11 vastust laste poolt esitatud küsimustele, mis vanemad rivist välja löövad

11 vastust laste poolt esitatud küsimustele, mis vanemad rivist välja löövad

30. Apr 2017, 09:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed võivad kohati esitada küsimusi, mille peale pole vanemad kindlad, kas naerda või nutta. Ent lapse jaoks on esitatud küsimusele vastuse saamine tähtis. Nad ei taha, et neid neile omase naiivsuse tõttu ignoreeritaks, nende üle naerdaks või neile valetataks.


Kuskohast ma tulin?

Ole aus, aga ära mine liiga üksikasjalikuks. “Inimesed, kes teineteist armastavad, suudlevad ja kallistavad. Issi annab emmele oma rakud, mis tema omadega ühinevad, mispeale hakkab beebi tema kõhus kasvama. Ta kasvab aina suuremaks ja ühel päeval pole emme kõhus enam ruumi ja ta sünnibki.” Vanematele lastele võib rääkida ka täpsemalt spermast ja munarakkudest.

Miks poisid ja tüdrukud altpoolt erinevad on?

Ürita seda seletada ilma piinlikkustundeta ning pea meeles, et laste huvi suguelundite vastu on igati normaalne.

“Erinevused on vajalikud selleks, et beebid saaksid sündida. Poisil on noku ja kaks munandit. Tüdrukul on vagiina ja emakas - eraldi kotike beebi jaoks, keda ta ehk kunagi kandma hakkab. Poiss ja tüdruk kasvavad suureks, armuvad ja tahavad saada lapsi. Nad ühinevad nagu kaks omavahel sobivat pusletükki ja niiviisi sünnibki uus beebi.”

 Kas ma abiellun suureks saades emmega?

Peaaegu kõikide laste jaoks ilmub see küsimus päevakorda kui neil tekib huvi vastassoo vastu. Ütle lapsele lihtsalt õrnalt “ei”.

“Igaühel on perekonnas oma kindel roll. Su õde ei saa olla su issi ja issi ei saa olla su vanaema. Niisamuti ei saa sina hakata emme abikaasaks. Kui sa suureks kasvad, on emme juba vana. Sa armastad teda ja hoolid temast endiselt, aga ilmselt tahad sa siiski abielluda kellegi teisega - kellegi endavanusega. Te armastate teineteist ja saate oma lapsed."

Miks te tülitsete?

Lastel tekib vanemate tülitsemist kuuldes alateadlikult süütunne, mistõttu on tähtis, et nad mõistaksid, et nad pole tüli allikaks.

“Inimesed vaidlevad, sest nad ei nõustu alati teineteise seisukohtadega. Täiskasvanud vaidlevad niisamuti kui lapsed. Aga me lepime alati ära, sest me armastame üksteist. Ja ilmselgelt armastame me mõlemad ka sind.”

Miks see tädi nii suur on?

Vältimaks lapses sallimatuse väljakujunemist, ära vaigista oma last, kui ta avalikus kohas mõnele ebatavalise välimusega inimesele tähelepanu osutab.

“Kõik on erinevad. Inimesed võivad olla pikad, lühikesed, paksud ja peenikesed. Mõnikord näevad inimesed välja teistest erinevad haiguse tõttu ja nende eripäradele tähelepanu osutamine võib neile haiget teha. Ära näita nende suunas näpuga ja küsi minult nende kohta parem hiljem, mil me kahekesi oleme.”

Keda sa rohkem armastad: mind või mu õde?

Õed-vennad võistlevad alatasa oma vanemate armastuse pärast. Ära too üht oma lastest teistele näiteks või väida, et armastad üht rohkem, kuna ta on koolis edukam.

“Te olete erinevad ja meie armastus teie vastu avaldub erinevalt. Sellest hoolimata armastame teid võrdselt. Täpselt nii nagu teie armastate emmet ja issit sama palju. Te olete mõlemad mulle väga kallid.”

Kas arst teeb mulle haiget?

Seleta lapsele, et arsti juurde minek on vajalik. Ära hüüa neid argpüksiks ega viska nende hirmude üle nalja.

