Kui kaks last tahavad korraga sülle, tuleb nad lihtsalt korraga sülle võtta!

Kui kaks last tahavad korraga sülle, tuleb nad lihtsalt korraga sülle võtta!

20. Oct 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Maili (25) ja Janeku (30) Tartu kodus kasvab kaks vahvat poisiklutti - kaheaastane Jasper ja kolmekuune Mairon. Kuigi Maili peab laste kasvatamist enda tööks ega kipu mehelt või teistelt palju abi paluma, saab ta poegadega suurepäraselt hakkama ja peres on paigas toimiv rutiin.

Maili ja Janek tegid otsuse saada kaks väikest last järjest kohe, kui perre väga oodatud esimene poeg oli sündinud. "Kuna ta oli väga rahulik ja hea beebi, siis polnud ju midagi karta," meenutab Maili toonast mõttekäiku.

Ise kolme väikse vanusevahega lapsega peres kasvanud Maili usub kindlalt, et esiteks on lastel nii lahedam koos kasvada ja teiseks ei oska kaheaastane veel tunda sellist suurt armukadedust, nagu võib tekkida näiteks juba viie-kuueaastasel.


Väga erinevad rasedused

Raseduse algus osutus raskeks - tekkis tõsine iiveldus, mida esimest last oodates ei olnud. Lisandus raseduse alguse meeletu väsimus. Ka seljavalud tulid teise rasedusega varem, kummatigi kadus söögiisu ära. Kõht tuli üsna varakult ette, emotsioonid võimendusid jms. Nagu Maili lapsed, erinesid ka tema kaks rasedust teineteisest kardinaalselt.

Kui palju Jasper nüüd ema jutust aru sai, aga ema ikkagi selgitas talle: emme peab rohem puhkama ja emme kõhu peal ei tohi istuda, sest seal kasvab väike venna. "Mingil määral ta ikka sai aru, sest ta läks siis edasi issit "piinama"," arvab Maili. Emme kõhule tegi Jasper aga musi, näitas näpuga ja ütles: "Tita!"

Maili üritas ka teadlikult last ettevalmistada - sättides beebivoodit seletas Jasperile, et selles hakkab varsti tita magama jms. Jasper ise kolis aga venna sündides beebivoodist mitte suure lapse voodisse, vaid hoopis emme-issi kaissu. Mailit see ei häiri, sest lapse suurenenud lähedusvajadus seoses uue pereliikme tulekuga on arusaadav. Pealegi ei ole meist keegi vanemate voodisse jäänud, küllap ka Jasper ühel päeval oma voodi jaoks valmis on.


"Venna, nii nunnu!"

Kui esimene kohtumine vennaga hirmutas Jasperit, siis üsna pea ta harjus ja hakkas üha enam tahtma beebit paitada ja sülle võtta. "Kõige armsam lause, mis ta öelnud on - venna, nii nunnu," räägib Maili heldinult. Kui väikevend nutab, tormab Jasper kohe emale teada andma: "venna, jonnib!" või "venna, mässu!"

Maili hinnangul on vanema lapse väiksema eest hoolitsemisse kaasamine väga oluline - Jasper aitab Maironil mähkmeid vahetada, teda lutipudelist sööta, lutti anda jms.

Päris kahekesi jätta ei saa lapsi siiski hetkekski. Jasper tahab Maironi ise sülle sikutada, tema kõrvale lamamistooli istuma ronida või unustab mängumatil venna kõrval ettevaatlikkuse ja veeretab end Maironile peale.

Muide, kui Mairon on süles, siis tahab sama ka Jaspar, kuid Maili jaoks pole see probleem - ta kõnnibki toas mõlemad lapsed korraga süles! Õhtul, kui pereisa on kodus, saab lapsi sülle võtta vahetustega. Praegu ongi Jasper natuke rohkem issikas, Mairon aga üsna emmekas.


Abi palub viimases hädas

Kolm kuud enne Maironi sündi asuti Jasperit harjutama lapsehoiuga. Vanemad ei tahtnud, et kaks muutust langeks ühele ajale ja Jasper tunneks, et teda viiakse uue lapse eest ära. Alguses oli nii emal kui ka lapsel emotsionaalselt raske, kuid paari kuuga harjusid mõlemad. Nüüdseks näeb ema poja arengus tänu lastehoiule suurt hüpet - ta hakkas kiirelt hästi rääkima ja talle hakkas teiste lastega mängimine-suhtlemine väga meeldima.

Et Jasper on päeval hoius, saab ema keskenduda Maironiga tegelemisele, kes erinevalt esimesest lapsest vajab palju lähedust ega kannata üksiolekut. Tänu lastehoiule saavad ka kodutööd edukalt tehtud.

Kuigi vahest hiilivad pähe mõtted, et mees võiks rohkem kodus olla või lasta ka naisel mõne öö magada, on Maili pigem naine, kes abi ei küsi. "Mehe abi on muidugi väga oluline, kuid tema töö on tööl käia ja minu töö lastega kodus olla," leiab ta.

Teiste abi palub Maili vaid viimases hädas, kuigi tema ema ja sõbrannad on selleks alati valmis. Siiani on ta Jasperist eemal veetnud vaid kaks ööd Maironi sünni ajal - rohkem pole olnud ei soovi ega ka vajadust.

 

Aitäh Sulle, Maili, et jagasid meiega oma kogemust!


Postitus on osa Emmede Klubi uuest artiklisarjast, kus tutvustame kahe väikse vanusevahega laste saamise plusse ja miinuseid ning jagame kasulikke nippe igapäevatoimetuste hõlbustamiseks. Kuid seda kõike seekord klubiliikmete endi kogemuste kaudu! Loe artiklisarja teisi postitusi SIIT!