Kui laps taob oma pead

Kui laps taob oma pead

14. Jun 2015, 02:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui laps peksab korduvalt oma pead vastu seina (maad, lauda jne), on  vanematel seda raske vaadata, aga tegelikult toob see lapsele endale kergendust ja ta tunneb ennast pärast mugavamalt.

Üldiselt esineb pea peksmist 6-kuuste kuni 3-aastaste laste seas. Kuigi see võib raske olla, peaksid vanemad sellist käitumist mõistma ja üritama seda lapsele võimalikult ohutuks teha.  

Pea tagumise mõistmine.

Lapsed kasutavad tavaliselt pea peksmist, et ennast rahustada, valu vaigistada või rahulolematust väljendada. Lapsed kasutavad ühtlases rütmis pea peksmist tihti enda rahustamiseks ja mõned lapsed teevad seda enne magama minemist, et ennast uinutada. Osadel lastel ei esine sellist käitumist regulaarselt, aga ka nemad võivad pead peksta valu puhul – kui neil tulevad hambad või on näiteks kõrvapõletik. Eksperdid teoretiseerivad, et võib-olla see viib tähelepanu valult eemale ja ühtlane rütm võib rahustav olla. Lapsed võivad ka pea peksmisega tegeleda, sest nad on pettunud ja ei suuda oma tundeid verbaalselt selgeks teha.

Pea tagumine ja arenguhäired.

Pea tagumist seostatakse ka osade arenguhäiretega,, nagu näiteks autism. Kuid see ei ole ainuke tunnus. Kui laps taob oma pead, aga temal ei ilmne muid ohumärke, ei ole tavaliselt muretsemiseks põhjust. Samas, kui lapsevanem on lapse arengu pärast mures, on mõistlik perearsti või psühholoogi poole pöörduda.

Pea tagumise ajal lapse ohutuse tagamine.

Enamik lapsi, kes oma pead peksavad, ei tee seda eemärgiga endale haiget teha, aga vanemad peaks sealjuures lapse ohutuse tagama. Kui laps armastab pead vastu võrevoodi või mänguaediku seinu peksta, tuleks ohutuse mõttes voodi ja aedik üle kontrollida – kas liikumine ei ole ühenduskohti lahti loksutanud. Samuti on äkki võimalik voodiseintele löögi pehmendamiseks “põrkerauad” meisterdada.

Kui laps peksab pead vastu maad (seina jne), peab lapsevanem veenduma, et ta ei tee seda trepi läheduses ja ta on kaugel dekoratiivsetest esemetest, mis võiksid talle peale kukkuda. Tee kindlaks, et sein ei oleks liiga tugev ( betoon), et see lapse pead ei vigastaks ja samuti liiga õrn, et see võiks purunemisel lapsele haiget teha. Kui ohud siiski ilmnevad, peaksid vanemad kaaluma nendele kohtadele värava ette panemist, et lapsed endale liiga ei teeks.

Pea tagumine on käitumine, mis algab tavaliselt 6-kuu vanuselt ja lõppeb enamasti loomulikult umbes 3-aastasena. Lapsed võivad pea peksmisega tegeleda erinevatel põhjustel – sealhulgas enda rahustamiseks, valu leevendamiseks või pettumuse väljendamiseks. Samas, see võib olla ka indikaatoriks, et lapsel esineb arenguhäireid(kui lapsel esineb ka muid seda näitavaid märke).

Vanemad, kes on mures oma lapse pea peksmise pärast, peaksid perearstiga konsulteerima.