Kuidas valida turvatooli?

Kuidas valida turvatooli?

03. Sep 2018, 15:56 Emmede Klubi Emmede Klubi


artikkel on Sinuni toodud kaup24.ee poolt


Turvatooli valimine vajab eeltööd

Autoga sõitma minnes kinnitad Sa kindlasti turvatöö ilma pikemalt mõtlemata - see väike liigutus on tegelikult suur liigutus sinu turvalisuse tagamisel. Võib-olla oled nüüd esmakordselt vanemaks saamas või saanud ja Sul tuleb hoolitseda lisaks endale ka oma lapse ohutu autosõidu eest. Täiskasvanutele turvatöö, lastele turvatool või -häll.

Samas peab turvatool vastama lapse pikkusele ning ka lapsel peab turvatoolis olema mugav olla. Auto kasutajana on oluline ka turvatooli autosse paigaldamise lihtsus.

Valiku väga hea hinnaga turvahälle- ja toole leiad Kaup24.ee suurest kaubavalikust.

Turvahäll või turvatool?

Vastavalt seadustele peab Eestis kasutama spetsiaalset turvavarustust vähemalt kuni 135 cm pikkuse lapse puhul. Kindlasti tuleb silmas pidada seda, et auto turvavöö jookseks õigesti.

Kuid kas osta turvahäll või turvatool? 

Turvahäll on kasutusel tavaliselt lapse esimesel eluaastal. Turvaistme vastu soovitatakse see välja vahetada siis, kui lapse kaal on rohkem kui 13 kg või kui lapse pea ulatub üle turvahälli serva. Sealhulgas tuleb kindlasti tähelepanu pöörata ka turvavarustuse kasutusjuhendile!

Edasi tuleb lähtuda juba lapse pikkusest või kaalust. Uuema Euroopa Liidu standardi, i-Size (inglisekeelne selgitus lingil) aluseks on turvatooli valikul lapse pikkus. Turvatoolide tootjad aga pakuvad endiselt ka turvatoole vastavalt teatud kaalu vahemikule.

Tooli sobivus auto, lapse ja Sinuga

Hea turvatool klapib hästi nii auto, lapse, kui sinuga. Turvatooli sobivusel autosse tuleb Sul tähelepanu pöörata päris mitmele asjaolule.

Esiteks mõtle läbi, mitmes autos Sa last sõidutama hakkad. Järgmiseks uuri järgi, millised võimalused on turvavarustuse autos kinnitamiseks. Tuleb seda teha turvavööga või on olemas Isofix kinnitused? Ka Maanteeameti kodulehel on asjalikud juhised laste turvavarustuse valimiseks - https://www.mnt.ee/et/uudised/kuidas-valida-enda-lapsele-turvatooli.

Kas Sul on ainult üks laps, kes kasutab sõitmisel turvavarustust või on neid mitu? Kas Sinul kui lapsevanemal on lihtne erinevaid turvatoole autos käsitleda ning lapsi neisse kinnitada?

Ja kõige lõpuks, kas lapsel on mugav ka turvatoolis või -hällis olla? Ega turvarihmad ei sooni liialt või vastupidi, pole liiga lõdvalt? Turvahälli puhul on oluline jälgida ka istme kallet, et lapse pea ei langeks rinnale.

Võimalusel tasub alati turvaistme sobivus nii autosse kui lapsele, ise järgi proovida. Parim on, kui leiad tuttavate hulgast turvaistme omaniku, kes lubab istet enda autosse proovida. Võib-olla selgub nii veelgi pisiasju, mis võivad isiklikult sulle turvatooli juures olulised olla.

Eelarve - mitu-ühes on soodsam

Kui see on sinu esimene kokkupuude turvahälli või -istme valimisega, siis võid muidugi üllatuda, et eelarve turvavarustuse ostmiseks võib hammustada päris suure tüki rahakotist. Näiteks turvahälli puhul saad sa selle osta eraldi või komplektis vankri ja/või käruga. Kindlasti kergendab selline valik lapsega liikumist. Mugavalt paigaldatavad liikuvad rattad saad lihtsalt kaasa võtta ja jääb ära turvahälli käe otsas tarimine. Sellest hoolimata pea meeles, et ka turvahällis viibib beebi sundasendis, mistõttu ei tohiks teda sinna liiga pikaks ajaks jätta ja pikemate käikude ajal oleks siiski parem beebi turvahällist välja võtta. 

Kuna lapsed kasvavad ruttu, siis turvaistme puhul tuleb lahendada küsimus, kas ühel hetkel ikkagi täiesti uus turvaiste osta. Või langetada kohe alguses valik suuremat kaalu/pikkuse vahemikku katva turvatooli kasuks. Sel juhul siis aja jooksul eemaldad turvatooli teatud sisu või istme osa ning muudad nii turvaistme lapsele sobivaks.

Puhastamise kergus

Autoga sõites võib nii mõndagi juhtuda. Juhul, kui kõige suuremaks õnnetuseks on ainult toidu- või joogiplekid turvatoolil, siis nendest on võimalik kergelt vabaneda.

Siledad ja veekindla kattega turvatoolid on lihtsamini puhastatavad, kuna märja lapi või niiske salvrätikuga saad hõlpsalt kaose tekkides selle eemaldada.

Juba turvatooli ostes selgita välja, kas tooli katet on võimalik eraldi eemalda ja kui lihtne seda teha on. Aeg-ajalt on mõistlik turvatooli katte puhastamine jätta pesumasina hooleks.

Lisatarvikud

Mõned turvatooli lisatarvikud võivad marjaks ära kuluda ja kergendada su elu oluliselt.

Uuri, kas turvahällile on kaasas päikesevari, mis pisikesel liiklejal päiksepaistelise ilmaga olemist leevendab. Või hoopiski otsustad enda meelerahu tagamiseks tagaistme peegli kasuks, et äärmisel vajadusel vaadata, et beebiga kõik korras on.  

Kui peres on mitu autot, siis võib-olla on mõistlik rahaliselt ja ka turvatooli paigaldamise kerguse seisukohalt osta teise turvatooli asemel teine turvatooli alus. Nii saad mugavamini turvatooli ühest autost teise liigutada ilma, et peaks kogu süsteemi ümber tõstma.

Oluline on, et teekonna alguses lapse turvalist sõitu tagavad toimingud läheksid lihtsalt ja mugavalt. Ikka nii, et turvatool on kindlalt õigesti kinnitatud ja lapsel on selles hea ning ohutu olla. Hästi valitud turvatool aitab vältida liigset närvi- ja ajakulu. Kindlasti oled sa ise tänu sellele  pingevabam ja saad keskenduda turvalisele liiklemisele.

https://www.kaup24.ee - telli vajalikud asjad internetist, säästa aega ja raha!