Imetamine ja pudeliga toitmine? Eduka kombineeritud toitmise saladus

Imetamine ja pudeliga toitmine? Eduka kombineeritud toitmise saladus

05. Dec 2023, 17:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas imetamine või pudelist toitmine? Mõnikord ei olegi emal valikut, sest imetamine ei pruugi õnnestuda. Teinekord soovib aga ema ühe meetodi valimise asemel osaliselt imetada, osaliselt pudelist toita – seda nimetatakse kombineeritud toitmiseks.

Imetamine on edukam, kui partner on toetav

2020. aasta Covid-19 puhangu ajal viis Swansea Ülikool läbi uuringu, kus küsitleti 1200 rinnaga toitvat ema. 40% emadest tunnistasid kodus viibimise positiivset mõju imetamiskogemusele, üks peamine põhjus selleks oli toetav partner!

5 viisi, kuidas partner saab toetada imetavat ema ja beebit

1. Kvaliteetaeg koos. Side ema ja beebi vahel saab alguse raseduse ajal, partneri ja beebi vahel aga tavaliselt alles pärast sündi läbi koos veedetud aja, beebi eest hoolitsedes. Andes ka partnerile võimaluse lapse eest aktiivselt hoolitseda, toetab see teise vanema ja lapse vahelist kiindumussuhet, imetav ema saab aga pühendada hetki iseendale.

2. Koormuse jaotamine. Nii öösiti mähkmeid vahetada, beebit öösel söötmiseks rinnale tuua kui ka kõigi muude beebi eest hoolitsemise tegevuste kordamööda tegemine toetab nii ema toimetulekut kui ka lapse ja teise vanema vahelist sidet.

3. Toitained! Imetamine nõuab emalt päris palju jõudu – nii vaimset kui ka füüsilist. Rinnaga toitmine võib põletada kuni 500 kalorit päevas! Samal ajal, kui ema imetab, võiks kaaslane tuua talle klaasi vett või mõne snäki. Lihtne lahke tegu võib tähendada emale palju, samuti kaasab see teist vanemat lapse eest hoolitsemise protsessi!

4. Realistlik suhtumine. Unustage ühiselt ära rinnaga toitmise müüdid – eriti eelarvamus, et see on üks loomulikumaid asju maailmas, millega iga naine peaks hõlpsalt hakkama saama. See ei toeta hädas ema. Imetamine võib alguses olla väga keeruline. Ausad arutelud annavad võimaluse jagada ja saada näpunäiteid ja kogemusi ka teistelt vanematelt!

5. Rinnast toitmise järel teine parim valik - rinnapump ja pudel. Kui pumpad rinnapiima välja, saab laps kõige tervislikumat toitu ka sel ajal, mil ema ei saa tema juures olla. Muidugi toetab see ka partneri ja beebi vahelist suhet. Kui imetamine on võimalik, kuid ema ei saa alati rinnast ise beebit imetada, võib valida kombineeritud toitmise.

Täpselt nii, nagu loodus on ette näinud

Selleks, et laps saaks ema rinnast piima kätte, peab ta imemise ajal kasutama umbes neljakümment lihast. Laps kasutab keelt, lõuga ja huuli. Uuringud näitavad, et kui imikud joovad, teevad nad keelega lainetaolisi liigutusi, et viia piim neelamiseks suu esiosast kõri taha. Imetamine põhineb pakkumisel ja nõudlusel, samas kui pudelilutid tagavad tavaliselt sujuva ja lihtsa piimavoolu ilma suurema vaevata. Seetõttu usuvad mõned, et pudelist joomine võib imiku laisaks teha ning seetõttu loobub ta rinnast imemisest kui raskemast tööst.

Mis on Philips Avent Natural Response pudelis erilist? Tehnoloogia!

