Ideid, kuidas veeta koos oma lapsega kvaliteetaega

Ideid, kuidas veeta koos oma lapsega kvaliteetaega

20. Apr 2023, 18:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimesest elupäevast alates on vanemate tähelepanu ja lähedus lapse jaoks nii oluline. Turvaline kiindumussuhe soodustab lapse enesekindluse arengut, sest paneb lapse tundma end armastatu ja aktsepteerituna. Kuidas turvalise kiindumussuhte kujunemist toetada? Veetke koos kvaliteetaega ja pöörake lapsele nii palju tähelepanu, nagu ta vajab! Ole koos lapsega hetkes, jäta temaga mängimise ajaks kõrvale oma mured, nutiseadmed ja muud ajaröövlid.

Kuidas seda teha, kui tundub, et kohustusi on päevas rohkem kui tunde? Siit leiad mõned ideed!

Kuidas su päev läks?

Enamasti küsivad vanemad lasteaiast või koolist koju jõudnud lapselt, kuidas tema päev läks. Enamasti vastab laps kas „Hästi!“ või „Normaalselt.“ Kuidas tema päev päriselt läks? Võta õhtusöögilauas või enne magamaminekut aega, et teada saada, mis oli kõige huvitavam asi, mida ta sel päeval õppis? Kellega ta täna mängis? Kas päeva jooksul juhtus ka midagi halba, millest ta ei taha rääkida? Kui laps näeb, et oled tema päeva kulgemisest siiralt huvitatud, avaneb ta peatselt ning usaldab sulle lood oma seiklustest ja kogemustest. Kvaliteetsed vestlused tugevdavad teie suhted. Esita küsimusi ja tunne huvi!

Igapäevased rituaalid

Lapsed vajavad rutiini. Iga päev korduvad rituaalid aitavad muuta päeva lapse jaoks sujuvamaks ja pingevabamaks, sest laps teab, mis teda järgmiseks ees ootab. See pakub turvatunnet. Turvatunne on aga õppimise ja arenemise eeldus! Näiteks võite igal õhtul enne magamaminekut koos voodis kaisutada, teineteise päevast vestelda, siis raamatut lugeda ja loetu üle arutleda. Kindlasti on teil koos lõbus!

Saavutuste tähistamine

Tähistamine muudab tempoka argipäeva värvikamaks, seega kasutage võimalust ja tähistage ka väiksemaid õnnestumisi. Pisikese koduse peo korraldamiseks ei ole vaja oodata sünnipäeva. Tähistage reedet, tähistage esimest tänavust liblikat või võilille, tähistage hästi õnnestunud joonistust või koolitööd! Põhjust tähistamiseks leiab alati.

Ühised mängud

Juba üsna väikesed lapsed mängivad tänapäeval nutiseadmetega. Mõned neist mängudest võivad ka arendavad olla, kuid sotsiaalseid oskuseid ja suhet lähedastega need seadmed ei toeta. Pange telefonid ära ja olge hetkes. Mängige koos – lauamänge, sportmänge või ehitage hoopis LEGO® DUPLO klotsidest oma unistuste maja!

LEGO® DUPLO® komplekt Ehitusplats (10990) sobib suurepäraselt koos mängimiseks, see soosib rollimänge ja arendab eneseväljendusoskusi. Lapsed juba alates teisest eluaastast saavad õppida meeskonnatöö oskusi, et luua oma pere unistuste maja! Võib-olla on teie unistuste kodu ratastel, et saaksite minna koos maailma avastama, võttes kodu endaga kaasa? Mängudes pole miski võimatu! LEGO® DUPLO® komplekt Peremaja ratastel (10986) võimaldab teil ehitada armsa haagissuvila. Laps saab maja auto külge kinnitada ja sõita kuhu tahes. Tõenäoliselt kohtate teel palju uusi ja huvitavaid inimesi, mis annab teile teemasid lahedateks ühisteks vestlusteks!

Ühine küpsetamine

Teame ju kõik, et mitmekülgne kvaliteetne toitumine on lapse arengu jaoks väga oluline, kuid lapsed ei ole meiega sugugi alati sama meelt küsimuses, mida võiks süüa. Mida teha? Last on kergem õhutada erinevaid toite sööma, kui kaasad ta kokkamise protsessi. See on tore võimalus koos aega veeta ning erinevaid motoorseid ja kognitiivseid oskuseid arendada – näiteks puu- ja köögiviljade nimesid õppida! Koos valmistatud eine maitseb ka lapsele paremini.

Väiksed kohtingud

Iga laps vajab jagamatut tähelepanu, ainult talle pühendatud aega. Kui peres kasvab mitu last, võib sellist aega olla raske pakkuda, kuid see on ikkagi väga oluline. Pange juba ette kalendrisse aeg, mil lähete lapsega kahekesi välja! Koos veedetud aja kvaliteet ei olene rahakoti paksusest. Võite minna raamatukokku, mänguväljakule, muuseumisse või piknikul. Looge lahedaid lahendusi!

Minge loodusesse

Ekraanide ajastul on eriti oluline veeta lapsega aega õues. Saate koos minna rattaga sõitma, matkata järve äärde parte toitma või mängida pargis. Vaadelge loomi ja linde, arutage nende jälgede ja häälte üle, koguge huvitavaid taimi, millest saate teinekord kodus huvitavaid kunstiteoseid luua.