Beebimonitor tagab vanematele meelerahu, et lapsel on turvaline

Beebimonitor tagab vanematele meelerahu, et lapsel on turvaline

06. Feb 12:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapse sünniga muutub naise elu täielikult - sinu kõige olulisemaks mureks saab nüüd lapse turvalisus ja tervis. Seetõttu on ainult arusaadav, et just esimestel kuudel on värske ema ärevus tihti kõrge, sest laps on veel väike ja haavatav ning kõik on emale alles uus.

Uni on ülioluline nii täiskasvanute kui ka laste tervisele. Une ajal muutub hingamine sügavamaks, lihased lõdvestuvad, kehatemperatuur langeb.

Uni on lapse tervise jaoks ülioluline, kuna see on nii vaimse kui ka füüsilise arengu alus. On ütlus, et lapsed kasvavad unes!

Ka magamiseks kulutatud tundide arv muutub sõltuvalt lapse vanusest. Mitu tundi magab erinevas vanuses beebi tüüpiliselt?

  • 1–4 nädalat: 15–16 tundi päevas. Esimesel elukuul võivad beebid magada mõnikord isegi 20 tundi päevas, enamasti kestab uinak kaks kuni neli tundi, misjärel laps ärkab söömiseks. Enneaegsed lapsed võivad magada rohkem tunde päevas. Kuna vastsündinutel ei ole veel sisemist bioloogilist kella ega ööpäevarütmi, ei ole nende unerežiim esialgu seotud päeva/öö tsükliga.
  • 14 kuud: 14–15 tundi päevas. Umbes siis, kui beebi saab kuuenädalaseks, võivad vanemad märgata, et lapsel on välja kujunenud spetsiifilisem unetsükkel. Pikimad uneperioodid võivad kesta kuni kuus tundi ja need esinevad sagedamini õhtul või öösel.
  • 412 kuud: 14–15 tundi päevas. Ideaaljuhul veedavad lapsed selles vanuses kuni 15 tundi magades. Selles vanuses tuleks erilist tähelepanu pöörata unerutiini paikapanemisele – arvestades, et selles vanuses on beebi juba palju sotsiaalsem, on soovitatav ka tema unerütm täiskasvanu omaga kohandada, mis tähendab, et laps võiks magada suurema osa unetundidest just öösel.
  • 1–3 aastat: 12–14 tundi päevas. Selles vanuses päevaste uinakute arv väheneb ja laps läheb järk-järgult üle ühele uinakule päevas. Selles vanuses lapsed ärkavad sageli koos päikesetõusuga, ärgates hommikul juba kell kella kuue ja kaheksa vahel.
  • 36 aastat: 10–12 tundi päevas. Selles vanuses soovitatakse lastel magama minna kella kaheksa-üheksa ajal õhtul, et öö jooksul piisavalt unetunde saada. Päevauinak muutub selles vanuses laste jaoks järjest lühemaks ning mõned lapsed ei vaja lõunaund juba neljasena, seitsmeseks saades ei vaja ka suuremad unekotid enam lõunaund. 

Lapse une kestus ja kvaliteet olenevad ka mitmest välisest tegurist. Beebi võib ärgata erinevate helide tõttu või kui toas on umbne, palav või külm. Une kvaliteeti ja kestust mõjutab ka beebi tervis. Näiteks on lapse uni tihti lühem ja katkendlikum hammaste lõikumise ajal, mil beebi on stressis ja rahutu. 

Mida saavad vanemad teha, et oma lapse une kvaliteeti parandada?

