Üle 2 tunni ekraaniaega päevas vähendab lapse vaimset võimekust

Üle 2 tunni ekraaniaega päevas vähendab lapse vaimset võimekust

03. Oct 2018, 16:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Värske uuringu tulemused näitavad, et lastel, kes veedavad ekraanide ees üle kahe tunni päevas, on mälu-, keele- ja nuputamisülesannetes kehvemad tulemused kui lastel, kes on ekraanide ees vähem kui kaks tundi.

Andmed selle uuringu jaoks pärinevad ABCD Study'st ehk eesti keelde tõlgituna alaealiste aju kognitiivse arengu uuringust, vahendab Novaator. Analüüsi tarvis võeti vaatluse alla 4500 koolilapse andmed.

Keskmiselt veetsid uuringus osalevad lapsed 3,6 tundi päevast nutivahenditega tegeledes, digitaalseid mänge mängides ja videoid vaadates. Umbes kaks kolmandikku lastest veetis ekraanide ees päevas enam kui kaks tundi. Vaid ühel kolmandikul lastest jäi päevane ekraaniaeg alla kahe tunni. Need lapsed, kel oli päevas ekraaniaega vähem kui kaks tundi, said nuputamisülesannetes keskmiselt neli protsenti kõrgema tulemuse.

Uuringu üks eesmärk oli katsetada, kas see kahe tunni ekraaniaja soovitus on hea piirnorm. Uuring kinnitas, et on - sellest piirist edasi on näha muutust koolilaste kognitiivsetes võimetes.

Alla aastased lapsed ei peaks siiski üldse ekraane vaarama ja koolieelikutel pole soovituslik ekraanide ees veeta üle tunni. 


Mitu tundi päevast veedab Sinu laps ekraane vaadates?