5 asja, mida iga lapsevanem peaks oma lapsele võimalikult tihti ütlema

5 asja, mida iga lapsevanem peaks oma lapsele võimalikult tihti ütlema

29. Aug 2015, 14:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Aastakümneid on teadlased ja psühholoogid meid õpetanud lapse kordaminekuid märkama ja neid õnnestumiste eest taevani kiitma. See peaks sünnitama positiivset kindlustunnet, mida meie lapsed vajavad, et kasvada terveteks, õnnelikeks ning tugevateks isiksusteks. Aga sellega on väike probleem... paari aastakümne vältel tehtud uuringud on viinud teadlased tõdemuseni, et kiitus ei ole meie laste jaoks tegelikult sugugi nii hea.

Kas see tähendab, et kogu jutt kindlustunde loomisest on vale?

Mitte ilmtingimata. Teadlastel on õigus nii kiituse kui ka kriitika osas - neid on parem lihtsalt vältida. Kuid on palju teisi, alternatiivseid asju, mida lapsed väga oma vanematelt kuulda tahavad ning mille puhul uuringud näitavad, et nende abil kasvab lapsest tasakaalukas ning õnnelik inimene.

Siin on viis asja, mida me võiksime oma lastele öelda nii tihti kui vähegi võimalik:

"Aitäh sulle!"

Tänu on võimas motivaator ning tekitab lapses tunde, et teda väärtustatakse. Lisaks õpetab tänamine lapsele heade kommete ning tänulikkuse olulisust. Sõna "aitäh" ning selgitus, miks tänu väljendatakse, võivad lapsevanema ning lapse vahelist sidet oluliselt tugevdada.

"Anna andeks. Ma alles õpin ja arenen, nagu Sinagi."

Vanemad, kes jätavad lastele mulje, justkui nad oleksid täiuslikud, võivad lapses tekitada tunde, et teda mõistetakse hukka ning et ta ei ole piisav. Kui me tunnistame oma vigu ja selgitame, et areneme ning õpime oma vigadest, et saada nende läbi paremateks inimesteks, mõistavad ka meie lapsed, et eksimine on inimlik. Selle olulise õppetunni läbi saab ka laps selgeks, et ebaõnnestumise korral tuleb osata tehtud vigu analüüsida ning seejärel uuesti proovida.

"Ma nägin, et sa nägid selle kallal kõvasti vaeva ja andsid endast parima."

Kuna vanemad soovivad oma lastele vaid õnnestumisi, võib juhtuda, et nõutakse lapselt pidevalt rohkemat ning paremat. Täiuslikkuse poole pürgimine saab aga viia üksnes pettumusteni. Kui me selle asemel anname oma lastele mõista, et me mõistame, kui väga nad püüdsid ja et me oleme nendega rahul ka siis, kui nad endast lihtsalt parima annavad, motiveerib see neid alati pingutama. Selliselt toimides ei pea laps ka läbikukkumiste puhul pettuma.

See ei ole harilik lihtsasti väljendatav ülistus ("sa oled nii tark, nii andekas, tõeline geenius"), millele vanemad tavaliselt keskenduvad, kuid just see ongi oluline. Uuringud näitavad, et just lapse pingutuste ning panuse tunnustamine julgustab last veel enam paremuse poole pürgima sealjuures tulemustele keskendumata.

"Mida sina arvad?"

Kui me tahame, et meie lastest sirguksid vastutustundlikud inimesed, tuleb neile ka vastutust anda. Üks tõhusamaid viise oma lastele vastutust õpetada on lõpetada neile käskluste jagamine ja selle asemel neilt küsida, mida nad ise arvavad, et peaksid tegema. Seejärel saame neid kas julgustada või hellalt suunata. Lapse arvamust küsides areneb ka tema eneseusk - teadmine, et ka tema arvamused, ideed ning instinktid on olulised, on väikese inimese jaoks väga tähtis.

"Ma armastan sind."

Iga laps peaks neid sõnu iga päev kuulma. Veel enam, nad ei peaks seda ainult kuulma, vaid seda armastust ka nägema ning kogema kõigis kokkupuudetes oma vanematega.

Mida rohkem me neid ilusaid ning olulisi sõnu oma lastele kinnitame, seda tõenäolisem on, et neist kasvavad enesekindlad ning õnnelikud inimesed, kes teavad, et on alati armastatud ja hoitud.


Mis on teie arvates need sõnad, mida lapsed oma vanematelt igapäevaselt kuulma peaksid?

(Allikas: Dr Justin Coulson, Kidspot.co.au)


Emmede Klubi

eveliiy eveliiy 04. Sep 2015, 20:49

Ma armastan sind on kindlasti number üks, siis kiitused. Ja muidugi on olulised sõnad veel ka palun, aitäh

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 30. Aug 2015, 10:44

Meil on igapäevased olulised asjad nr 1 ma armastan sind, nr 2 kiitused, väga palju kiituseid, nr 3 lapse negatiivsete emotsioonide peegeldamine ja mõistmine a la ma saan aru, et sa oled praegu päris õnnetu ja pettunud ja emme peale vihane, sest sa ju nii hirmsasti tahtsid laua peale ronida, aga ei tohtinud, sest see oleks ohtlik.

17. Aug 2014, 09:20

Kindlasti peaks lapsele sõnadega väljendama, kui tähtis ta sulle on . Elementaarsed viisakus sõnad kodus peaksid olema lisaks "aitäh" ning "palun" . Neid sõnu kuuleb üha vähem. Last peaks kiitma, kui ta on midagi ilusat ja toredat teinud või millegi tubliga hakkama saanud. Lisaks peaks õpetama lapsele andeks palumist, mis samuti on väga tähtis ja mida mina pole eriti enam kohanud.