Arst vastab: miks tekivad palavikukrambid?

Arst vastab: miks tekivad palavikukrambid?

01. Mar 2016, 13:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Palavikuga on kokku puutunud ilmselt iga lapsevanem. Õnnetumad meist on näinud ka lapse palavikukrampe - mis need on ja miks need tekivad?

Perearst Karmen Joller selgitab, et palavik on tavaliselt organismi kaitsereaktsioon haigustekitajate vastu ja seda ei tohi karta. “Kuna väikese lapse aju alles areneb, siis tekib palavik kiiremini ja võib põhjustada ka üldise erutuse ajukoores, mis avaldub krampidena,” ütleb ta.

Väike palavik on aga organismi kaitsereaktsiooniks, mistõttu ei pea seda alandama. “Palaviku alandamise peale võiks mõelda, kui palavik lapsel on jõudnud 39 kraadini,” sõnab arst. Seda võib teha nii ravimitega kui ka jahutamist kasutades. Last võib määrida külma vee või 20% alkoholilahusega või teha jahedaid mähiseid. Arst ütleb ka, et palavikku ei pea täiesti alla võtma. Piisab, kui see hoida umbes 38 kraadi peal.

Ravimitest võib kasutada lastele mõeldud preparaate, mis sisaldavad ibuprofeeni või paratsetamooli. Lastele manustatakse neid tavaliselt küünalde või siirupina. “Kindlasti tuleb jälgida, et antaks õige annus,” toonitab arst. Kui annus on liiga madal, ei ole ravimi andmisest mingit kasu. Kui annus on liiga kõrge, võib ravimil avalduda soovimatuid toimeid.

Palavikukrambid võivad mõnedel lastel tekkida väga kõrge palaviku foonil ja see on väga hirmutav kogemus nii vanematele kui lapsele, kui laps krampe hiljem mäletab. Palavikukrampide korral tuleks laps mässida külma vette kastetud lina sisse, et palavikku kiiresti alla saada. Kindlasti tuleb kutsuda kiirabi ja pöörduda arsti poole, et teha vajalikud lisauuringud. Palavikukrambid esinevad tavaliselt vaid ühe korra ja ei jäta mingeid jälgi. “Umbes 30% lastest võivad palavikukrambid ka korduda ja sageli on olemas pärilik eelsoodumus,” ütleb arst. Kiirabi sekkumine on vajalik, kuna krambihoog võib olla ka tõsise haiguse, näiteks meningiidi või epilepsia tunnuseks.

Palavik ei pea olema alati haiguse tunnus, seda võib põhjustada ka ülekuumenemine. Kui on teada, et laps on viibinud kuuma päikese käes või olnud kuumas keskkonnas, siis tuleb laps kindlasti maha jahutada - anda talle jahedat jooki, hoida teda varjus või jahedas ruumis ja jahutada tema keha külmade märgade mähistega.