Imetamisel on piimasegu pakkumise ees hulgaliselt eeliseid, kuid võib tunduda, et teist sama palju on ka õppida. Iga ema ja beebi kogemus on ainulaadne, kuid imetamine sujub edukamalt, kui ema selleks juba raseduse ajal valmistub.
Imetamise pikaajalised kasud on väiksem risk haigestuda seedetrakti haigustesse, rasvumisse, allergiatesse, lapseea vähki ja diabeeti, samuti tugevdab imetamine beebi immuunsüsteemi. Selleks on oluline, et imetava ema toitumine oleks tasakaalustatud, vahel on mõistlik võtta lisaks ka imetavat ema toetavaid vitamiine.
Peamised imetamisega seotud probleemid on rinnapõletik ja ebapiisav piimakogus. Nende takistuste edukaks ületamiseks on oluline olla teadlik imetamise teooriast ning eristada fakte müütidest. Kasulik on juba raseduse ajal osaleda perekooli imetamise teemalises loengus. Samuti võiks juba enne sünnitust olla välja uuritud, mis on lähim ja sobivaim imetamise tugi probleemide tekkimise korral – kuidas saab aidata partner ning kas professionaalset abi saab pakkuda oma ämmaemand või lähim või sobivaim imetamisnõustaja.
- Ämmaemanda visiidid raseduse ajal – kasuta regulaarseid kohtumisi oma ämmaemandaga ära, et esitada kõik võimalikud küsimused lisaks rasedusele ja sünnitusele ka imetamise kohta. Pea meeles, et rumalaid küsimusi ei ole olemas!
- Perekooli loengud – tänapäeval saab sünnituseelsetes informatiivsetes või praktilistes loengutes osaleda nii sünnitusmajade ja ämmaemanduskeskuste juures kui ka virtuaalselt.
- Imetamisnõustaja – kui ämmaemandad õpivad imetamise kohta põgusalt, nende väljaõpe keskendub rohkem õendusele, rasedusele ja sünnitusele, siis imetamisnõustajad on õppinud põhjalikult just imetamise kohta. Paljud ämmaemandad on läbinud ja imetamisnõustaja väljaõppe, kuid seda teenust pakuvad ka eraldiseisvad imetamisnõustajad. Imetamisnõustaja aitab lahendada probleeme nagu valu imetamisel, õige imemisvõte ja asend, vähene piimakogus jms.
- Teised vanemad – mõne naise jaoks piisab oma sõprade või pereliikmetega lapse saamise teemade arutamisest, teistel on isiklik tutvusringkonnas vähe teisi noori vanemaid ning heaks lahenduseks on sama vanade beebide emade või spetsiaalsete imetamisgruppidega liitumine sotsiaalmeedias. Igal juhul on tugivõrgustik väga oluline!
Selleks, et imetamine kulgeks edukalt, järgi järgmiseid nõuandeid:
- Rindade kontroll. Küsi regulaarsel vastuvõtul, kas naistearstil või ämmaemandal oleks võimalik kontrollida ka sinu rindu. Rindade suurus ei mõjuta imetamise edukust, kuid raseduse ajal võivad toimuda nibude kujus muudatused, mis teevad imetamise keerukamaks. Näiteks lamedad või sissepööratud nibud ei takista imetamist, kuid raskendavad veidi sellega alistamist – hea on olla õigeaegselt kursis ja valmistuda.
- Koosta plaan! Sarnaselt sünnitusega saab ka imetamist lühi- ja pikaajaliselt planeerida. See hõlmab esimese imetamise kohta plaani tegemist, öiste imetamiste plaani beebi esimesteks elunädalateks jms. Ajapikku muutub imetamine teie jaoks väga loomulikuks ja mingit erilist plaanimist pole tarvis, kuid alguses on ka imetamine uus võõras tegevus ning planeerimine pakub kindlust. Philips Avent kutsub kasutama rakendust Baby+, mis sisaldab ka palju imetamise teemalisi videod ja õpetusi.
- Kasutage kuldset tundi ära. Kuldseks tunniks nimetatakse beebi esimest elutundi. Kui vähegi võimalik, siis kasutage oma kuldset tundi ära, olles teineteisega nahk-naha kontaktis. Nii saab beebi kaasasündinud instinkt ellu rakenduda – ta hakkab ise rinda otsima ja ise esimest korda imetada soovima. See on parim algus edukale edasisele imetamiskogemusele.
