Hoiatus: Eestis on kuuga vähemalt kolm last pesugeeli kapslite tõttu haiglasse sattunud

Hoiatus: Eestis on kuuga vähemalt kolm last pesugeeli kapslite tõttu haiglasse sattunud

08. May 2014, 11:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

SA Tallinna Lastehaigla kommunikatsioonijuhi Tiina Eieri kinnitusel on viimase kolme nädala jooksul lastehaiglas abi saanud kolm väikelast, kes said mürgistuse pesugeeli kapslite tõttu, kirjutab Postimees.

Juba ülemöödunud detsembris hoiatas pesukapslite mürgitusohu eest Terviseamet: jõulukuuks olid Eestis müügile jõudnud pesukapslid ühe aasta jooksul põhjustanud üle 30 mürgitusjuhtumi.

Aasta tagasi kirjutasid ajalehed, et laste mürgitusjuhtumite arv kommi või mänguasja meenutavate erksavärviliste pesukapslite tõttu on ikkagi oluliselt tõusnud.

Terviseameti andmetel on peamisteks geelkapslitest tingitud mürgistussümptomiteks koheselt tekkiv tugev oksendamine ja köha, võimetus neelata, uimasus, teadvuskadu ning silma sattumisel tugev silmaärritus.

Geelkapslid lagunevad kergesti, mille tulemusena lapse nägu, käed ja suu on kaetud geeliga. Kuigi toote pH näit võib olla 7-9 (ärritav), on see siiski laste limaskestadel põhjustanud mujal maailmas ka söövitusi ja kõriturset.

Esmaabi puhul tuleb lapse geeliga kaetud keha piirkonnad kiiresti veega puhtaks pesta ja püüda väikeste lonksude kaupa anda juua vett. Täpsemaks juhendamiseks, lapse terviseseisundi hindamiseks ja edasiseks ravisoovituseks saab helistada ööpäevaringselt mürgistusinfoliini telefonil 16662.

Viimastel aastatel on üle maailma mürgistusteabekeskused raporteerinud tuhandetest kõnedest Euroopas ja Ameerikas, kus alla viieaastased lapsed on saanud tõsise mürgistuse uudsetest pesugeelikapslitest.

Tallinna lastehaigla arst Helke Nurm rääkis Postimehele, et pesugeelikapslid näevad värvilised ja armsad välja ning seetõttu ta ei imesta, et lapsed neid suhu panevad.

Küll aga ei saa ta aru, miks sellised asjad on laste käeulatuses, kuigi nende ohtlikkusest on nii palju räägitud - sügisel käis ta ise ohust teavitamas Ringvaate saate eetris.

Lastearsti sõnum vanematele ja vanavanematele:

• Lihtsam on ennetada ehk mürgistust ära hoida! Ära jäta niigi värvilisi ja pilkupüüdvas karbis pesugeelikapsleid lapsele nähtavasse kohta, näiteks pesumasina kõrvale. Sama kehtib ka kemikaalipudelite kohta, mille sildid väliselt ei erine eriti limonaadipudeli omadest.

• Kui laps on pesugeelikapslitega mänginud, neid suhu pannud või sisu alla neelanud, siis kuni kolmeaastased lapsed võiks lastearst siiski üle vaadata, vanemaid lapsi võib kodus jälgida, kuid see sõltub allaneelatud kogusest. Kui laps oksendab või muutub loiuks, vajab ta kindlasti jälgimist haiglas.

• Kui laps on kemikaali või mõne ravimi juba alla neelanud, siis saab tegeleda ainult tagajärgedega! Toimunut "kustutada" ei saa. Enamik aineid, mis on lapse organismi sattunud, hakkavad seal juba toimima ja meedikud saavad vaid tagajärgi kontrollida või leevendada. 


Emmede Klubi soovitab sellise murettekitava uudise peale kõigil lapsevanematel oma kodule üks ring peale teha, püüdes vaadata asju väikelapse pilgu läbi: kui mitte lõbusad ja armsad pesukapslid, siis ehk on lapsele kättesaadavale kõrgusele jäänud pudel erkroosa atraktiivse sildiga Vanishit, limonaadiga väga sarnases pudelis toreda õunapildiga äädikas või muud sellist?