Emmede Klubi toimetaja Madiken sai võimaluse testida Philips Aventi õhuniisutajat. Kuidas ta rahule jäi? Loe edasi ja saad teada!
"Õhuniiskus kodus on hea tervise tagamise juures päris tähtis asi. Kui õhuniiskus on liiga madal, st õhk on liiga kuiv, siis on inimesel paha hingata, kopsud on koormatud, nahk kiskub, silmad kuivavad, tekivad väsimus ja peavalu. Kui õhk kodus on liiga niiske, siis hakkab aga kasvama hallitus, mis on samuti tervisele vägagi kahjulik.
Seega parem on hoida oma kodus soovituslikku õhuniiskust 40-60, kuid paljudes kodudes kipub see näitaja talvisel kütteperioodil lähenema 30-le või isegi alla selle.
Sobilikule õhuniiskusele olen mõelnud juba oma kodusid luues. Esiteks muidugi - ventilatsioon. Teiseks on paljude ruumide seinad meie kodus kaetud savikrohvi ja loodusliku värviga, mis reguleerib samuti õhuniiskust. Meil on hügromeeter, millega kodu erinevates osades õhuniiskusel silma peal hoian.
Olen avastanud, et nendes ruumides, kus meil seinad saviga kaetud, ei teki pea kunagi õhuniiskusega probleeme. See on stabiilselt 45 kandis ka talvise kütteperioodi tippajal. Pigem kipub sügise alguses üle 60 minema - siis kütan ja tuulutan hoolsamini.
Kipsitud tubades triivib aga õhuniiskus talve edenedes ikka alla 40, jõudes mõni päev ka näiteks 33-ni. Vanasti võitlesin selle vastu kõige lihtsamal meetodil - panin tuppa kuivama märja pesu. Kui kuskil 38-se õhuniiskuse tõstab kuivav pesu kenasti sobiva 42-ni, siis 33 juures see enam piisav pole. Kummatigi pole ju iga päev pesu, mida pesta.
Seepärast otsustasin pakkumise vastu võtta ja ära proovida Philipsi spetsiaalse õhuniisuti. https://www.philips.ee/c-p/HU4803_01/ohuniisuti Lisaks õhu niisutamisele peaks see õhku ka puhastama, sest püüab kuiva õhku sisse tõmmates filtrisse kinni ka nt tolmu.
Oleme nüüd mõned nädalad uut masinat kasutanud ja meie perre sobib see tõesti kui valatult. Masin on suhteliselt lollikindel - käib ülilihtsalt vett täis ja kokku, ülilihtsalt tööle, režiime on ühtaegu piisavalt vähe (lihtne valida) ja piisavalt palju (kõik, mis vaja, olemas). Mulle tekitab uute kodumasinate kasutusjuhendeis ja pultide kallal vusserdamine tavaliselt täiega stressi. No selle õhuniisutiga sellist probleemi küll polnud.
Põhimõtteliselt tõstad kaane maha, valad paar klaasi vett sisse, paned kaane uuesti peale, vajutad nuppu ja masin hakkabki autorežiimil tööle. Kui vesi saab otsa, lülitab masin end välja. Kui on soov masinat korraks ja kiiresti kasutada, siis saab valida autorežiimi asemel kõrgema õhuniiskuse ja tugevama töö. Nii saab suhteliselt kuiva ruumi suhteliselt kiiresti hingamiseks meeldivaks.
Kuna meil ei ole väga suuri õhuniiskuse probleeme, siis mina alaliselt masinat sees ei hoia. Kui märkan, et mõnel päeval on õhuniiskus langenud alla 40, siis klõpsan ta tööle ja paari tunni pärast õhuniiskus suurepärasel tasemel. Ka masina enda küljes olev hügromeeter näitab õhuniiskust väga täpselt, olen selle näitu korduvalt teise, eraldiseisva hügromeetri näiduga võrrelnud.
Kindlasti tuleb aga tähele panna, et masin on mõeldud u 25 m2 suuruse pinna niisutamiseks. Meil neid kuivama kippuva õhuga ruume täpselt nii palju ongi. Seega teeb niisutaja oma töö kiiresti ja efektiivselt ära. Kui aga kuivavõitu on näiteks terve 150 m2 suuruse maja õhk, siis ühest niisutist kindlasti ei piisa (või siis tõuseb õhuniiskus teosammul, sest peab levima masina asukohast ka kaugemale kui 25m2 raadius). Kuna aga see Philipsi niisutaja on suhteliselt viisaka välimusega ja vaikne (mulle kodus kerge valge müra meeldib - see on rahustav), siis poleks probleemne sellise masina ka igasse tuppa sisse seadmine."
Suur aitäh Madikenile oma arvamuse kirja panemise eest!