Beebi jalgade jaoks sokkide valik nõuab vanematelt erilist tähelepanu, sest pisikese kehatemperatuur sõltub suurel määral sellest, kuidas tema jalakesi hoitakse. Täiskasvanu keha on arenenud nii, et me saame peaaegu alati sooja, kuid vastsündinu termoregulatsioon pole veel stabiliseerunud.
Sel ajal, kui vastsündinu alles õpib oma kehatemperatuuri reguleerima, võib beebil olla oht nii ülekuumenemiseks kui ka alajahtumiseks, mille puhul kehatemperatuur langeb alla normi. Kui beebil on liiga külm, peab ta soojenemiseks kasutama rohkem hapnikku, mis vähendab tema energiavarusid ning alandab pulssi.
Vastsündinud jalad on keskkonna suhtes väga tundlikud. Beebi nahk reageerib esimesena külmale ja kuumale. Samal ajal ei ole vastsündinu jalakesed mitte ainult kogu keha termoregulatsiooni näitaja, vaid kaitsevad ka aktiivselt last temperatuurikõikumiste eest. Kuidas see toimub?
Kui beebi jalad on muutunud külmaks, tähendab see, et keha nahk on aktiveerinud soojust koguma. Jalgade veresooned muutuvad kitsamaks, kuna keha peab ümbritseva õhu temperatuuri langedes hoidma vastuvõetavat temperatuuri.
Kui laps kuumeneb üle, on tema jalad need, mis esimesena reageerivad ümbritseva õhu temperatuuri tõusule. Nad kuumenevad, seejärel higistavad, vabastades sedasi koos aurustuva niiskusega liigse soojuse.
Miks vastsündinul on ebastabiilne termoregulatsioon:
- Üleminek püsivalt välistemperatuurilt muutuvale välistemperatuurile;
-
Suhteliselt kiire ainevahetus;
-
Kõrge kehapinna ja kehamassi suhe;
-
Keha suhtes suur pea, mis põhjustab kuni 25% soojuskadu;
-
Nahaaluse rasva puudumine, mis põhjustab kehva isolatsiooni;
-
Läbilaskev nahk, eriti enneaegsetele imikutele;
-
Vähendatud energiavarud;
-
Vähene lihastoonus ja võimetus muuta kehaasendit;
-
Higinäärmed töötavad ebaefektiivselt.
Vastsündinu riietus, mis katab väikeseid jalgu, on väline tegur, mis võib mõjutada ka lapse jalgade temperatuuri. Füsioterapeut Kristīne Asonova rõhutab, et õigesti kohandatud riietus võib aidata beebil stabiliseerida termoregulatsiooni, mis stabiliseerub ise alles lapse 2-3 kuu vanuseks saades. "Sokkide kandmine jalas stimuleerib loomulikult jalgu. Laps on teadlikum oma jalgadest ja kehast ning ka areng on loomulikum,” selgitab füsioterapeut.
Tähtis teada
Beebi jalgade temperatuur on alati kehatemperatuurist madalam, seega kui pisikese jalad on jahedamad, normaalsel ümbritseva õhu temperatuuril (vähemalt 22 soojakraadi), ei tasu muretseda selle pärast, et peaks vastsündinule mitu paari sokke jalga tõmbama.
Veendumaks, et sinu lapsel ei oleks liiga külm, on oluline kontrollida tema selja ja kõhu naha temperatuuri, kuna tema varvaste ja sõrmede temperatuur võib jätta vale mulje, kuna nende kehaosade temperatuur langeb ja on oma ebaküpse süsteemi tõttu madalam.
Materjalide kvaliteet, millest beebi sokid on valmistatud, mõjutab suuresti seda, kas vastsündinul on külm või on ta higine. Sünteetilised kiud tõmbavad külma, mistõttu on kõige parem valida looduslikest materjalidest valmistatud sokid, millel on konditsioneeriv toime – vill, puuvill ja siid.
Millised on kõige levinumad vead beebi sokkide kandmisel?
Liiga palju sokke
Sageli arvavad vanemad ja vanaemad, et jalad peavad olema võimalikult soojalt kaetud, mistõttu pannakse beebile korraga kaks paari sokke. Selle tulemusena suruvad sokid lapse jalga ülemäära, surudes omakorda vereringet ja häirides nii termoregulatsiooni, sest jalakesed võivad külmaks jääda ka siis, kui korraga kaks paari sokke jalga panna.
Vale suurusega sokid
Laps kasvab kiiresti, nii et sokid, mille paned lapsele kohe pärast sündi jalga, võivad esimese elukuu lõpus olla liiga väikesed. Seega on oluline jälgida, et sokid oleksid õige suurusega või natukene suuremad.
Mood ei tähenda mugavust
Mõnikord keeravad vanemad, arvates, et see näeb stiilsem välja, sokkide ülaosa mitu korda kokku, kuid lõpuks surub sokkide üleskeeratud serv lapse jalga. Kui sokid ei istu lapsele hästi jalga, vali mugavamad.
Hoolitse oma beebi mugavuse ja tervise eest, riietades beebi korralikult!