Emad: lapse koht on lennukis sama palju, nagu iga teise inimese

Emad: lapse koht on lennukis sama palju, nagu iga teise inimese

27. Aug 2019, 17:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti tõstatasid Delfi lugejad küsimuse, kas laste koht on lennukis, kuna neil on seal ebamugav ja nad segavad teisi reisijaid. Küsisime sama asja ka oma lugejatelt, kes leiavad, et lapsel on õigus ühistransporti kasutada täpselt samamoodi nagu kõigil teistel inimestel.

Mõned Emmede Klubi lugejad tõstatasid irooniaga küsimuse, kas napsutavate, purjakil, reisisaatjatele külge löövate või tugevalt ülekaaluliste täiskasvanute koht on lennukis? Sarnaselt täiskasvanute teisi häirivatele eripäradele ja kommetele tuleks aktsepteerida ka laste eripära - nutmine on laste puhul vahel paratamatu, kuid ühistransport on kõigile.

Üks ema kirjutab, et kui täiskasvanut häirib lennukis olev laps, siis on tema see, kelle jaoks ühistransport ehk erinevate inimestega koos liiklemine ei sobi ning kes peaks oma eripära tõttu lendamisest loobuma (või näiteks äriklassis lendama). Teine ja kolmas ema kinnitavad aga, et on elus palju lennanud ning puutunud õhus oluliselt enam kokku täiskasvanute kui laste poolse häiriva käitumisega. 

Nenditakse ka, et mõnede inimeste hukkamõistva suhtumise pärast on lennureisid lastega vanematele väga pingelised. Muretsema ei pea mitte ainult elementaarse pärast (kuidas laps vastu peab, mida talle kaasa võtta jms), vaid ka kaasreisijate ohkimise ja ühmamise pärast, mis võib tuleneda ka pelgalt pisukesest sahmimisest. Vastupidiselt aitab ja julgustab emasid väga, kui pärast lendu kaasreisijad midagi toetavat ütlevad, näiteks et laps pidas hästi vastu. 

Mitmed emad jagavad oma positiivseid kogemusi lastega lendamisega. Lapsed on tublid väiksed lendajad, kui neid selleks kogemuseks ette valmistada, lennukis ees ootavaid reegleid varakult ja korduvalt tutvustada, neile lennukisse piisavalt vaikset tegevust kaasa võtta, näiteks oma lastele lennukis lugeda, pildiraamatuid näidata, mõistatusi teha, multifilme näidata jms. 

Raskem on leppida lapsevanemate ebaviisaka käitumisega. Ka teisi emasid häirib, kui vanemad ei tegele lennukis oma lapsega, lasevad tal mööda lennukit ringi tormata, ei ole juures ega pane tähele, kui laps kaasreisijaid oma tegevusega häirib, et teda korrale kutsuda või õpetada, ei rahusta karjuvat last jms. 

Mõned emad kirjutasid ka, et on lapsi, kelle puhul tasub kõigi hüvanguks lennureisidega oodata, kuni nad suuremaks kasvavad. Kui vanem teab, et tema laps suure tõenäosusega ei suuda lennukis üldse rahulikult olla ning see on piinav kogemus nii lapsele endale kui ka teistele reisijatele, siis võiks võimalusel mitte lennata.

 

Emmede Klubi soovib toredaid reisielamusi kõigile peredele!

Marilip2777 Marilip2777 12. Sep 2019, 18:42

Hea tähelepanek