Nagu kõik muud tehnoloogiad meie ümber, areneb ka lutipudelite tehnoloogia kiiresti. Võib julgelt väita, et mure, kas laps pärast pudelist söömist enam rinda võtab, on oma aktuaalsust vaikselt kaotamas. Natural Response lutiga pudelil Philips Avent Natural on eriline disain, mis mis nii imiteerib rinna loomulikku välimust ja tunnetust kui ka funktsionaalsust. Rinnakujulise luti avast voolab piima välja ainult siis, kui beebi parasjagu aktiivselt joob – see toetab lapse loomulikku toitmisrütmi. Laps saab vaheldumisi juua ja pause teha, et vabalt neelata ja hingata. Eriti pehmest painduvast lutist tuleb piim välja alles siis, laps vajutab keelega pudeliluti tippu -  nagu imetamise ajal nibu. See muudab imetamise ja pudeliga toitmise kombineerimise palju lihtsamaks.

Natural Response pudel on loodud selleks, et aidata vanematel ja beebil muuta pudelist toitmine vajaduse korral võimalikult lihtsaks. Pudel ei ole mõeldud rinnaga toitmise asendamiseks või imetamisest loobumiseks, sest imetamine on selgelt parim viis lapse toitmiseks.

Vähendab koolikuid ja ebamugavustunnet

Kõikidel Philips Avent pudelitel on koolikutevastane klapp, mis eemaldab pudelilutist liigse õhu, et see ei satuks lapse kõhtu. See vähendab koolikute ja ebamugavustunde tekkimise ohtu. Lisaks on saadaval AirFree klapiga Philips Avent Natural Response pudelid. See tagab, et lutt on piima täis ka siis, kui pudelit hoitakse horisontaalselt ning laps joob loomulikus püstises asendis. Õhk jääb pudelisse ega sisene lapse kõhtu, mis aitab vähendada koolikuid, gaase ja toidu tagasiheidet.

 

Kui plaanite anda lapsele süüa pudelist, tasub meeles pidada:

  • Regulaarne treening annab tulemusi. Pudeli võib kasutusele võtta alates umbes kuue nädala vanusest, kui emal ja lapsel on juba hea imemisvõte ja toitmisrutiin välja kujunenud. Soovitatav on alustada väikese koguse piimaga pudelist regulaarsete rinnast toitmiste vahel. See on suurepärane aeg treenimiseks, sest laps ei ole nii näljane.
  • Hoidke last ja pudelit. Soovitame hoida last süles poolvertikaalses asendis. Selles asendis saate hõlpsalt luua silmsideme, mis toetab vanema ja beebi vahel usaldust ja kindlustunnet. Pudel peaks olema sellises asendis, et lutiosa on piimaga täidetud juba enne lapsele suhu panemist – nii väldite õhumullide allaneelamist, mis võiks põhjustada gaase ja ebamugavustunnet.
  • Vahetage külgi. Pudelist söötmisel on soovitatav teha seda kord ühel, kord teisel käel või krooksutada last poole söömise pealt ja pöörata ta siis teisele küljele.
  • Kaenlaalune imetamisasend. Kui tavaliselt alustatakse imetamist asendist, mille korral lapse jalad on teise rinna suunas, siis mõnel puhul sobib hästi asend, kus beebi jalad on ema kaenla all. See asend sobib hästi, kui ema on sünnitanud keisrilõikega, sündinud on kaksikud või on soov õpetada beebit õigesti rinda võtma. Võtke appi padi, et last süles kõrgemale tõsta, ja toetage tema pead oma peopesaga.
  • Õige voolutugevus. Oluline on, et pudeliluti ava suurus oleks lapsele sobiv. Valida saab aeglase, keskmise või kiire vooluga luttide vahel. Vastsündinu vajab tavaliselt õrna ja aeglast voolu, kuid iga lapse vajadused on igas vanuses erinevad. Püüdke jälgida beebi antud signaale, et aru saada, milline lutt on just talle kõige sobivam.

Kui imetamisel tekib raskuseid või küsimusi, soovitame pöörduda imetamisnõustaja, ämmaemanda või arsti poole!