Vaba mäng. Lase lapsel omaenda reeglid paika panna

Vaba mäng. Lase lapsel omaenda reeglid paika panna

05. May 2021, 07:59 Emmede Klubi Emmede Klubi

Laps areneb kõige paremini, kui avastab maailma omaenda taktis. Spontaanne mäng, mille käigus paneb laps oma reeglid paika ning omandab iseseisvalt uusi oskusi, annab kõige paremaid tulemusi. Kuidas aga luua sobivad tingimused, et laps saaks vabalt mängida?

Oluline on, et laps üksnes ei jälgiks, mida täiskasvanud talle ette näitavad, vaid tunneks, et avastab maailma omal käel. Nimelt on väikese inimese arengule psühholoogide sõnul kasulik üksnes vaba ja piiritlemata mäng. Meie laste argipäevas domineerivad kodutööd, huviringid ja muud koolivälised tegevused ning seetõttu peaksid vanemad laskma lastel mängida vabalt, ilma neile selleks kindlat raamistikku ette andmata. Selmet mõjuda rangete õpetajatena, peaksid lapsevanemad last pigem innustama – mida suurem on surve, seda vähem on mängust tema arengule kasu.

Kui laps mängib pealesunnitud raamistikuta, avastab ta endas uusi andeid

Las lapsed algatavad spontaanse mängu iseseisvalt – nii saavad nad vajalikke kogemusi, et edasises elus keeruliste olukordadega toime tulla. Lisaks saavad nad niisuguse vaba mängu käigus varem omandatud oskusi omal käel lihvida. Vabalt mängides õpivad lapsed iseseisvalt otsuseid vastu võtma, probleeme lahendama ja oma reegleid seadma.

Spontaanse mängu käigus, mil laps aega ja tegevusi omal käel juhib, õpib ta läbirääkimisi pidama, konflikte lahendama ning avastab seeläbi ka enda andeid ja eelistusi.

Mõni laps mängib samu mänge korduvalt – see ei ole halb, sest iga korraga muutub mäng mitmekülgsemaks. Teised aga tegelevad sama asjaga vaid paar korda ning liiguvad seejärel uute mängude juurde. See kõik sõltub lapse individuaalsetest vajadustest ning sellest, kui efektiivselt laps uusi oskusi ning teadmisi omandab. Ühe lapse jaoks võib paarist kogemusest piisata, et tekiks struktuur, mida igapäevastes olukordades rakendada, teised aga vajavad rohkem kordusi, et vajalikud oskused omandada.

Mismoodi luua lapsele sobivad tingimused vabaks mänguks?

Selleks et laps saaks vabalt mängida ning samas ka mängu käigus areneda, peaksid olema loodud sobivad tingimused. Oluline on, et lapsel oleks iseseisva mängu jaoks piisavalt aega ning tal ei tekiks tunnet, et tema tegevus võidakse iga hetk katkestada. Selleks võiks vanem ette valmistada sobiva koha ning anda lapsele vabalt aega ja ruumi omaette askeldada. Kõik lelud ja tarvikud võiksid olla lapse tuppa paigutatud selliselt, et laps pääseks asjadele ligi ning saaks neid vabalt kasutada.