Eeterlike õlide sissevõtmine, nahale määrimine või inhaleerimine võib tekitada tõsise tervisekahju!

Eeterlike õlide sissevõtmine, nahale määrimine või inhaleerimine võib tekitada tõsise tervisekahju!

15. Jan 2020, 22:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eeterlikud õlid tunduvad hea ravilahendusena neile, kes pooldavad alternatiivravi  taimedest saadav õli on ju täiesti looduslik? Nii levib ka Eestis komme kõikvõimalikke tervisemuresid eeterlike õlide manustamisega lahendada. Paraku võib tugevalt konsentreeritud eeterlike õlide sissevõtmine või pealemäärimine tekitada pöördumatu tervisekahjustuse, eriti ohtlik on eeterlike õlide lapsele inhalaatorisse lisamine.

Pole sugugi nii, et kõik, mis on loodusest, on ohutu. Paljud taimed on mürgised või tervisele kahjulikud, paljud on tugevad allergeenid. Mõned eeterlikud õlid on tehtud taimedest, mille suhu pistmine looduses polekski ohtlik, kuid 100% eeterlik õli on samast taimest ülitugev konsentraat.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder rääkis saates Terevisioon, et nahale määrimiseks oleks mõeldav 20% õli, nt sääsehammustusele teepuuõli. Limaskestadele (suhu) ei tohi aga eeterlikke õlisid määrida üheski konsentratsioonis, ammugi süüa või kopsudesse inhaleerida. Eeterlikud õlid sisaldavad süsivesinikke, mis on kemikaalid, mis teevad eeterlikud õlid sissesöömiseks või nahalemäärimiseks toksilisteks. Need õlid on mõeldud kasutamiseks aroomiteraapias.

Oder rääkis, et mürgistusteabekeskuse ajaloo jooksul on viimased kaks aastat olnud eeterlike õlide teemal kõige töörohkemad. Palju on juhtumeid, kus eeterlikku õli manustatakse kogemata - näiteks on õlid täpselt samasuguses pudelis, nagu D-vitamiin, ning juhtub, et vanemad tilgutavad lapsele keelele vitamiini asemel eeterlikku õli. Palju helistatakse ka pärast eeterliku õli nahale tilgutamist, et nahk punetab või tõusid villid. Kõige hullemad juhtumid on aga need, kus vanemad on tilgutanud eeterlikke õlisid lapsele sissehingamiseks inhalaatorisse - see kahjustab kopse! Oder tõi näite hiljutisest juhtumist, kus neljakuune laps sai eeterliku õli inhaleerimise tõttu pöördumatu kopsukahjustuse.

Postimees kirjutab, et kõige rohkem probleeme ilmneb eeterlikke õlisid müüva doTERRA kogukonnas. Seal soovitatakse nii puuki piparmündiõliga eemaldada (seda ei tohi kunagi teha - puuk küll eemaldub hõlpsalt, kuid õli paneb puugi hammustusse oksendama, mis suurendab oluliselt haigestumise tõenäosust) kui ka õlitilkadega vähki või psoriaasi ravida. 

Paraku võib eeterliku õli sissevõtmine või pealemäärimine kaasa tuua tervisekahjustuse või allergia, ning kui allergia on juba tekkinud, pean inimene selle ainega kokkupuudet vältima terve elu, ütles Postimehele terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Natali Promet. 

Paljud inimesed usuvad eeterlike õlidega ravimisse, sest neile tundub, et tavaravimid on ravimitööstuse poolt välja mõeldud inimeste haigeks tegemiseks, rohkem raha teenimiseks. Tasub mõelda sellele, et ka imetoodete võrkturundusega tegelevad ettevõtted on kasumi teenimise nimel töötavad rahvusvahelised ärid. Selliselt toimivaid ärisid kahtlustatakse tihti püramiidskeemis, mis lühidalt tähendab uute liikete (toodete edasimüüjate) värbamise pealt ebaausalt teenimist. 

Seega, kes iganes soovitab Sul mis iganes tervisehäda tõttu või ennetamiseks panna keelealla või inhalatorisse tilgakese eeterlikku õli - väga väikeses koguses ei pruugi see kohe tuua nähtavaid tagajärgi, kuid kindlasti ei ole see mõistlik tegevus!