Allaneelatud patarei võib lapsele väga ohtlik olla

Allaneelatud patarei võib lapsele väga ohtlik olla

22. Mar 2019, 21:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänu üha suuremale patareide levikule on lastel sagenenud patareidest põhjustatud mürgistusjuhtumid. Mürgistusteabekeskus registreeris eelmisel aastal 28 sellist juhtumit, käesoleval aastal juba viis juhtumit. See arv tõuseb aasta aastalt.

„Meie ümber on aina enam patareidel ja akudel töötavaid õnnitluskaarte, kelli, kalkulaatoreid, LED-küünlaid, mänguasju jne. Patareid/akud paiknevad samas keskkonnas, kus toimetavad väikesed lapsed. Tulenevalt lapse arengustaadiumist pakub senikogematu huvi ning väikelastel liigub kõik uus esimese asjana suhu,“ nentis terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

Ennekõike on ohustatud alla neljaaastased lapsed, ent kõige sagedamini on mürgistusinfo keskus pidanud konsulteerima väikelaste vanemaid.

Enamikel juhtudel ei oska lapsevanemad patareidest tingitud ohte isegi tajuda – mürgistusteabeliinile helistatakse muutuse pärast lapse käitumises (nt pidev oksendamine, söögiisu kadumine ilma viirushaigestumiseta, käe rusikani kurku toppimine, öökimine, nutt). Alles siis, kui konsultant küsib täpsustavaid küsimusi patareide võimaliku kättesaadavuse kohta kodus, on selgunud, et need on vedelenud kapil või riiulitel, et väikesed lapsed on saanud nendega üsna vabalt mängida, et patareisid on leitud lapse suust ka varem.

Patareides olevast energiahulgast tulenevad põletused limaskestadel on ohtlikud. Halvemal juhul on põletus limaskesta läbiv ning vigastada võivad saada ka läheduses olevad veresooned. Kui õnnetusele piisavalt kiiresti ei reageerita, võivad tagajärjed olla eluohtlikud või vajada väga pikaajalist ravi.

Eriti tähelepanelik tuleb olla üle 20mm diameetriga tablett- või nööppatareide neelamise kahtluse korral. Mõningatel rasketel juhtudel on ilmnenud  põletused juba 2–2,5 tunni möödudes. Alla üheaastasele lapsele on ohtlik juba ka 15.6–16 mm läbimõõduga patareid.

Kui vanemad, hooldajad pole patarei neelamist märganud, on edasised tervisekaebused mittespetsiifilised (palavik, köha, valu rinnaku taga) ning õige diagnoosi püstitamine võib viibida. Seda enam tuleks tähelepanu juhtida taoliste õnnetuste ennetamisele: lapsevanemad peaksid veenduma, et nende kodus olevatel patareitoitega mänguasjadel on kruvikinnitus.

Üle 15mm läbimõõduga patarei allaneelamisel või kahtlusel tuleks helistada viivitamatult mürgistusinfoliinile 16662 või minna lähimasse erakorralise meditsiini osakonda. Tuleb püüda kindlaks teha allaneelatud patarei tüüp. Ei tohi püüda kannatanul esile kutsuda oksendamist. Enamikel juhtudel saab patarei asukoha seedetraktis lihtsa röntgen-uuringuga teha kindlaks teha. Söögitorus peetumise korral on võimalik patareid endoskoopiliselt eemaldada. 

Kui mingil põhjusel siiski haiglasse ei pöörduta, tuleb kindlasti kannatanut jälgida. Kehatemperatuuri tõusu, rindkere- ja kõhuvalu, oksendamise ning veriroe tekkimise korral võtke siiski kiiresti ühendust arstiga.

Patareid võivad põhjustada jäävaid kahjustusi ka kõrva või ninna sattudes. Eriti ohustatud on väikelapsed ja eakad inimesed. Kaebused, mida tuleb sellistel juhtudel eriti jälgida, on kõrva- ja ninaärritus ning -valu. Võimalikul patarei sattumisel kõrva või ninna ei tohi mingil juhul kasutada selle eemaldamisel kõrva- või ninatilku! Vedelikud võivad tekitada täiendavaid vigastusi.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on avatud ööpäevaringsel kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 7943 794).

Lisainfo: www.16662.ee