Terviseameti lattu jõudis 36 000 doosi Pfizeri 5-11-aastastele lastele mõeldud COVID-19 vaktsiini. Juba alates tänasest saadetakse vaktsiine ka perearstidele ja haiglatele edasi ning nädala jooksul jõuavad need kohale.
Lapsi hakatakse vaktsineerima Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse kuuenädalase vahega.
Lapse vaktsineerimiseks saab lapsevanem aja broneerida võttes ühendust lapse perearstiga. Üleriigilise digiregistratuuriga liitunud perearstide puhul ja lapse vaktsineerimiseks haiglas saab aja broneerida digiregistratuuris.
Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon andis 30. novembril soovituse vaktsineerida 5-11-aastaseid lapsi COVID-19 haiguse, raske haigestumise ja tüsistuste tekkimise riski vähendamiseks ning viiruse leviku pidurdamiseks lastekollektiivides ja lähikondsete seas.
COVID-19 haiguse läbipõdenud lapsi soovitavad eksperdid vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutele ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest.
Kõiki koroonavaktsiinide, ka lastevaktsiini ravimi infolehe, kõrvaltoimete teated jms leiad Ravimiameti koduleheküljelt https://www.ravimiamet.ee/covid-19-vaktsiinid-ja-teised-ravimid.
Sageli esinevad küsimused ja arstide vastused
Miks vaktsineerida lapsi, kes ei ole COVID-19 riskirühmas?
COVID-19 möödub lastel tõesti enamasti kergelt. Üksikutel juhtudel võib haigus aga ka lastel kulgeda väga raskelt: näiteks multisüsteemset põletikulist sündroomi on selle lühikese aja jooksul Eestis põdenud juba 24 last, kellest enamik olid enne koroonasse haigestumist täiesti terved. See, et COVID-19 on lastele vähem ohtlik kui vanematele inimestele, ei tähenda sugugi, et see haigus oleks lastele ohutu.
Lisaks on muidugi oluline ka see, et me tahame, et meie lapsed saaksid hea hariduse, et neil oleks võimalik käia huviringides ja sellele kõigele aitab vaktsineerimine kindlasti kaasa.
Miks on lastevaktsiinis täiendav aine trometamool, mida täiskasvanute vaktsiinis ei ole?
See on puhver, mis aitab hoida pH tasakaalu õigena. Selle aine kogus vaktsiinis on väga väike ja uuringud on näidanud, et tänu sellele on vaktsiin külmkapitemperatuuril stabiilsem. Kui me alguses teadsime, et Pfizeri vaktsiini võib tavakülmkapis hoida väga lühikest aega, siis seda parandatud koostisega vaktsiini võib hoida tavakülmikus kuni kümme nädalat.
Kas on lapsi, keda ei tohi vaktsineerida?
Me ei vaktsineeri ägedalt haiget last. Aga üldiselt selliseid gruppe ei ole, keda kindlasti ei tohiks vaktsineerida. Immuunpuudulikkusega lastel ei pruugi tekkida koroonaviiruse vastu piisavat kaitset, aga see ei tähenda, et vaktsiin on vastunäidustatud. Immuunpuudulike kohta on eraldi soovitus, et nemad vajavad esmaseks vaktsineerimiseks kolme doosi. Ja sama kehtib ka immuunpuudulike laste kohta.
Kuidas me teame, et COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimed ei avaldu paari aasta pärast?
Sellepärast, et ükski immuunreaktsioon ei saa kesta nii kaua. Vaktsiini koostisosad lagundatakse kiiresti ja viiakse kehast välja. Antigeeni tundmaõppimisel immuunsüsteemi poolt on algus ja lõpp. Vaktsiinide kõrvaltoimed tekivad mõnede päevade jooksul pärast vaktsineerimist, väga harvadel juhtudel kuni mõnede kuude jooksul pärast vaktsineerimist.
Allikas: www.vaktsineeri.ee