kus kiisu? lähed tsau? mis see?)

* oskama kahesõnalisi lauseid moodustada (näiteks: veel küpsis, ei mahla, emme raamat)

* kasutama mitmeid kaashäälikutest koosnevaid helisid sõnade alguses.


Kuidas aastast kuni kaheaastast last rääkimaõppimise teel toetada?

* Räägi lapsega pidevalt. Jalutamas käies osuta tuttavatele objektidele ja nimeta neid (näiteks: auto, maja, lind, puu) või räägi neist (näiteks: tee ääres seisab pruuni värvi koer, koer teeb auh).

* Räägi lihtsas, kuid grammatiliselt korrektses keeles.

* Tutvusta lapsele ka helisid ja häälikuid (näiteks: räägi, et kell teeb tik-tak, vannipaadi mootor sõidab rrr-rrr).

* Laienda lapse lauseid (näiteks: kui laps ütleb auto, siis vasta jah, see on suur punane auto).

* Loe lapsele iga õhtu. Parimad on suurte piltidega raamatud, kus igal leheküljel on üks sõna, fraas või lihtne lause. Võta aega ja kirjelda lapsele igat pilti põhjalikult.

* Palu lapsel sinu nimetatud asjadele viidata. Mitte ainult piltidel ja raamatutes! Esialgu laps ei vasta - siis vasta tema eest ise. Varsti hakkab ta aga tõesti asju-esemeid palumise peale nimetama.

 

Allikas: Ameerika Kõne-Keele-Kuulmise Ühing

 

Kuidas oled sina oma aastase lapse kõne arengut toetanud?


Loe ka kuidas arendada lapse kõneoskust esimesel eluaastal!

maiks21 maiks21 12. Apr 2014, 13:59

Poja ütles esimesed sõnad 6 kuuselt need olid emme, mäm-mäm ja nüüd eile sai kaheksa kuuseks ja ütles vanaemale mama ja seitsme kuuselt ütles nii ja tähh (aitäh) :-)

12. Apr 2014, 08:45 NoorEmme

Meie Martin oskab öelda auh-auh (koer) , emme, lill , prrr (auto, autoga sõitma minek) , ksss (kass) nana (tita , seda hakkas ta ise ütlema), iss (issi) äpäh ( aitäh) , mäm (söök, jook - seda hakkas ka ise ütlema ) oppp (tahan sülle) Ohhh(käsklus -lähme kuhugile ) . Rohkem ei tule hetkel meelde.

11. Apr 2014, 20:49

Meie poiss öppis ka koera nii ära,et reklaamis koer tegi auh auh .. ja nyyd kui reklaam tuleb vöi ta aksnast/öues kuskil koera näeb siis karjub täiesti körist "vuf-vuf" ja öpib praegu oma nime Jonne ta seda jo sinna ette ei oska öelda siis ytleb " nne " , söna auto tuleb hästi välja ja siis auto hääl "prmmm prmm". Sönu mida veel oskame : " kalli-kalli" , "tita"," kss -kss ( kass )","tädi ", iss ( issi) ", "ta -taa ( ytleb siis kui keegi ära läheb ja lehvitab " ja nyydseks oskame ka kätelda ja öelda " moi ( soome keeles tere/tsau)" ja " tutti (soome keeles lutt ) "..Meie poiss öpib nii köige paremini kuiöhtal voodis oleme ja ma sosistan talle körva sisse yhte söna mitu korda ja siis ta proovib järgi öelda <-- olen selle meetotiga need sönad selgeks talle öpetanud.👍

11. Apr 2014, 12:10

Meie Martiniga teeme igasuguseid tegevusi koos ja sel ajal suhtleme. Joonistame, laulame, mängime arendavate mänguasjadega. Alati seletan lahti mis see on või mida me joonistame või kes väljas nt. on. Eks aega läheb aga ajajooksul hakkavad ka sõnad tulema. Hetkel nt , kui Martin näeb koera siis ütleb auh-auh. Mina nii ei õpetanud, aga koerad ju teevad...tema jättis meelde slle järgi, mis häält teeb 😃