7 põhjust, miks laps potile "ei" ütleb

7 põhjust, miks laps potile "ei" ütleb

30. Sep 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui laps õpib potil käima, tundub vanematele, et laps muutub üha sõtlumatuks. Igal perel on kindlasti oma lugu, kuidas lapsel potitreening läinud on, või kuidas sellega praegu läheb. Palju on veel ees. Loomulikult me tahame, et laps saaks kohe aru, mida tuleb potti teha ja mis eesmärk sellel on.

Me teame, et isegi kui beebi on poti vastu huvi tundnud, võib mõne aja pärast tulla hetk, kus ta ütleb sellele "ei". Selleks võib olla palju erinevaid põhjuseid. Meie toome teieni nendest 7 kõige esimest.

Nõu annab psühhoterapeut Kristīne Veckrāce.

Valus kogemus

Kõik, mis laps kogeb, mõjutab tema tulevast käitumist. Seda eriti juhul, kui tegemist on olnud ebameeldiva sündmusega. Olukordades, kus on seos ebameeldiva kogemusega, võib lapsel tekkida tahtmatu vastupanu - ma ei taha seda korrata, ma ei taha jälle midagi ebameeldivat kogeda.

Näiteks, kui lapsel on olnud kuseteede põletik, võib olla potitreening keerulisem.

Kui lapsel on ebameeldivad mälestused, läheb potihirmust ülesaamiseks veidi kauem aega. Beebi peab aru saama, et pissimine ei ole enam valus, seega me võime lasta tal püksi pissida ja kogeda positiivset emotsiooni, et pissimine ei olegi enam valus ja peale seda saab potitreeninguga jätkata.

Keskkonnamuutused

Uued tingimused on meist igaühe jaoks suur muutus ja võib stressi tekitada. Ka laps ei ole siinkohal mingi erand. Kui laps vahetab elukohta, talle sünnib õde või vend, ette on võetud suurem reis, lasteaeda minemine jne on piisavalt suured sündmused, tuleks mõista, et nende ajal on lapsel niigi palju stressi ja potilkäimine võib sellel ajal raskendatud olla.

Selles olukorras võiks lapsel lasta uue olukorra või sündmusega harjuda ja peale seda võiks potitreeninguga edasi minna - või vastupidi, kui me teame, et last ootab suur muutus ( perekonda saabub uus liige või algab lasteaed), võisk potitreeningu lükata edasi aega, mil laps on uue elukorraldusega harjunud.

Tahan tähelepanu, emme

Lapsed on väga targad ja nad avastavad kiiresti võimalusi, kuidas tähelepanu saada. Potitamisega seoses saab laps eriti palju tähelepanu ja ta tahab seda relva regulaarselt kasutada.

Sel juhul peaks lapsevanem kaaluma võimalusi, kuidas leida ka potitreeningu kõrvalt lapse jaoks rohkem aega ja talle tähelepanu pöörata.

Kahjustav juhtum

Laste jaoks on väga tähtis, et neid mõistetaks ja kodus oleks hea rahulik. Väldi võimalikult palju kriitikat, sest laps võib neid traumaatilisena tajuda ja see omakorda kajastub tema käitumises.

Samuti võib olla lahutus põhjuseks, miks laps potile "ei" ütleb.

Võimalik, et seda tüüpi protest on lapse rageering või kogemus sellele, et midagi on tema aarust valesti. Ka sel juhul võiksid vanemad võimalikult palju lapse keskkonda talle sõbralikumaks korraldada ja üksteisega suhelda.

Laps ei saa aru, mis temaga toimub

Potitreeningut peetakse psüühiliselt üsna raskeks protsessiks, sest sel moel jääb potti lapse jaoks alateadlik "osa" temast endast, mis on ebatavaline ja arusaamatu-. Laps ei pruugi mõista, miks tuleb osa temast eemaldada ja pesta ja mõnikord on see põhjus, mis mõjub edukale potitreeningule takistavalt.

Liiga vara

Enne potitreeningua alustamist peame olema kindlad, et laps on selleks valmis ja ka meie oleme valmis, sest me peame suutma rahulikult reageerida ka nendes olukordades kus laps ei jõua õigeks ajaks potile.

Kui alustada liiga varakult, on protsess sageli pikem ja laps väljendab oma vastupanu ja protesti.

Parim aeg potitreeninguga alustamiseks on umbes 1.5 aastat- mõnel varem, mõnel hiljem. Kuid vanemate töö on püüda jälgida ja kindlaks teha, kas laps on potitreeninguks valmis.

Natuke liiga hilja

Umbes 2-aastaselt on lapsel nn "jonni-iga", kus ta on õppinud "ei" ütlema ja testima oma sõltumatust. Kui potitreeninguga sel ajal alustada, on väga tõenäoline, et sellele järgneb potistreik.

Kui protest toimub sel ajal, ei tähenda see seda, et laps ei ole veel valmis, vaid ta lihtsalt protestib kõige pakutu vastu.

Jällegi, see on aeg, mil me peaksime püüdma olla eriti kannatlikud ja tolerantsed, vältides lapsega riidlemist, sest kasvõi üksainus meie poolt tulnud negatiivne reaktsioon võib beebi huvi poti vastu kaotada.

Samuti võib potitreeningu ja potistreigi ajal kasutada spetsiaalseid püksmähkmeid, mis on selleks just mõeldud - neil on stiimuliks ka toredad pildid, mis kustuvad mähkmesse pissimisel ära. Lapsele meeldivad need toredad pildid ja see motiveerib teda püksi mitte tegema ja annab julgustust.

Edu potitreeningus!

Emmede Klubi

Huggies ® Pull-Ups ® püksmähkmed on potitreeningul ideaalsed kaaslased!

20140924160348-79990.jpg


01. Oct 2014, 13:56

Mul on see kõik veel ees, aga hea on juba praegu lugeda, et mida tuleks teha ja miks laps keeldub potist. 😀 Hetkel arvan, et hakkan lapsele potti pakkuma 1 aastaselt. 😀 Ehk siis järgmisel jaanipäeval. 😀

eveliiy eveliiy 30. Sep 2014, 22:17

Meie hakkasime Robinit potiga harjutama aastaselt. Algul talle meeldis potil olla ja alati tuli ka piss, kuid siis mingi aeg ta kategooriliselt keeldus potile minemast. Isegi mähkmeid ei lubanud jalast ära võtta. Nii kestis see kolm või neli kuud, ju oli mähkmega hea soe olla. Mähkme vahetus ei meeldinud meile ka, alati oli mähet vahetades jonn varuks. Ostsime potile laste rõnga ja samas hakkas ka suvi. Rõngast ta suurt ei hoolinud, parema meelega tahtis suurele potile ilma rõngata minna. Pigem mõjusid meile suvised soojad ilmad ja ilma mähkmeta olek.

30. Sep 2014, 07:55

Kahjuks meie ei tea siiani, miks laps potile "ei" ütleb. Mingi hetk ta hakkas ilusti potil käima, kiitsime ja kõik oli ok. Ükshetk käis klõps ja enam ei taha. juhtunud pole midagi. Nüüd läheb potile, 3-4sek ja püsti. Siis kas laseb maha või püksi. Mõtlesin et katsetan suure poti peal, ostan laste rõnga. Eks siis näis 😀