Tõsine asi: taas on sagenenud õnnetused elektritõuksidega

Tõsine asi: taas on sagenenud õnnetused elektritõuksidega

17. May 2023, 10:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esmaspäeval toimus Eestis suisa neli liiklusõnnetust elektriliste tõukeratastega, sealhulgas sai viga kolm last. 

Tallinnas Akadeemia tee 2 juures sõitis auto ringteelt väljudes otsa reguleerimata ülekäigurajal ühel elektritõukerattal teed ületavale 14-aastasele poisile ja 9-aastasele tüdrukule. Lapsed toimetati Ida-Tallinna Keskhaiglasse.

Tallinnas Pärnamäe tee 28 juures kukkus 16-aastane neiu kukkus elektrilise tõukerattaga. Ka tema toimetati Ida-Tallinna Keskhaiglasse.

Lisaks kaotasid elektrilise tõukeratta üle juhitavuse ja kukkusid 44-aastane mees ning alkoholijoobes 31-aastane mees. Mehed toimetati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse.

Elektritõuksidega seotud õnnetuste hulk näitab, et elektriliste tõukerataste areng ja levik on toimunud kiiremini, kui inimeste teadmised, harjumused ja ka seadused järele jõuavad. Elektritõuks sõidab linnaruumis tihti autodega ligilähedase kiirusega, kuid endast nõrgemate jalakäijate vahel või endast tugevamate autode vahel. Samal ajal juhivad elektritõuksi ka inimesed, kellel erinevalt autojuhtidest pole teadmisi Liiklusseadusest – sealhulgas lapsed. Samuti on elektritõukeratta üle kergem kontrolli kaotada, sellega sõites on liikleja keha vigastuste eest kaitsetu, rendirattaid kasutades ei kanta kiivrit ning elektritõukerattaga sõidetakse jätkuvalt palju ka alkoholijoobes.

Kuidas oma last kaitsta?

Ükskõik, millised on ühiskonna ja teiste laste harjumused – iga pere saab palju ära teha, et kaitsta oma enda last. Rääkige läbi ja järgige kergliikurile (seaduse mõttes on elektritõuks kergliikur) kehtivaid liiklusreegleid:

  • Elektritõuksil võib korraga sõita üks inimene. See tähendab, et keelatud on sõita mitmekesi – nt koos partneri või lapsega, mitu last korraga.
  • Elektritõuksiga tohib sõita rattateel või kõnniteel. Sõiduteel võib elektritõuksiga sõita vaid juhul, kui kõnni-rattateed puuduvad või nendel sõitmine on liiklusolude tõttu oluliselt raskendatud. Lihtsalt öeldes: kui normaalne kõnnitee on olemas, peab tõuksiga seal sõitma.
  • Kiiver on soovituslik kõigile, kuid kohustuslik alla 16aastastele elektritõuksil sõitjatele.  
  • Olenemata sellest, palju "masin välja võtab", on lubatud maksimaalne sõidukiirus elektritõuksil 25 km/h
  • Mööda ratta- või kõnniteed liikudes sõiduteed ületav tõuksijuht peab vähendama kiirust ja ületama sõidutee jalakäija kiirusel.
  • Kuna sõit peab kulgema kõnniteel, tuleb mööduda ka jalakäijatest. Jalakäijatest peab mööduma jalakäija sarnasel kiirusel – nii, nagu mööduksid endast aeglasemalt kõndivast jalakäijast kõndides!
  • Elektritõuksi juhtimise ajal on keelatud tegeleda juhtimist segavate muude tegevustega, sealhulgas on keelatud kasutada telefoni, hoides seda käes. 
  • Elektritõuksi kõnniteele parkides peab jääma jalakäijale vähemalt 1,5 m laiune käiguriba.