8 parimat lahendust, kuidas voodimärgamisest lahti saada

8 parimat lahendust, kuidas voodimärgamisest lahti saada

06. Oct 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Voodimärgamine võib laste seas olla piinlik olukord, kuid tegelikult on see väga levinud. Öine voodimärgamine on vanema kui 5-6 aastase lapse tahtmatu urineerimine, mida kogeb enam kui 5 miljonit last üle maailma.

5-aastastest lastest märgavad voodit umbes 15% lastest, kuid 8-11 aastaste puhul on see näitaja juba vaid 5%, kirjutab parents.com

Voodimärgamine kipub olema pärilik ja on levinud rohkem poiste kui tüdrukute seas. Ühe tüdruku kohta kannatab probleemi all kaks poissi. Kuigi enamik lapsi kasvab sellest mingi hetk välja, on siin kaheksa sammu, mis aitavad lapsel öösel kuivaks jääda.

 Lõpeta süüdistamine

Voodimärgamise eest lapse vihastamine ja tema karistamine lisab talle ainult survet jääda kuivaks ja see teeb probleemi veelgi hullemaks. Raske on voodimärgamist peatada ja sa ei peaks selle pärast muretsema. Seda juhul kui lapsel just piinlik ei ole ja ta sinu abi ei küsi.

 Ära tee sellest suurt probleemi vaid pigem lohuta last. Kui vanemad probleemist ei räägi, arvavad lapsed sageli, et nad on ainsad, kellel see probleem siin maailmas on. Kinnita oma lapsele, et ta ei ole üksi ja voodimärgamine on tema vanuserühmas väga tavaline.

 Räägi lastearstiga

Räägi oma lastearstiga voodimärgamiseks. Ta võib paluda sul lapse arengut jälgida ja pakkuda probleemi lahendamiseks ettepanekuid. Kui su laps on vanem kui 5 aastat või kui voodimärgamine algab üleöö, arutage, kas võib olla mingi konkreetne põhjus ( kuseteede infektsioon, diabeet stress jne), miks see probleem tekkis. Pea meeles, et paljudel juhtudel ei ole voodimärgamisel konkreetseid põhjuseid - lapsel tekib lihtsalt öine põiekontroll hiljem.

 Julgusta last enne und tualetti minema

Veendu, et laps käiks vahetult enne und tualetis, seda kasvõi mitu korda. Kui lapse põis on tühi, on väiksem võimalus, et ta öösel alla pissib. See meetod ei ravi voodimärgamist, aga see on tõhus viis kuidas laps öösel kuivana hoida.

Mõned lastearstid soovitavad piirata paar tundi enne und lapse vedelikutarbimist.

Seadke sisse tähekeste ja kleepsude tabel

Kaaluge positiivse stiimuli lisamist. See töötab alateadvuslikul tasandil ja aitab last voodimärgamisega. Näiteks tee tabel või kasuta kalendrit ja anna lapsele kleeps ( näiteks särav täht või naerunägu) iga öö kohta, mil ta on kuivaks jäänud. Kui ta on kümme kleepsu välja teeninud ( periood võib ka pikem olla), saab ta oma edu eest väikese mänguasja või erilise maiuspala.

Mõnede laste puhul töötab positiivne stiimul väga hästi, aga pea meeles, et voodimärgamis puhul ei ole kiitmise vastand karistus. 

Jälgi, et lapsel ei oleks kõhukinnisust

Kõhukinnisus on sage põieprobleemide põhjus. Kui pärasool, mis asub täpselt põie taga, on täis, tekitab see põiele lisasurvet. See omakorda põhjustab kusepõie ebastabiilsust ja viib õnnetuste tekkimiseni.

Väljaheide võiks olla pehmem. Kui sa märkad, et su laps ei ole päeva jooksul kakanud, suurenda tema vedeliku või kiudainete osakaalu toidus. Õunamahl, puuviljad, köögiviljad ja täisteratooted aitavad leevendada kõhukinnisust ja panna süsteemi jälle paremini tööle.

 Kaalu spetsiifilisi ravimeid

Ka ravimid on üks võimalus, kuid nendel võib ka kõrvaltoimeid esineda. Näiteks ravim, mis vähendab uriini tootmist, võib põhjustaad peavalu, näo punetust ja harvadel juhtudel ka tõsist veepuudust. Mõned ravimid leevendavad sümptomeid aga ei ravi probleemi ennast.

Kui te ravi lõpetate, võib voodimärgamine jälle aktuaalseks minna. Arutage perearstiga erinevaid võimalusi.

 Muretse niiskusalarm

Kui laps voodisse pissib, äratab see lapse üles. Lapse unest äratamine võib aidata ajul põie üle paremat kontrolli saavutada ja õnnetusi ennetada. See meetod töötab umbes 75% juhtudest ja alles siis kui laps ise on selleks valmis. Sellist süsteemi saab osta näiteks amazon.com leheküljelt. 

Investeeri veekindlasse madratsisse

Kui ravimid või alarmsüsteem ei ole teie jaoks, proovige lihtsamaid lahendusi. Veendu, et voodil on veekindel madratsikate ja investeeri püksmähkmetesse ( Näiteks Dry Nites). Kasutage ööriideid, mida on lapsel lihtne öösel ära võtta. Kui su laps magab öö läbi, võid hommikul aidata tal endaga koos voodipesu vahetada. See aitab tal vastutust võtta. Isegi siis kui laps seda meelega ei tee, on ta ärgates juhtunud õnnetusest teadlik. Voodipesu vahetamine tundub talle osa lahendusest, mitte probleemist. 

Lõõgastu ja ole kannatlik - see etapp ei kesta igavesti. Peaaegu kõigil juhtumitel kasvab laps voodimärgamisest lihtsalt välja.


DryNites ® imavad ööpüksid - lastele, kes voodit märgavad


20130903155917-89722.jpg