Kolm noort jagavad oma kogemust kasuperes kasvamisest

Kolm noort jagavad oma kogemust kasuperes kasvamisest

23. Dec 2019, 12:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapse parim kasvu- ja arengukeskkond on tema perekond. Kahjuks ei ole mitte kõigil lastel võimalust üles kasvada oma sünnivanemate juures. Pere, kes on valmis pakkuma hoolt, tuge ja armastust teistest vanematest sündinud lapsele, saab hakata kasupereks.

Kõik vanemad tahavad oma lastele parimat. Kahjuks on olukordi, kus mõned lapsevanemad ei suuda oma laste eest hoolitseda. Põhjuseks võivad olla vanemate surm, terviseprobleemid, sõltuvused (alkohol, narkootikumid), kriminaalne käitumine vms. Eestis eraldatakse oma perekonnast aastas keskmiselt 250 eri vanuses last, kellest paljud vajaksid lühi- või pikaajalist hoolt kasuperes, kirjutab tarkvanem.ee.

Kolm nüüdseks juba täiskasvanud noort räägivad Tervise Arengu Instituudile oma loo hooldusperes kasvamisest. Räägivad, millised on nende tunded ja mälestused sellest ajast. Millised on need väärtused, mida uus perekond neile ellu kaasa andis. Puudutatakse ka bioloogiliste vanematega seotud teemasid ning räägitakse soovidest ja mõtetest enda pereelu ja tuleviku kohta.

Maarja kohtus oma uue perega, kui oli kuueaastane. Suur side hooldusemaga tekkis juba kolmanda-neljanda külastuse käigus lastekodusse, jõuludeks said Maarja ja tema väike õde perega koju. "Jõulud on imede aeg," nendib ta. Tänaseks on Maarja tudeng ja töötab õpingute kõrvalt lasteaia abiõpetajana.

Anna töötab lasteaia abiõpetajana ja kohtus oma hooldusperega 17-aastaselt. Senini kasvas ta lastekodus. Anna kirjeldab, et ka hilises vanuses oli perega lähedaseks saamine nii soe ja mõnus tunne. 

Ulvar on IT-spetsialist, kes kaotas viieaastasena oma bioloogilise ema. Ta hakkas 12-13-aastasena käima koolivaheaegadel hooldusperes. Piisas vaid vaheaegadest peres, et jätta lapsesse igaveseks väärtuslik mälestus. 

 

Vaata neid südamlikke ja silmiavavaid videolugusid ning mõtle, kas ka sinu südames on ruumi lapsele, kes vajab peret? 

Kui sinu südames on ruumi, et kasvatada last, kes ei saa kasvada oma sünniperes, võta ühendust Sotsiaalkindlustusametiga, et uurida lähemalt erinevate võimaluste kohta: tel 655 1666 või asendushooldus@sotsiaalkindlustusamet.ee.