“Arst ei taha sulle haiget teha. Tema töö on võidelda pisikute ja haigustega. See võib olla natukene valus, aga ilma selleta on sind raske terveks ravida. Kui ma haige olin, sain ma süsti. Ma kartsin, aga sain siiski hakkama. Sina saad samuti! Tuleta meelde kuidas su küülik oli haige ja me pidime ta arsti juurde viima. Ta kartis väga. Räägime talle, miks ei peaks arste kartma.”

Kas ma suren kunagi? Aga sina?

Ära valeta oma lastele kunagi surma kohta. Nad suudavad tõtt aktsepteerida.

“Inimesed, loomad ja isegi lilled surevad kõik ühel päeval. See on loodusseadus. See tähendab, et siin maailmas on ruumi igaühele, kes on sündinud. Me kõik sureme ükskord. Aga mitte kohe. Minu kord tuleb, kui ma olen väga vana - nagu vanaema, ja sina oled juba täiskasvanu nagu mina praegu. Sa saad ühel päeval enda lapsed, kes suureks kasvavad ja seejärel on sinu kord. Aga sa saad elama imelist elu täis seiklusi ja uusi avastusi.”

Miks sa tööle lähed ja mind maha jätad?

Seleta lapsele, et töö on midagi, mida sa pead tegema. Aseta rõhk rõõmule sellest hetkest, mil sa koju jõuad ning te uuesti kohtute.

“Ma ei taha sind jätta, aga ma pean ning ei saa sinna midagi parata. Töö on tähtis. Aga jäta meelde, et ma olen juba õhtul tagasi ja me näeme üksteist jälle. Mis arvad, kui teeme väikese vahetuse? Mina annan sulle oma käevõru ja sina mulle ühe oma mänguasjadest? Niiviisi oleme üksteisele lähedal ka kaugelt.”

Miks sina tohid ja mina mitte?

Ära karda tunnistada, et sa pole ideaalne. On tähtis, et su laps mõistaks, et ta ei peaks jäljendama kõike, mida ta vanemad teevad.

“Jah, ma suitsetan ja mõnikord olen kaua ärkvel, et arvutit kasutada. Aga ma ei taha, et sina samu vigu teeksid. Need on minu halvad harjumused, millest ma tahan loobuda, et olla parem inimene.”

Mis siis kui voodi all elav koletis tahab mind ära süüa?

Võta oma lapse hirme tõsiselt ja ürita koos temaga välja mõelda kuidas halvad asjad heaks muuta.

“Räägi mulle sellest koletisest lähemalt. Kas sa teadsid, et koletised kardavad loitse? Mõtleme mõned koos välja! Vaata, see pole lihtsalt tavaline vana telekapult. Kas sa seda salanuppu näed? Seda vajutades koletis haihtub. Paneme selle puldi õige su voodi kõrvale!”


Reeglid vastamaks laste küsimustele

•Lapsele pole vaja anda liiga palju informatsiooni - vasta üksnes sellele, mille kohta ta küsib. Anna lapse küsimustele lihtsad ja selged vastused.

•Ära vea neid ninapidi. Kui sa ei tea nende esitatud küsimusele vastust, siis lihtsalt tunnista seda ja uurige vastus koos välja! See lähenemine vaid tugevdab su autoriteeti, samas kui valetamine seda nõrgendaks. Kui su laps saab tõe teada mujalt, tuleb sul talle seletada miks sa valetasid.

•Ära räägi nendega kunagi üleolevalt või käitudes nagu õpetaja. Ära narri neid ja võta nende uurimist tõsiselt. Sa ju tahad, et laps ka tulevikus oma küsimustega sinu poole tagasi pöörduks?

•Ürita välja selgitada, mis võib innustada lapsi teatud küsimusi esitama. Mõnikord võib küsimuses peituda lapse alateadvuslik abipalve seniteadmata hirmu osas. Katsu aru saada, mida su laps tegelikult küsida üritab.

Allikas: brightside.me

Kas ka Sinul on tulnud pead murda laste poolt esitatud küsimuste üle? Kuidas oled Sina mõnele ülaltoodud küsimustest vastanud?