Väikelapseks olemine võib olla pingeline – ja see on hea!

Väikelapseks olemine võib olla pingeline – ja see on hea!

28. Mar 2017, 12:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Artiklid lapse kasvatamisest, haridusest ja loovatest mängudest on kirjutatud koostöös põnevate ja arendavate LEGO® DUPLO® ja LEGO® klotside tootja LEGO GROUPiga.

Mänguasjadega mängimine võib lapsele olla pingeline – kas ta püüab kätte saada eest lipsavat eset või kokku panna oma esimest LEGO® DUPLO® komplekti. Lapse aju soovib rohkem, kui keha on võimeline sooritama ja see piiratus võib olla vägagi pingeid tekitav!

Võib olla emotsionaalselt raske oma lapse pettumust näha, aga tuleb meeles pidada, et sellised pettumused on kasvamise normaalne osa ja arenemise oluline komponent.

Väikelapsed õppivad asju proovides. Kui miski ei õnnestu, peavad nad tundma pettumust, et proovida teha midagi teisiti ja liikuda edasi järgmise sammu juurde.

20170328143655-33209.jpg 

See ei tähenda, et oma väikelapse pettumust vaadata on kerge – eriti, kui see viib äkilise jonnihooni. Sinu väikelaps võib ärrituda ka seetõttu, et ta ei suuda väljendada mida ta soovib. Või seetõttu, et ta küll suudab oma soovi arusaadavaks teha, aga Sina ütled talle “ei”. Või tal on kindel plaan, mida ta soovib teha, aga tal ei ole selleks veel piisavalt oskusi.  Või, vaatame tõele näkki, mõnikord ta ärritub, sest muutis oma meelt, aga Sina pole veel mõtete lugemise oskust piisavalt hästi arendanud.

Isegi, kui see läheb meie vanemlike instinktidega vastuollu, on kasulik lasta väikelastel pettumusi kogeda. Pettumustunne aitab lapsel läbi katse–eksituse meetodi saavutada edu. Nad õpivad, kuidas olla püsiv ja visa. Ja nad õpivad toimetulekuoskusi, mis aitavad neid tulevikus pettumustest üle saada.

On väga oluline lasta lapsel iseseisvalt õppida pettumuste ja ebaõnnestumistega toime tulla, samas ei soovi Sa olukorda ju hullemaks muuta. Sa saad aidata mitmel erineval moel (vali järgmine kord, kui olukord nõuab üks variant, olenevalt Sinu ajalimiidist ja energiatasemest!) 

JÄÄ ENDALE KINDLAKS. Kui Su laps jonnib (see pole võib olla õige sõna, kasuta vabalt enda oma!) võib Sinu esimene instinkt olla talle järele anda ja lõpetada see ära (eriti, kui oled avalikus kohas). Kuid tegelikult on parim, kui lased tal end välja elada. Sa ei taha kinnistada sellist käitumist, samas ei soovi Sa haavata tema tundeid ja neid maha suruda. Kui laps on ärritunud üritage jääda kannatlikuks ja rahulikuks.

20170328153946-24815.jpg

RÄÄGI. Mõnikord, kui laps on ärritunud, on rääkimisest kasu. Näiteks: “Sa soovisid panna selle LEGO DUPLO klotsi sinna, aga see ei sobinud! See oli vale suurus! Ma näen, et see ärritab sind!” Lihtne rääkimine aitab Su lapsel aru saada oma tunnetest ja see aitab rahuneda.

LIHTSALT KÜSI. Samuti võid Sa lapselt üle küsida, mida ta soovib. Proovi küsida: “Kas sa soovid olla üksi või tahad hoopis kallistada?” See lihtne kaasa tundmine või korda saata imesid. Anna oma lapsele võimalus otsustada, kas ta vajab üksi olemist, et asjade üle järele mõelda või võiks ta saada natuke emme-issi tuge.

Ennekõike püüdke ise mitte masendusse langeda, kui need nõuanded kohe lõpuni ei õnnestu. Jonnihoog võib lapse üle võimust võtta ja viia vanemad paanikarežiimi. Püüa meeles pidada, et jonnimise aluseks olev pettumustunde kogemine on tegelikult hea.

LEGO Group soovib pakkuda lastele õpetlikku, turvalist ja lõbusat mänguelamust, uskudes, et LEGO tooted aitavad luua positiivset atmosfääri laste ja nende vanemate elus. Mängimine suuremate LEGO DUPLO või LEGO klotsidega võib stimuleerida selliseid tähtsaid oskusi nagu probleemilahendamise oskus, keskendumisvõime, loovus ja kujutlusvõime läbi positiivse õpikeskkonna. Veebilehel www.lego.com leiab lastele rohkem informatsiooni mänguvõimalustest LEGO toodetega. Veebilehelt leiad ka mängude lehe, kus lapsed saavad ohutus keskkonnas mängida heli ja  animatsioonidega mänge.