Kas ja kuidas jutustada lapsele jõululugu Jeesuse sünnist?

Kas ja kuidas jutustada lapsele jõululugu Jeesuse sünnist?

17. Dec 2015, 17:31 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi eestlasi peetakse üsna religioonikaugeks rahvaks, on jõulude aegu ka meie ühiskonnas siiski palju juttu klassikalisest kristlikust jõululoost - Jeesuse Kristuse sünnist. Näiteks etendatakse Jeesuse sündi tihti jõulunäidendeis, see lugu kajastub lastefilmides ja -multikates, mida näeme televiisorist.

Kristlikes peredes on lapsed Jeesuse sünnilooga kindlasti maast madalast tuttavad. Kas ja kuidas võiks aga jutustada ja selgitada jõululugu Jeesuse sünnist mittekristlikes peredes?


Kas kristlikul jõululool on mittekristlaste kodus koht?

Kindlasti. Kristlusel ja kristlikel traditsioonidel on oluline osa meie ajaloost ning kultuurist, mistõttu peamiste kristlike tavade ja jutustustega võiks silmaringi nimel kursis olla igaüks. Laste jaoks on lihtsustatud lugu Jeesuse sünnist aga vahvaks ja positiivseks jõuluaegseks muinasjutuks.

Lapsele saab selgitada, et tegemist on jutustusega sündmustest, mis võisid toimuda kaua-kaua aega tagasi. Mõned inimesed usuvad, et need sündmused juhtusid päriselt, mõned inimesed aga usuvad, et see on vaid vahva muinasjutt. See on ka hea aeg lapsele selgitada, et kõigil peredel ja inimestel on õigus ise otsustada, kuidas nad usuvad. Näiteks usuvad paljud inimesed, et maailma lõi jumal. Ka jumalaid, kellesse inimesed usuvad, on erinevaid. Me ei tohi kunagi teiste inimeste usu kohta pahasti öelda, kui usume ise teistmoodi.

 

Lihtne ja lapsesõbralik jutustus jõulude sünnist

Kaua-kaua aega, umbes kaks tuhat aastat tagasi elas Jumala loodud maailmas tüdruk nimega Maarja. Ta oli kihlatud poisiga nimega Joosep. Jumal otsustas saata oma loodud maa peale oma poja, et poeg saaks inimesi õpetada Jumalat armastama. Ta otsustas oma poja maale saata Maarja ning Joosepi abiga.

Ühel päeval ilmutas end Maarjale ingel nimega Gaabriel. "Jumal annab sulle poja ja sa paned talle nimeks Jeesus. Jeesus on jumala poeg," ennustas ingel Maarjale. Ingel ilmus ka Joosepile ning selgitas talle, milline eriline saatus tema tulevast naist tabanud on. Joosep võttiski Maarja oma naiseks.

Maarja ja Joosep elasid Rooma impeeriumis. Samal ajal, kui Maarja ootas väikest Jeesust, käskis Rooma keiser kõigil oma riigi elanikel pöörduda tagasi oma sünnilinna. Keiser tahtis kõik inimesed üle lugeja ja kirja panna. Teda huvitas, kas kõik tema riigi inimesed ikka maksavad maksusid.

Maarja ja Joosep võtsid ette üle saja kilomeetri pikkuse rännaku Petlemma linna, kust Joosepi perekond pärit oli. Nad rändasid jalgsi ja väga aeglaselt, sest Maarja kõht oli juba päris suur. Rännak oli neile väga raske.

Viimaks Petlemma jõudes ei õnnestunud Maarjal ja Joosepil aga leida ööbimispaika, sest linna oli kogunenud väga palju inimesi. Kõik majad olid juba täis. Inimesed magasid isegi põrandal. Et sooja saada, otsustasid Maarja ja Joosep magada laudas, kus elasid eeslid ja hobused - loomad annavad alati ruumis sooja.

Seal samas soojas loomalaudas sündiski Maarjale väike poeg, kes sai nimeks Jeesus. Maarja tegi väiksele Jeesusele aseme sõime, kust tavaliselt loomad heina söövad. Seal oli pehme ja soe. Maarja, Joosep ja Jumal armastasid oma poega väga.

Petlemma linna lähedal magasid lambad, keda valvasid karjased. Järsku ilmus karjaste juurde ingel, kes ütles: "Ma toon teile häid uudiseid. Täna sündis Petlemmas Jumala poeg. Te võite teda vaatama minna. Ta magab soojas ja pehmes sõimes."

Karjased leidsidki lapsukese üles. Nad rääkisid kõigile Petlemmas, mis oli juhtunud. Inimesed olid üllatunud ja õnnelikud: Jumal oli saatnud oma poja maa peale.

Nüüd tähistavadki inimesed väikese Jeesuse sünnipäeval jõulusid.

 


Kas Sinu lapsed on tuttavad kristliku jõululooga?