ARUTELU: Mis vanuses lapse julged Sina üksi õue saata? Vasta ja võida suviselt särav huuleläige

ARUTELU: Mis vanuses lapse julged Sina üksi õue saata? Vasta ja võida suviselt särav huuleläige

26. Jun 2015, 13:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas mäletate veel aega, mil meie lapsed olime? Mina igatahes jooksin juba nelja-viiesena koos naabrilastega õues ringi ilma, et ema mul silma peal oleks hoidnud. Mäletan hästi, kuidas sai mängitud "uka-uka-mina-prii", kiigutud ja ehitatud liivalinnu. Mitte kellegi ema ega isa ei istunud meil kõrval ja näete, täitsa elus ja terved oleme. Jah, eks väiksemaid õnnetusi ikka juhtus aga kas see mitte ei ole lapsepõlve kohustuslik osa?

Praegusel ajal on vanemad ettevaatlikumad ja eks selleks on ka veidi põhjust - rohkem autosid ja kuritegevust, kuid mingis vanuses tuleb lapsed siiski ka veidi vabamaks lasta. Mina ilmselt olen nii mõnegi jaoks lausa rongaema, sest näiteks Soomes elades, jooksid Laura (sel ajal 5) ja Lenks (sel ajal 2), koos sõbrannadega ringi. Mõnikord ei näinud me neid pool päeva, mõnikord nägime Lenksu alles siis, kui tal oli pissihäa või oli juba väike õnnetus juhtunud ja kuivi pükse vaja läks. Jah, selle koha suureks plussiks oli, et autodele olid kaks suurt parklat ja majade vahel sõideti haruharva ning siis ka väga väikese kiirusega.

Nüüd siin, Haapsalus, käivad ka Lenks ja Laura kahekesi õues, nad mängivad maja ees mänguväljakul ja mõnikord luban neil ka veidi kaugemale minna, mis tähendab, et nad peavad ka autotee ületama. Autosid sõidab siin üsna vähe ja oleme neile selgeks teinud, kuidas tuleb autosid vaadata ja üle tee minnes hoiavad käest kinni. Kas ma olen hull? Võib-olla õige natuke, kuid juba paari kuu pärast alustab Laura kooliteed ning siis ei saa ma enam igal sekundil olla tema kõrval. Pean tunnistama, et eks mõnikord ikka on natuke hirm ka aga püüan kanaaemadusest üle olla ja see annab veidi rohkem vabadust nii mulle kui neile. Näiteks saan ma rahulikult süüa teha ja koristada kui Liisud õues mängivad, see tähendab, et pupsud saavad veeta rohkem aega õues ega pea istuma toas kui minul on vaja oma toimetusi teha.

Mida arvate aga teie? Millal on õige aeg lubada lapsed ilma täiskasvanu järelvalveta õue mängima? Kuidas olete selgitanud, miks ei tohi võõrastega rääkida? Ja kui on kokku lepitud, et mängitakse ühes kindlas kohas, siis miks ei tohi ilma luba küsimata minna kuhugi mujale?

Kõikide vastajate vahel loositakse välja kaks huuleläiget firmalt Essence! Vastuseid ootame 6. juulini!

30. Jun 2015, 11:20

Pole sellist kindlat vanust kuna võiks. Oleneb kohas ja keskkonnast kus elame. Maal , linnas. Kui lähedal on autoteed jm. Vanus polegi võib olla nii oluline, kui tõesti lapsekest ümbritsev keskkond kuhu läheb üksinda.

Linnas elades laseksin siis, kui laps läheb kooli. Siis peab iseseisvuma ja üksinda kooli-koju käima. Maal elades kindlasti laseks varem, kui ma ei tunneta ümbruskonnas ohtu.

Üldjuhul mina avstan vanusega alates 7a. Ja siis ka teatud kaugus. Päris teise linna otsa vm ei tahaks eriti lasta 7a . Pigem oma koduses ümbruses. Kui vanem , siis ka kaugem.

Võib olla olen ise liiga kartlik ja hoian oma tibulinnukesi kinni, kuigi võiks lennata ringi. Aga mis teha 😀