Esimene reegel väikelapsevanemaks olemisel on, et tema on sinu ülemus.
Sina ei kontrolli väikelast – väikelaps kontrollib sind.
Mida varem seda taipad, seda parem.
Väikelast ei huvita, et sulle meeldib puhas ja köök ning ninakollivabad riided.
Ainus, millest väikelaps hoolib, on tema enda soovid, milleks paraku on enamasti justnimelt köögi ära mäkerdamine ja sinu uutele teksapükstele ninakollide hõõrumine.
Sinu töö on bossil kõht täis, tuju üleval ja hing sees hoida. Paraku ei pruugi need kolm komponenti alati omavahel sobida. Seda eriti siis, kui väikelaps soovib järgida ranget küpsisedieeti samal ajal, kui ta parasjagu aknalaualt diivanile ronib.
Kui sinu elus on väikelaps, pead leppima tõsiasjaga, et on asju, mille üle sa enam kontrolli ei oma. Näiteks see, kas saad magada (ei), kas jõuad igale poole õigel ajal (ei) ja see, kas su võsuke on nõus oma asju teistega jagama (ei). Nende vältimatute tõdedega võitlemise asemel on targem need lihtsalt omaks võtta ning nendega leppida.
Nii tagad endale õnneliku, pettumustevaba argipäeva. Siin on kümme asja, millega peaksid rahu tegema, kui sul on väikelaps:
#1: Toidujäägid põrandal
Vaip, mis vaip? Sellest hetkest, kui sinu beebi tahkele toidule üle läks, oled sa söögitoa põrandalt toidujäänuseid kraapinud. Ja köögipõrandalt. Ja tegelikult ka magamistoapõrandalt. Sa elad lootuses, et see muutub varsti kergemaks, aga seda ei juhtu.
Toidune põrand saab olema sinu elu lahutamatu osa kuni selle ajani, kui laps väikelapseeast välja kasvab. Sa võid proovida põrandakatteid kasutada, aga väikelapsed on nutikad ja suudavad paraku küllalt kaugele visata. Sa võid söögiaegadeks määrata ühe kindla koha (soovitavalt sellise, kus on hõlpsasti pestavad põrandad), kuid väikelapsed on salakavalad ja suudavad toidu nihverdada ka sellesse tuppa, kus on kaunis kreemikarva põrandavaip. Tõenäoliselt valib ta selleks makaronid. Tomatikastmega. Edu sulle selle pleki välja nühkimisel!
#2: Avalik häbi
Seda oskavad väikelapsed eriti hästi. Internetis on palju informatsiooni selle kohta, miks lapsi avalikus kohas häbistada ei tohiks, aga väga vähe infot selle kohta, miks nemad avalikus kohas oma vanemaid häbistada ei tohiks. Võib-olla sellepärast, et nii väikesed lapsed ei oska lugeda ja ei veeda kuigi palju internetis, kes teab...
Igatahes ei ole väikelapsed veel selgeks saanud piirangute kontseptsiooni ja kasutavad seda seega kõikvõimalikel viisidel sinu vastu. Peamiselt sinu häbistamiseks. Nii räägivad nad sinu abikaasa vanavanematele sinu kubemekarvadest, jagavad postiljoniga informatsiooni sinu seedetegevusest („emme kakab!“) ning räägivad lasteaias kõigile sinu tampoonidest.
#3: Ninakoll
Vaata tõele näkku – Ninakoll on nüüd põhimõtteliselt teie pere liige. See on viimased kuus kuud esinenud kõigil perepiltidel, tervitab sind igal hommikul musiga ja vahib sinuga igal söögikorral tõtt. Sa võid püüda sellega võidelda. Sa võid seda ninakest terve päeva vältel iga kahe sekundi tagant pühkida, kuid Ninakoll jääb siiski vankumatult paigale. Mõnikord mõtled, et said temast viimaks ometi jagu – kuni ta uuesti ilmub.
Aktsepteeri lihtsalt Ninakolli kui oma väikelapse parimat sõpra ja liigu oma eluga edasi.
#4: Äratus! Kell on viis!
Väikelapsed ei raiska aega ning armastavad hommikuti viivitamatult pea ees päevastesse tegemistesse hüpata. Vabandust, see tähendab - jalad ees sinu kõhule hüpata. Terve väikelapseaja vältel saab sinu äratuskellaks olema sinu laps, kes äratab su sinu peal, kõhul või kubemel hüpeldes ja see saab valus olema. See saab veelgi valusam olema, kui sa lõpuks kella vaatad ja avastad, et kell on alles viis hommikul ja mõistad, et ei suuda enda otsas hüplevat patareijänest mingi nipiga uuesti magama jääma veenda. Lepi sellega, et uni on privileeg, mida väikelapsevanematele omistatud ei ole.
#5: Kõikjale hiljaks jäämine
Mäletad kui sul oli vastsündinu ja sa ei jõudnud mitte kuskile õigeks ajaks? Valmistu selle fenomeni teiseks faasiks. Erinevalt vanemast beebist, keda saab hõlpsasti transportida punktist A punkti B, eelistab väikelaps ise omal jalal kõndida. Terve tee. Isegi, kui see võtab 15 aastat aega, sest ta peab iga kivi ning putuka juures tegema pausi selle inspekteerimiseks. Ei, sa ei jõua õigeks ajaks. Lepi sellega.
