Kuidas 3-aastast beebi sünniks ette valmistada?

Kuidas 3-aastast beebi sünniks ette valmistada?

23. Jun 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebi sünd on alati suur sündmus, aga kuidas valmistada 3-aastane selleks suureks muutuseks ette? Nõu annab psühholoog Diana Zande.

Kuidas rääkida lapsele peresse sündivast beebist?

Sellest võiks lapsele teada anda mitu kuud enne beebi sündi. Viimasel kuul võiks rääkida lapsega kõigest, mida ta soovib sel teemal arutada ja öelda talle, et Sa oled rõõmus kui ta ka beebi eest Sinuga koos hoolitseda aitab.

Võib-olla ei taha laps sellest väga palju rääkida, aga kui ta esitab küsimuse, võib sellest rääkida. Lapsed võivad olla huvitatud, mida beebi kõhus teeb., Ta võib küsida, kuidas ta seal liigutab ja mida ta sööb. Lapsel võib olla sellest ka enda nägemus, seega tasub enne vastamist ka tema käest küsida, mida ta ise arvab. Mis siis, et laps ei arva päris õigesti, tema vastus võib ikka liigutav olla. Näiteks: "Ma arvan, et beebi mõlteb minust."

Lase lapsel katsuda, kuidas beebi liigutab. See muudab beebi tema jaoks reaalsemaks.

Proovi lapsele kõike õnnelikult ja positiivselt näidata. Kui Su laps tunneb huvi, miks Sa nii väsinud oled, ütle, et ei ole väga kerge beebit kanda. Võid talle rääkida ka, kuidas Sa ennast siis tundsid, kui teda ootasid ja isegi, kui vahel on raske olla, on see väga tore aeg. See välistab, et laps tunneks ennast Sinu halva enesetunde pärast süüdi.

Kuidas lapsele rääkida, mis peale beebi sündi juhtuma hakkab?

Võid lapsele rääkida, et beebi on omaette isiksus, kellel on mõtted ja tunded. Kuigi vastsündinu ei saa veel ise tegutseda, ei oska ta alguses suure õe või vennaga mängida, aga teda saab kallistada ja musitada, enne kui ta magama läheb. Räägi lapsele, et alguses tahab beebi palju magada, ta võib nutta ja ta tahab tihti süüa. Vahel beebid nutavad, sest see on nende jaoks ainus võimalus öelda, et neil on midagi vaja. Seda tuleks kindlasti lapsele selgitada, sest tema ei saa aru, miks beebi nutab.

Leidke aega, et koos vaadata vanema lapse beebipõlve pilte. Räägi midagi ajast, kui ta oli veel väga väike. Laps saab aru, et ka tema oli kunagi pisike beebi ja mõistab, et beebi kasvab kunagi suuremaks. 

Oleks hea külla minna ka sõpradele ja sugulastele, kellel on kodus väikesed beebid. Võib-olla ei ole Su laps harjunud nägema, et Sa mõne teise lapsega tegeled ja ta võib alguses armukade olla. Kui te kohtute teiste lastega tihti, harjub laps aja jooksul ära, et emme hoiab ka teisi lapsi süles või mängib nendega ja samal ajal armastab ja hoolitseb ka oma vanema lapse eest siiski igati.

Tehke koos sünnituseks ettevalmistusi!

Kui laps tunneb huvi, palu tema käest lihtsate ülesannete puhul abi. Näiteks saab ta kergemate asjadega lastetoa remondis aidata või valida beebi jaoks poest vajalikke asju. Võid lapsel paluda ka võrevoodisse tekk panna või beebi asju korda sättida.

Lase lapsel ennast vastutava ja tähtsana tunda, andes talle väikeseid ja lihtsaid ülesandeid teha. Laps saab aru, kui palju ta oma emmele ja issile tähendab ja ei muretse nii palju tulevase beebi majja tuleku pärast. 

Kui laps peab kodus teise tuppa kolima, tee seda võimalikult vara, raseduse alguses. Laps saab siis harjuda ja ei tunne, et beebi võtab tema toa või voodi endale.

Olukorra muutus sünnituse lähenedes

Laps võib umbes kuu aega enne teise beebi sündi ärevamaks muutuda. Mida rohkem kõht kasvab, seda rohkem laps tunneb, et varsti on beebi käes. Laps vajab tähelepanu, isegi rohkem kui muidu ja seda kohe praegu. Laps võib arengus lausa mõne sammu tagasi astuda. See on täiesti normaalne. Ta käitub nagu pisike beebi, sest ta tahab seda olukorda mõista ja tunda ja näha, kuidas Sa tema eest hoolitsesid, kui ta sündis. Näita talle palju hoolt, armastust ja tähelepanu, et ta oleks kindel, et ta on Sulle endiselt väga tähtis. 

Praegu ei ole kõige sobivam hetk lapse elu muuta. Kui ta ei ole lasteaias käinud, ära saada teda nüüd sinna. Lase normaalsel elurütmil maksimaalselt jätkuda, et laps tunneks ,et ta on kaitstud ja kõik on ohutu.

Veeda enne sünnitust suurema lapsega palju aega koos. Lugege raamatuid, minge jalutama, kallistage jne, sest beebi sünd teeb elutempo kiiremaks. Ta hindab seda aega ja mäletab iga väärtuslikku hetke, mis kuulus ainult teile kahele.

Emmede Klubi