Kui laps ei taha süüa

Kui laps ei taha süüa

21. Jan 2013, 23:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui palju peaks mu laps sööma? 

See, kui palju Sinu laps sööb, võib vägagi palju erineda sellest, kuidas kellegi teise laps sööb. Ära muretse, kui sulle tundub, et su laps ei söö ühe söögikorra ajal piisavalt. Lapsed teevad selle tihti väikese einega või järgmisel söögikorral tasa.

Kui Su lapsel on palju energiat ja ta kasvab, on ta tõenäoliselt terve.

Kui su laps ei kasva hästi või Sa oled mures, et su lapse kehv söögiisu pidurdab tema kasvu, räägi sellest oma arstiga.  

Mida teha kui mu laps on valiv sööja? 

Paljud lapsed on valivad sööjad.  Väikeste laste puhul on see täiesti normaalne käitumine. Võib olla olukordi, kus su laps tahab ühte ja sama toitu ikka ja jälle süüa ja siis ühel päeval ta ei taha seda enam üldse. Paku oma lapsele erinevat tervislikku sööki ja laste tal valida, mida tai süüa tahab. Hea mõte on serveerida ühele taldrikule midagi, mida laps tahab süüa, koos mõne muu tervisliku toiduga, mida sa talle pakkuda tahad.

Lase oma lapsel uusi toite omal vabal valikul proovida. Ära sunni oma last uusi toiduaineid maitsma. Võib olla vajalik uut toiduainet lapsele mitu korda enne serveerida, kuni ta seda maitseb.

Sa peaksid olema valmistatava toidu koha pealt paindlik, et veenduda, et su laps saaks tasakaalustatud toitu.

Näiteks, kui sa teed õhtuks loomalihahautist, aga su laps sööb ainult porgandit ja kartulit, küpseta mõned köögiviljad talle eraldi valmis, et su laps neid süüa saaks.

Sa võiksid teha nimekirja toitudest, mida su laps sööb, et kindel olla, et ta sööb tasakaalustatud toitu.

Aitab ka lapsele eeskuju näitamine. Kui laps näeb Sind tervislikku toitu söömas, on tõenäolisem, et ka tema seda proovib.

Kuidas ma saan kindlaks teha, et mu laps sööb piisavalt?

Paku oma lapsele toitu, mis on maitsev ja näeb hea välja ja serveeri seda talle õiges koguses. Hea reegel on pakkuda 1 supilusikatäis igast erinevast toiduainest( salat, liha, kartul jne) iga lapse eluaasta kohta.

Kui su laps on peale seda endiselt näljane, võid talle juurde tõsta. Ära sunni oma last taldrikut tühjaks sööma. Kui ta ei ole enam näljane, peaks tal olema lubatud söömine lõpetada.

Ära kasuta toitu altkäemaksuna( näiteks pakkudes magustoitu kui tasu millegi eest).

Ähvardused ja karistused ei ole samuti head lahendused. Kui su laps ei taha süüa, aksepteeri tema soovi. Kuigi sa võid olla mures, ära näita seda lapsele välja.

Kui laps tahab sellega tähelepanu, annad sa sellega talle mõista, et see läks tal õnneks ja ta võib seda uuesti üritada.

Aga suupisted? 

Su lapsel peaks olema 3 söögikorda ja 2 vahepala päevas. Väikelaps ei söö tavaliselt nii palju korraga, et tal järgmise söögiajani kõht täis seisaks.

Paku lapsele toidukordade vahel tervislikke suupisteid. Näiteks: madala rasvasisaldusega juust, jogurt, õunaviilud, maasikad, lahjemad lihalõigud, täisterakreekerid koos maapähklivõiga. 

Püüa lapsele enne söögiaega suupisteid mitte anda. Kui järgmine söögikord on mitme tunni kaugusel, võib suupisteid pakkuda.  Kui aga toidukord on lähima tunni aja sees, ürita suupistete söömist vältida. Kui Su laps tuleb taha taha näljasena, on tõenäolisem, et ta sööb korralikult.

Kui Su laps ei söö söögikorral eriti midagi, võid talle paari tunni pärast tervislikke suupisteid pakkuda. Kui ta seda ka ei söö, paku järgmisel toidukorral uuesti sööki. Sellise lähenemise puhul, on kindel, et su lapsel ei lähe kõht liiga tühjaks ja tal ei teki kehva toitumisega seotud probleeme.

Kuidas ma saan teha söögiajad lihtsamaks?

 Proovi järgmisi nippe, et söögiaeg lihtsamaks ja toredamaks muuta:

Teata lapsele juba varakult ,et söögiaeg läheneb.

10-15 minutit enne söögiaega ütle lapsele, et varsti saab süüa. Laps võib olla väsinud või põnevil oma tegevusest ja ta ei taha selle pärast süüa.  Andes lapsele lähenevast söögiajast teada, annab see talle võimaluse umber häälestuda ja rahuneda.

Loo rutiin.

Lapsed tunnevad ennast mugavalt, kui neil on rutiin ja toimuv on etteaimatav - nii et sea sisse regulaarsed toidukorrad, kõigile oma kohad laua taga, või loo traditsioon, et iga inimene peab laua taga rääkima millesti huvitavast, mis temaga sel päeval juhtus.

Jätke söögiajad söömiseks ja perega kvaliteetaja veetmiseks. Ära luba oma lapsel laua taga mänguasjadega mängida. Samuti ei tohiks söögiajal raamatu lugemine ja teleka vaatamine lubatud olla.

Selgita oma lapsele, kui tore on koos süüa ja palu tal laua taga olla kuni kõik pereliikmed on söönud.

 Tee söögikorrad meeldivaks.

Kui söögikorrad on toredad, on tõenäolisem, et laps ootab, millal ta saab pereliikmetega koos süüa. Ürita söögilauas vaidlusi vältida.

Ära sea liiga kõrgeid ootusi

 Ära oota oma lapselt lauakombeid, mis on tema jaoks veel liiga rasked. Näiteks ära oota 3-aastaselt veel õige söögiriista kasutamist. Paljudele lastele on lusikaga palju kergem süüa kui kahvliga. 


Allikas. 

 

Emmede Klubi