Esimestel päevadel pärast beebi sündi teete te koos titaga läbi imetamise intensiivkursuse. Värske emmena õpid sa ära tundma märke sellest, et beebi on näljane. Avatud, millised toitmisasendid teile sobivad ja millised mitte. Leiad ka, et kuigi imetamine on loomulik protsess, kulub mõnel beebil heade nippida selgeks siiski veidi aega.
Imemiin, neelamiin, hingamiin – mida see tähendab?
Beebid söövad rinnast kindla rütmi järgi, mis koosneb kolmest astmest: imemine, neelamine, hingamine. Beebi loomulik imemisrütm kohandub rinnapiima loomuliku rinnast vabanemise rütmiga. Alles siis, kui laps on rinnanibu oma suhu sulgenud ja keele ettepoole vastu nibu surunud, algab piima väljavool. Piima voolab seni, kuni lapse keel on vastu rinnanibu surutud. siis beebi hingab – selle aja jooksul piima ei voola, mis võimaldab beebil süüa ahmimise asemel rahulikult puhata.
Beebi loomulik söömisrežiim
Esimestel elupäevadel beebi väike kõht alles kohaneb piima seedimisega, ema keha aga alles kohaneb oma uue ülesandega. On normaalne, et selles etapis, esimese elunädala jooksul, võib beebi kaal kergelt langeda.
Tavaliselt vajab vastsündinu 150-200 ml piima kehakaalu kilogrammi kohta, kuid rinnapiima koguste mõõtmisel ei tasu liiga jäik olla. Rinnapiima kogus varieerub iga söötmisega ning erineb rinnapiima välja pumbates. Beebi annab ise märku, kui tal on kõht täis: keerab pea ära, suust tilgub piima, haarab pudelit vastumeelselt, hakkab käte-jalgadega siputama, tundub uinuvat, tema keha tundub raske ja lõdvestunud.
Näpunäiteid beebi pudelist toitmiseks
Lapse toitmine on uus oskus, mida tuleb õppida olenemata sellest, kas last toidetakse rinnaga või pudelist. Kui otsustate koos partneriga last pudelist toita, peaksite alustama sellest, et vajate lutiotsa ja korgiga pudelit, kehatemperatuurini soojendatud piima, mugavat toitmiskohta, tarvikute steriliseerimisvahendeid ja pudeliharja.
Õige lutipudeli otsimine
Pudelilutte on olemas erinevast materjalist, erineva suurusega, erineva piimavoolukiirusega. Enamasti on luti pakendile märgitud, kui vanale lapsele selle luti piimavoolukiirus sobima peaks, kuid see on ainult esialgne orientiir. Sinu laps võib vajada lutti, mis tagab aeglasema (või kiirema!) piimavoolu – sellest annab märku rahutu olek söömise ajal. Õpid oma pisikest peatselt tundma.
Kui tunnete muret koolikute, gaaside või piima tagasiheite pärast, aitavad Philips Aventi pudelid tänu sisseehitatud koolikutevastasele klapile vähendada õhu allaneelamist ja sellest tingitud kõhuhädasid. Kui tunnete muret kahe toitmisviisi kombineerimise pärast, võib teie lapsele sobida Natural Response lutiga Philips Avent Natural pudel. Rinnakujuline pudelilutt näeb välja ja ka toimib nagu rind. Tänu loomulikuks toitmiseks kohandatud lutinibule ja avausele saab laps hõlpsalt lülituda ümber pudelilt imetamisele ja vastupidi. Piima voolab pudelist välja ainult aktiivse joomise ajal, st kui seda stimuleerib lapse keele loomulik surve - just nagu rinnast imedes. Igal puhkehetkel saab laps rahulikult puhata, pudelilutt peatab sel ajal piimavoolu ja hoiab ära tilkumise. See lutt on loodud kohanduma lapse loomuliku joomisrütmiga, mis hõlbustab kombineeritud toitmist – pudelist ja rinnast!
Kuidas toita beebit pudelist?
Võtke laps kindlas asendis sülle, beebi selg vastu sinu kõhtu. Julgusta last suud laialt avama, puudutades lutiotsaga õrnalt tema alahoolt. Kui laps suu avab, pane pudelilutt talle suhu nii, et lapse keel jääb luti alla. Hoia pudelit sellise kalde all, et piim täidaks luti, et beebi ei neelaks toitmise ajal liigselt õhku. Jälgi lapse märguandeid – kui ta vajab söömisest pausi, siis võimalda seda.
Pärast toitmist – krooksutamine!
Mõnikord neelab laps joomise ajal õhku. Lapse ebamugavustunde vähendamiseks võite aidata tal pärast toitmist või ka poole toitmise ajal krooksuda. Krooksutamiseks võta laps sülle kergelt üle õla ja masseeri õrnalt tema selga. Teine variant on võtta beebi oma ühe käe peale või sülle kõhuli, nii et toetad tema lõuga ja masseerid teise käega selga.
Kui vajad lapse pudelist toitmisega abi, siis ära karda - küsi julgelt nõu, soovitusi ja tuge oma arstilt.
Artikli on kirjutanud Philips Avent koostöös tervishoiutöötajatega.