- Valige sobiv rinnapump ja pudel. Rinnapump on suurepärane abivahend piimavarude suurendamiseks ja piimatagavara säilitamiseks. Juba mõne aja pärast on sügavkülma kogutud rinnapiimast, heast pumbast ja loomulikku imemisrütmi matkida laskvast lutipudelist palju kasu, sest partner saab vahel ise last toita ja lasta emal mõned tunnid puhata või millegi muuga tegeleda.
- Peamine eeldus on mugavus. Kui ema on rahulik ja tunneb end mugavalt, kulgeb imetamine edukamalt. Säti kodus valmis kohad, kus oleks hea imetada – spetsiaalne tugitool, koht diivanil või voodis, kus on lisapadjad või spetsiaalsed imetamispadjad mugava asendi toetamiseks. Hoia imetamiskohtade lähedal ka mahe valgusatus, rahustav muusika, pudelike vett. Abiks on kõik, mis teeb olemise mõnusaks ja rahulikuks.
- Hoia beebit rinna, mitte rinda beebi lähedal. Õige imemisvõtte saavutamiseks tuleb tõsta beebi rinna lähedale (mitte kummarduda ette või alla beebini). Beebi õlad ja puusad peaksid olema ühel joonel (st beebi pea ei tohiks olla pööratud). Ära topi nibu ise beebile suhu, vaid lase tal endal seda haarata. Beebit nibu haarama ergutamiseks võid nibu õrnalt tema suu ja nina vastu panna.
- Toeta rinda. Ühe käega toetad beebit, teisega peaksid aga esialgu toetama altpoolt oma rinda. Kui imetamine on väga valus või imemisvõte on silmnähtavalt vale, siis ära lase beebil vales võttes imedes sinu nibusid kahjustada – puuduta õrnalt lapse suud, et ta laseks nibust lahti ning proovige uuesti.
- Lase lapsel süüa siis, kui ta tahab. Esimestel elukuudel söövad lapsed keskmiselt 8-12 korda ööpäevas – see on päris tihti. Hiljem muutub imetamine regulaarsemaks, imetamise sagedus ja kestus vähenevad. Ära ürita vastsündinut ise mingisse rütmi suruda, vaid imeta iga kord kui ta ise seda soovib. Rütm tekib mõne aja pärast iseeneslikult. Kui laps soovib juba väljakujunenud imetamisrütmi muuta, siis mine muutustega kaasa – teatud perioodidel teevad lapsed läbi kasvuspurte, kus vajavad rohkem toitu. Rindades tekkiva piimakoguse suurendamiseks peab beebi aga piima juurde „tellima“ – tavapärasest oluliselt rohkem rinda imema. Seega ei tähenda see, kui laps hakkab järsku väga palju rinnale küsima, et piima on väheks jäänud või ei jagu. See tähendab hoopis, et laps suurendab oma tulevase suureneva vajaduse jaoks piimatootlust.
- Krooksutamine. Krooksutamine aitab beebil imetamise ajal makku sattunud õhust vabaneda. Õhk maos on ebamugav ning tekitab seedetraktis edasi liikudes ka gaase. Krooksuta last õlal kas kahe rinna vahetamise vahel või pärast toitmist. Selleks hoia beebit oma õlal püstises asendis ja masseeri õrnalt tema selga või pane laps kõhuli enda sülle, hoia ühe käega tema lõua alt ja teisega masseeri õrnalt tema selga.
Täiendav tugi rinnaga toitmise ajal
Lapse kasvades võib juhtuda, et sa ei viibi enam pidevalt füüsiliselt tema läheduses või soovib partner rohkem lapse toitmises osaleda. Sel juhul võite rinnapiima välja pumbata ning kasutada nibukujulise lutiga pudelit, millest söömine meenutab rinnast imemist. Natural Response lutiga Philips Avent Natural pudel töötab sarnaselt rinnale – lapse loomulikus imemisrütmis. Nagu imetades, laseb ka pudeli nibukujuline lutt spetsiaalsest lutiavast piimal välja voolata ainult siis, kui lapse keel sellele vajutades aktiivsest imemisest märku annab. Imemispauside ajal piima ei voola ning Lps saab rahulikult ja mõnusalt piima neelata ning hingata. Philips Avent Natural pudel koos Natural Response lutiga aitab teil imetamist ja pudelist toitmist hõlpsalt ühendada!
Ära karda küsida nõu või abi – isegi siis, kui mure ei tundu suur. Sinu arst, ämmaemand ja imetamisnõustaja aitavad teil leida õige tee eduka rinnaga toitmise kogemuseni!
Artikli autor on Philips Avent koostöös tervishoiutöötajatega.