#6: Sama loo üha uuesti ja uuesti ja uuesti ja uuesti ja uuesti lugemine
Väikelaps teab, et kordamine on tarkuse ema. Nad tahavad mängida neidsamu mänge ja lugeda neidsamu lugusid, mille te juba mitmeid kordi läbi töötanud olete. Miski ei tee väikelast õnnelikumaks kui teadmine, mis järgmisena juhtub. Su laps valib varajases väikelapseeas ühe lemmikraamatu ja siis oled sa sunnitud seda kolm korda päevas lugema igavesest ajast igavesti. Ahjaa – see ei saa olema hea raamat. Tõenäoliselt saab sinu lapse vaieldamatuks lemmikuks kõige kehvem raamat, mis teil majas olemas on. See kõige igavam, kõige vähem inspireerivate illutratsioonidega raamat. Jep, just seda šedöövrit pead sa nüüd oma elupäevade lõpuni üha uuesti ja uuesti lugema.
#7: Jonnihood
Sa võid proovida jonnihooge vältida. Tõesti võid. Lühikest aega võib sul see ju õnnestuda ja sellel perioodil oled sina üks neist üleolevatest vanematest, kes selgitavad, et jonnihood on kasvatuses kinni ja et need on välditavad. Ja sa saad selleks üleolevaks musterlapsevanemaks olemist kirglikult armastama... kuni selle hetkeni, kuni sinu illusioon puruneb ja selle suured, kibedad killud sajavad sulle otse lagipähe.
Sellel päeval, kui sa pead mänguväljakult kiiruga lahkuma või ei soovi poest veel üht Frozeni mänguasja osta või (kui sul on eriti kohutavalt halb lapsevanemaks olemise nädal) kui sa eeldad, et sinu laps tahab juua sinisest tassist, kui ta tegelikult tahtis hoopis punast. Sellel päeval nead sa põrgu kõige sügavamasse põhja päeva, kui sa arvasid, et Kohutav Kahene teie perre ei jõua. Jõudis ikka küll.
#8: Taskutäied oksi, käbisid ja kive
Väikelapsed armastavad asjade kogumist. Eriti asju, mis vedelevad maas ja mille puudutamist sa tegelikult eelistaksid vältida. Need on need asjad, mida nad üles korjata, analüüsida, inspekteerida ja siis sinu kätte hoiule anda armastavad.
Valmistu selleks, et jõuad koju vähemalt kolm kilo raskemana, kui mänguväljakule teele asudes. Sinu taskud on tõenäoliselt täis kive, oksi ja käbisid ning ära arva, et sa mõne neist lihtsalt minema visata võid, kui sinu laps parasjagu ei näe. Naiivitar! Ei või. Ta teab. See ei ole seda riski väärt.
#9: Mustus
Mustus on järjekordne väikelaste lemmik. Ta suudab mustuse kustiganes üles leida, ka kohtadest, mida sinu arvates olemaski polnud. Kui sa väikelapse laitmatult puhtasse, mustusevabasse tuppa kolmeks sekundiks üksi jätad, on sisuliselt garanteeritud, et sa jõuad tema juurde tagasi ja näed, et ta on paljas ning pealaest jalatallani must. Ka seinad on ta suutnud mustusega kokku määrida ja põrandal on mustusest moodustunud väikesed jalajäljed. Mis peamine – sa ei suuda mitte mingi nipiga välja mõelda, kustkohast see mustus pärineb.
#10: Enda lolliks tegemine
Väikelapsed jumaldavad kõike, mis puudutab vanemate lolliks tegemist. Nad naudivad, kui sa neile bussi peal kõvasti (ja valesti) laulad ja neile restoranis loomahääli ette kannad. Või kui lapse lõbustamiseks mänguväljakul totakat tantsu tantsid.
Mis see ka poleks, mis paneb sind eriti totralt käituma ja pealtvaatajaid kahtlustavalt päid kallutama, tahab ta, et sa teeksid seda üha uuesti ja uuesti. Nad haistavad häbitunnet ja elavad selle nimel.
…
Mõnda aega võid sa ju proovida neid asju kontrollida. Sa võid seista, mopp käes ja alati valmis olla. Kuid mida varem sa nende vältimatute väikelapsetõdedega rahu teed, seda varem leiad sa hingerahu. Ja ära muretse – tasumise tund tuleb siis, kui sinu laps on teismeline ja toob oma esimese poiss- või tüdruksõbra koju. Siis on sinu kord. Seni tee palju kompromiteerivaid beebipilte ja naudi iga hetke, mis sul koos selle väikese põrgulisega on ning tantsi talle üks totter tants. Sest tema vahetu rõõm ja siiras naer on seda kõike kuhjaga väärt, kas pole?
(Allikas: Bellybelly.com.au)
Emmede Klubi
päris kihvt lugeda 😃
Nii naljakas 😃