4 põhjust, miks lihtsad mänguasjad on paremad

4 põhjust, miks lihtsad mänguasjad on paremad

20. Mar 2023, 17:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Millised mänguasjad köidavad laste meeli lühiajaliselt, millised aga pikalt? Üldjuhul kipub olema nii, et lapse silmad lähevad mänguasjapoes põlema just sädelevat ponikomplekti nähes, kuid enamik lapsepõlve möödub hoopis mullast ja murulibledest suppi keetes, pappkastist autot või diivanipatjadest maja ehitades.

Sama efekti võime märgata juba beebieas: uus heli ja värvidega elektrooniline mänguasi tundub esialgu atraktiivne, kuid mõne aja pärast on see unustatud ja laps ajab põrandal taga tühja veepudelit või kolistab potte-panne. Milleks siis üldse raha raisata? Toome välja neli põhjust miks lihtsad mänguasjad on tõesti paremad:

1. Mänguasju tootvate ettevõtete eesmärk on raha teenida. Seepärast nad müüvadki asju, mis hakkavad lastele vastupandamatuna silma, kuid millega tegelikus elus mängitakse vähe aega, seejärel soovitakse uut. Tihti on populaarsed mänguasjad nii atraktiivsed, et isegi lapsevanemad hakkavad tundma, et seda on nüüd küll vaja.

2. Uuringud on näidanud, et mida rohkem mänguasju laps omab, seda raskem mängimine tema jaoks on. Palju mänguasju või kehvemat sorti mänguasjad raskendavad keskendumist ja mängimisest rõõmu tundmist. Vähemad ja lihtsad mänguasjad aitavad aga kaasa kujutlusvõime arengule. Kehvemat sorti mänguasjadeks võib liigitada enam-vähem kõik elektroonilise. Parimat sorti mänguasjad on aga nt ehitamis- (ka nt Lego) ja meisterdamisvahendid, raamatud, sporditarbed, lauamängud. 

3. Kui lapsed saavad vähem asju ja harvem, kasvab neis tänutunne. Kui lapsed saavad alati kõike, mida tahavad, siis ei oska nad asjade üle ka tänulikud olla ega neid hoida. Üks hea mõte on see: iga kord kui laps räägib, et soovib mõnda uut asja, oodake enne selle soetamist kuu aega. Kui laps ikka veel mäletab, räägib, unistab sellest, siis ta tõesti soovib seda. Nii jäävad ära emotsiooniostud. 

4. Lihtsamad mänguasjad toetavad koostegutsemist. Ükski helendav printsessinukk ei paku lapsele võrdväärset arenemisvõimalust ja lapsepõlvemälestusi, kui koos terve perega klotsidest (või diivanipatjadest!) maja ehitamine, lauamängu mängimine või õhtujutu lugemine. 

 


Milliste asjadega mängib Sinu laps enim?