  • Magamaminekurituaalid on laste puhul kiire uinumise jaoks eriti olulised. Need on korduvad tegevused, mida laps õpib seostama magamaminekuga. Näiteks harjumuspärane vanniskäik, pidžaama selga panemine, viimane söömine ja hällilaul annavad beebile signaali, et nüüd on aeg rahulikuks jääda ja uinuda. 
  • Kvaliteetse une tagamiseks on oluline luua beebi magamistoas mugav keskkond: hästi ventileeritud ruum, talvisel kütteperioodil liiga kuiva õhu puhul ka õhuniisutaja abil niisutatud ruum, optimaalne õhutemperatuur (19-22 kraadi). 
  • Hämardage juba mõnda aega enne magamaminekut ruumis tuled ja lülitage teler välja. Suvel kasutage ka pimedavaid kardinaid, sest beebi uneajal võib meie laiuskraadil päike alles särada!
  • Proovige magama minna igal õhtul samal ajal, isegi nädalavahetustel, kuna see on lapse unerežiimi väljakujunemiseks. Kui lapsel on tugev ja hea unerežiim juba sisse harjunud, siis ei juhtu ka midagi, kui vahetevahel tuleb ette teistsuguse režiimiga päevi - näiteks perekondlike sündmuste või väljasõitude tõttu. 
  • Lapsel peaks olema oma kindel ja turvaline magamiskoht. Parim on ema ja isa vahetus läheduses asuv võrevoodi, milles on pigem jäigemat sorti beebimadrats. Beebil peaks olema magamiskott või tekk, kuid voodis ei tohiks olla rohkem erinevaid lahtiseid patju, tekke, võrekaitseid, mänguasju vms - need põhjustavad lämbumise ja äkksurma ohtu.

Kui beebi magab, saab ema võtta hetke iseenda jaoks – lugeda rahulikus õhkkonnas raamatut, rüübata teed, vaadata oma lemmikseriaali või teha trenni. Samas on normaalne, et instinktid ei lase värskel emal täielikult lõdvestuda, sest kuklas on pidev mure, - kas ma ikka märkan, kui pisike ärkab? Abiks on beebi jälgimise seadmed!

See on eriti kasulik olukordades, kus beebi magab eraldi toas või pere elab eramajas, kus suuremate vahemaade tõttu ei pruugi vanemad magava beebi iga häälitsust kuulda. 


Philips Avent beebimonitorid võimaldavad sul hõlpsasti jälgida oma beebi und. Need monitorid annavad sulle võimaluse mitte ainult kuulda iga väiksematki häälitsust, mida sinu laps magamise või ärkamise ajal teeb, vaid ka HD-kaamera abil beebit oma silmaga jälgida, et pakkuda värsketele vanematele täielikku meelerahu. Philips Avent monitorid võimaldavad ka kahesuunalist suhtlust, mis tähendab, et saad oma lapsega rääkida ka siis, kui pole veel tema kõrval. Teame kõik, et miski ei rahustada last paremini kui armastava ema hääl!

Kui laps hakkab roomama, käputama ja kõndima

Kaasaegsed Philips Avent beebimonitorid on vanematele abiks ka laste ärkveloleku ajal. Kui beebi hakkab roomama, käputama ja kõndima, on vanemate jaoks ülioluline tagada lapsele turvaline keskkond - jälgida, et väikesel maailmaavastajal poleks ligipääsu asjadele, mis võivad ohustada tema tervist või isegi elu. Mõnikord soovitatakse vanematel isegi oma kodu roomates läbi käia, et näha seda lapse vaatenurgast - oma igapäevaelu niiöelda täiskasvanu vaatenurgast nähes ei kujuta me ettegi, kui palju juhtmeid, pistikupesasid ja lahtiseid pisiesemeid maas tegelikult olla võib. Need kõik võivad maailma avastamise teekonnal olevat beebit ohustada. Samuti ei tohi lapsel olla ligipääsu kodukeemiale ja ravimitele, sahtlitele mida saab välja ja endale kaela tõmmata vms. 

Elutoad avastatud, suundub sinu pisike kindlasti edasi kööki. Jälgi, et tööpindadel ja laual olevate pottide-pannide käepidemed ei jääks lapse käeulatusse, laua serva poole - laps võib sellest kinni haarata ja kogu (kuuma) sisu endale peale tõmmata või lihtsalt ümber lükata. 

Beebidele meeldib kõike ümbritsevat uurida ning maailma vastamine ongi lapse töö, seega on digitaalne beebimonitor suureks abiks, kui soovid lapse käekäigul pidevalt silma peal hoida ka siis, kui oled teises toas või toimetad näiteks köögis süüa teha.