Kas Eesti lapse suurimad vaenlased on tema oma vanemad? Postimees jagas eile üle 20 aasta peretülisid lahendanud, peatselt pensionile suunduva kohtuniku Sirje Õunpuu muremõtteid ja markantsemaid kogemusi.
Õunpuu hinnangul ei oska lahutavad vanemad lapse huvides käituda ja üksteist aktsepteerida. Rohkem ollakse huvitatud, kuidas teisele "ära teha". Vaieldakse ja vaieldakse, saamata aru, et see vaidlemine kahjustab lapsi kõige enam. Ta jutustab loo lapsest, kes läks emaga Soome elama. Kui isa sõitis tütrele külla, oli ema tal sadamas vastus oma uue elukaaslasega, ja vaidlemine läks pihta. Millal sa viimati juuksuris käisid ja mis särk see sul seljas on? Miks sa tassisid selle mehe siia, kas nüüd lapsele uus isa leitud? Vaidlus ajas lapse hüsteeriliselt nutma ja kohtumine jäi ära.
Teise näite toob kohtunik 15-aastase poisi perest, kus vanemad läksid lahku ja kohtutee algas juba kümme aastat tagasi! Terve aja on vanemad omavahel kakelnud, kuni selleni välja, et ema võttis poja Facebooki ja kirjutas sealt isa uuele naisele nii halvasti kui oskas. Isa aga ütleb, et poeg arvestagu teda oma elust välja, kui ta oma emaga suhtleb.
Meil on ka doktorikraadiga emasid, kes saavad pidevalt trahvi, sest keelduvad last isale näitamast. Või isa tuleb lapsega kohtuma, ootab ühel pool teed, naine on lapsega teisel pool teed ning mõlemad keelduvad teisele poole tänavat minemast. Kohus on pannud vanglasse ema, kes keeldus maksmast elatist sinnamaale, et ta kaotas riigitöö ja sattus kuritahtliku maksmisest kõrvale hoidmise tõttu vanglasse. Sel hetkel oli tema pangaarvel 21 000 eurot. Ta lihtsalt ei tahtnud isale elatist maksta. Kõige rohkem kaotas jälle laps - ta kaotas ema.
Vanemad ei saa isegi aru, et need vaidlused teevad lastele väga haiget, sest lapsed armastavad täie õigusega nii ema kui ka isa. Vanemad peaksid üksteist laste nimel aktsepteerima.
Loe pikka ja põnevat intervjuud paljude näidetega Eestit aset leidnud kohtulugudest Postimehest.