Noored ei vaja nutivaba, vaid nutikat elu

Noored ei vaja nutivaba, vaid nutikat elu

02. Oct 2019, 17:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Uuringust EU Kids Online selgus, et keskmine Eesti laps veedab koolipäeval internetis kaks-kolm tundi, vabadel päevadel rohkem. Kogu meediaväljas veedavad lapsed kuus ja teismelised üheksa tundi päevas. Seega on interneti- ja meediatarbimisel lastele ja noortele oluline mõju, kirjutab Novaator

Uuringud on näidanud, et meediatarbimine on vähendanud laste tähelepanu ja keskendumisvõimet. Osaliselt võib meedia ja interneti kasutuse suurenemisega seotud olla ka see, et tänapäeva lastel esineb rohkem ärevust, keskendumis- ja tähelepanuhäireid. Liigse meediatarbimise tulemusena nähakse ka seda, et lapsed saavad vanemaks (järjest) nooremana. Näiteks tüdrukud, keda vanuse poolest võiks veel lasteks pidada, näevad välja kui teismelised.

Siiski pole meediatarbimine lastele-noortele üdini halb. Tänapäeva lapsed on intelligentsemad kui lapsed vanasti. Üks kognitiivsete võimete paranemise põhjustaja on pidev informatsiooni pealevool. Võimalik, et just televisiooni vaatamise kasv ning digitaalsete mängude mängimine on see, mis on arendas 20. sajandil inimese probleemilahendamise oskust ja visuaalset mõtlemist. Teisalt on viimasel paaril aastakümnel IQ testide tulemused pööranud langusesse. 

Arvatakse, et interneti ja digivahenditega terve oma elu kokku puutunud põlvkond on nii vaimselt võimekuselt kui ka psühholoogiliselt profiililt erinev varasematest inimestest. See põlvkond on enesekindlam, eneseteadlikum ja eneseimetluslikum ehk nartsissistlikum.

Fakt on see, et tänases ühiskonnas me täielikult digivahenditeta edukalt elada ei saa. Digimaailmal on seega nii plusse kui ka miinuseid ning noort põlvkonda ei ole vaja digimaailmast isoleerida, vaid toetada tervisliku nutidieedi kujunemisel. Selleks alustas Novaator projektiga Nutikas Elu, mille uudiseid ja nõuandeid saab jälgida SIIN!

Praeguseks on ilmunud:

 

Milline on teie pere digihügieen ehk reeglid meedia, interneti, ekraanide tarbimiseks? Näiteks – kas ekraanid on lubatud toidulauas, enne magamaminekut, teistega vesteldes? Kas ekraaniaeg on ajaliselt piiratud? Kas reeglid kehtivad ainult lastele või austavad neid ka täiskasvanud pereliikmed ise?