Foto on illustratiivne.
Sel nädalal on ülemaailmselt palju pahameelt tekitanud USA immigratsioonipoliitika, mis kasutab lapsi poliitilise tööriistana: ebaseadusliku piiriületusega vahele jäänud perede juurest võetakse lapsed ära ja paigutatakse alaealiste kinnipidamiskeskustesse.
Viimase kuu jooksul on USA ja Mehhiko piiril oma vanematest eraldatud üle 2000 lapse. Meediasse on jõudnud ka info, et lapsed peavad üksteisel mähkmeid vahetama, valvuritel pole lubatud nutvaid lapsi lohutada, lapsed elavad metallvõrest puurides. Pilte ja videolõike USA lõunapiiri alaealiste kinnipidamiskeskustest saab näha SIIN ja SIIN. Kuidas selline kogemus lastele mõjub?
"See mõju on katastroofiline," ütleb Harvardi meditsiinikooli pediaatria professor Charles Nelson ajalehes Boston Globe. "Sel teemal on nii palju uuringuid, et kui inimesed teadusele tähelepanu pööraks, ei eraldaks nad lapsi vanemaist kunagi".
Kõigepealt tõuseb lapse kehas pulss. Seejärel hakkab keha vabastama suures koguses stressihormoone - nt kortisooli ja adrenaliini. Kuna stress kestab, hakkab see hormoonide laviin tapma esmalt ajurakke ühendavaid ja sõnumeid edasi kandvaid närvikiude, seejärel juba ka neuroneid, mis toob kaasa pikaajalised kahjustused nii lapse psühholoogiale kui ka tema aju füüsilisele struktuurile.
Aastal 2000 külastas Nelson koos uurimismeeskonnaga Rumeenia riiklikke lastekodusid. Kuna Rumeenias olid rasestumisvastased vahendid ja abort aastakümneid keelatud, siis elab riigi lastekodudes kümneid ja kümneid tuhandeid lapsi, keda vanemad ei tahtnud või saanud üles kasvatada. "Me nägime lapsi kontrollimatult iseennast löömas, oma päid vastu seina tagumas. See oli südantmurdev. Me pidime enda jaoks tegema reegli, et ei nuta kunagi laste ees," kirjeldab Nelson toona nähtut.
Nähtud pildist veelgi koledamad olid aga uuringute tulemused. Oma vanematest varases eas lahutatud lastel oli ajus oluliselt vähem valge- ja hallainet ja aju aktiivsus oli normaalsest oluliselt madalam. Nooremana kui kaheaastasena vanematest eraldatud laste IQ oli eakaaslastest oluliselt madalam ja neil sisuliselt puudus võitle-või-põgene reaktsioon. Teised uuringud on näidanud, et vanematest eraldatud lastel on täiskasvanuna ka oluliselt suurem tõenäosus sattuda sõltuvuste küüsi, kannatada ärevushäire ja depressiooni all.
USA suurimad arstide liidud on Donald Trumpi immigratsioonipoliitika hukka mõistnud, ligi 8000 vaimse tervise arsti ja 142 organisatsiooni on kirjutanud alla petitsioonile, mis nõuab Trumpilt poliitika lõpetamist.
Mida arvad Sina USA ja Donald Trumpi laste vanemaist eraldamise immigratsioonipoliitikast?