3 lihtsat moodust väikelapse enesehinnangu tõstmiseks

3 lihtsat moodust väikelapse enesehinnangu tõstmiseks

27. Jan 2014, 17:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi igapäevaselt oma väikelapse eest hoolitsemisel tunduvad päevad väga pikad, on tegelikult aeg, mis meil oma lastega veeta on, nii üürike, sest nad kasvavad meeletu kiirusega.

Ühel hetkel me muretseme, kas ja millal nad kõndima hakkavad ning järgmisel hetkel tantsivad ja laulavad nad 4-aastasena täiest kõrist Taylor Swifti loo järgi, kuidas nad poisiga iialgi ära ei lepi ( never, ever, ever getting back together) ja Sa hakkad juba nende kohtingutel käimise pärast muretsema.
 

Nii siis, kui ma astun sammu tagasi ja jään mõtlema, millised on need tähtsad omadused, mida ma soovin lapsele selle üürikese hetke jooksul, mil ma teda kasvatan, sisendada, on üks asi, mis pidevalt mu nimekirja tippu jõuab - see on enesehinnang. Usun, et see aitab teda elus kõige rohkem - oskus iseendasse uskuda, enesekindlus olla tema ise ja jõud kirglikult maailma uurida.
 

Aga kuidas saab ema seda olulist iseloomujoont kasvatada? Eriti siis, kui vanem tunneb, et tema enda enesehinnang ei ole alati just kõige tugevam?

Ma olen haaratud Nancy S.Buckist - "Peaceful Parenting Inc" asutajast ja presidentist, et saada häid nippe, kuidas lapse enesehinnangut tõsta. Tema soovitused olid üllatavad..ja väga lihtsad.
 

Ta ütles, et kõige olulisem nõuanne, mida ta oskab vanematele lapse enesehinnangu tõstmiseks jagada, on küsimuste küsimine.
 

Vanemad saavad anda lisainformatsiooni, millele tuginedes saab laps teha parema ja täpsema enese hindamise," ütles Buck. "Kui vanemad paluvad oma lastel keskenduda nende endi oskustele ja võimetele muutub enesehinnang sisemiseks tegevuseks.
 

Siin jagab ta täpsemaid nõuandeid 1.5-5aastaste laste kohta:
 

1. Kui Su laps on läbi mängu teatud oskustele keskendunud, võivad vanemad küsida "Ma näen, et sa mängid oma autoga. Kas sa oskad sellega kiiremini sõita? Milline autojuht sa oled?"

2. Kui Su laps hakkab söögilaua taha istuma, võid küsida "Mida me teeme, enne kui laua taha istume?" Kui laps sellele küsimusele vastust teab, nõustu temaga ja kiida teda. Kui laps vastust ei mäleta, võib vanem öelda " Me läheme vannituppa ja peseme oma käsi. Mäletad?" Kui Sa pidevalt rutiini kordad, jääb see lapsele meelde ja Sa saad teda selle eest kiita.

Taolisi küsimusi saab tema käest ka enne teisi regulaarseid igapäeva tegevusi küsida (magamamineku rutiin, lõunauinak, riietumine, voodi tegemine jne)

3. Päeva lõpus, kui sa oma last voodisse teki alla sätid, küsi ta käest "Mida Sa täna sellist tegid, mille üle uhkust tunned?" Pärast lapse vastamist, või siis, kui ta ei vasta midagi, võid Sa ise ühe asja nimetada. Ole nii täpne, kui võimalik.
Näiteks: " Ma olen uhke, et sa panid oma jope selga, kui ma seda päeval jalutama minnes palusin.

 Allikas.

Emmede Klubi