8 potitreeningu käsku ja keeldu

8 potitreeningu käsku ja keeldu

09. May 2014, 00:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hakka potist varakult rääkima

Lase oma lapsel potiga enne treeninguga alustamist harjuda. Kui ta on juba valmis, teeb see asja lihtsamaks, sest ta on potiga juba tuttav. Las ta istub potil kuni sa pesus käid või ennast valmis sätid. Umbes 18-kuuselt võiks ta potitamiseks valmis olla. Võid talle potiteeningu tutvustamiseks temaatilisi raamatuid näidata.

Ära sea ebarealistlikke ootuseid

Spetsialistid on ühel nõul, et laps hakkab potil käima just siis, kui tema on selle jaoks valmis, mitte varem, kirjutab parents.com.
Sinule sobival ajal ei pruugi laps veel potitreeninguks valmis olla. See on lapse arengus loomulik protsess, mida vanemad tagant sundida ei saa.
Ära oota, et su 15-kuune peaks ilmtingimata mähkmevaba olema või ära kiirusta ainuüksi seetõttu, et peresse on tulemas teine beebi.

Ära pane paika täpset eesmärki, mis aja jooksul laps mähkmevabaks saama peaks. Mõni laps hakkab potil käima kolme päevaga, teisel läheb selles mitu kuud või veelgi rohkem. Liiga varajane potitreening paneb ainult vanemate ja lapse närvid rohkem proovile ja protsess, mis muidu võiks olla lihtne, on tunduvalt raskem. Tegelikult meeleheitlik üritamine last kindlaks ajaks mähkmevabaks saada hoopis pikendab potitreeningu protsessi.

Jälgi last

Jälgi oma last, kas ta on potitreeninguks valmis? Kas ta mähkmed on pikema aja jooksul kuivad, ta oskab ise riidesse panna, pissib ja kakab regulaarselt ja pigem kindlatel aegadel, räägib palju vannitoast ja tundub selle sammu jaoks ise valmis olevat. Kui tal esineb mõningaid nendest märkidest või tundub ta üldiselt poti vastu huvi tundvat, lase tal vannituba ja potti uurida ning anna talle märku, et sa oled valmis teda aitama. Kui su laps ei näita üles huvi poti vastu, ei ole ta selleks veel lihtsalt valmis.

Ära näita välja pettumust

Vähesed asjad on lapsele hullemad kui vanematele pettumuse valmistamine.
Selleks, et mitte lisada potitreeningule lisapinget, ära näita lapsele oma hukkamõistu, et ta kohe kõike selgeks ei saa. Võitle ka sooviga lapsi omavahel võrrelda - kõik lapsed hakkavad erinevalt potil käima. See, et sa räägid lapsele, et tema suurem õde hakkas palju kiiremini potil käima, ei aita kuidagi kaasa. Mähkmevabaks saamine on uus arenguetapp lapsele, mitte sulle, kuigi see vahel nii tunduda ei pruugigi. Kiida õnnestumisi ja vaata kõrvale õnnetustest. Hästi mõjuvad erinevad tunnustavad laused:"Sa saad sellega hakkama!", "Ma olen nii uhke, et sa üritad." Pea meeles, et potitreening on õppetöö, mis vajab õnnestumiseks palju harjutamist.

Hoia hädaabi vahendid käepärast

Potitreeningu ajal valmistu hetkedeks kus sa ei ole kodus või ei ole võimalik kiiresti potile jõuda. Varustusse võiks kuuluda: varuriided ( aluspesu,püksid,sokid, pluusid), kilekotid musta pesu jaoks ja suurel hulgal niiskeid salvrätikud. Kaasas võiksid olla ka asjad, mis lapsele meeldivad - mõned raamatud või mänguasjad.

Ära pinguta premeerimisega üle

Kiitmine on alati parem kui karistamine, kuid mingi piirini. Aeg-ajalt väikeseid stiimuleid, nagu kleepsud või pulgakomm, pakkuda, on sobilik, aga kalleid mänguasju või reisi Disney Maailma, ei ole. Kui laps ei ole veel potitreeninguks vaimelt valmis, aga talle pakutakse suuri preemiaid, muudab see teda ainult ärevamaks. Teisisõnu hakkab laps keskenuma auhinnale ja tunneb ennast veelgi halvemini kui ta seda ei saa. Ja teiseks ei soovi sa ilmselt luua pretsedenti, et iga kord kui ta potil käib ( või hambaid peseb või juurvilju sööb), peab ta midagi saama. Elu ei käi nii!

Räägi oma perearstiga

Räägi kindlasti potitreeningust ka lapse arstiga. Ta aitab sind kindlasti. Tavaliselt on visiidi ajal nii vähe aega ja nii palju rääkida, et potitreeningu teema võib tihti kõrvale jääda. Kui arst pole lapse teise sünnipäeva ülevaatluseni poptitreeningut teemaks toonud, ära karda selle kohta ise uurida. Arst aitab viidata võimalikele probleemidele ja ta on usaldusväärne infoallikas.

Ära oota pidevat edu

See, et laps on päeval potil käima õppinud, ei tähenda, et ta öösel kuiv püsiks. Mõned lapsed jäävad ka öösel kiiresti kuivaks, samas kui teistel läheb sellega veel peale päevase potitreeningu selgeks saamist mitu aastat. Voodimärgamine on väga levinud ja enamikel juhtudel taandub iseenesest. Kui sa oled mures, pea nõu oma arstiga, aga pea meeles, et nagu paljude lastega seotud probleemide puhul, on ka potitreeningu puhul kõige tähtsam sinu kannatlikkus.

 

Huggies ® Pull-Ups ® püksmähkmed on potitreeningul suurepärased abivahendid!

20131016084725-85268.jpg