Kas Sina tead, kui suur lasteaiaõpetaja töökoormus tegelikult on?

Kas Sina tead, kui suur lasteaiaõpetaja töökoormus tegelikult on?

04. Oct 2018, 15:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Homse õpetajate päeva puhul selgitab lasteaiaõpetaja Eneli Väli Postimehes, kui suur lasteaiaõpetaja töökoormus tegelikult on ja mida lapsevanemad selle töö juures pahatihti ei näe.

Õpetaja kaheksatunnine tööpäev kulub mitmekümne lapse eest vastutamisele, laste õpetamisele ja arendamisele, nendega mängimisele, lohutamisele, ka mähkmevahetusele. Kuid seda kõike peab õpetaja ka planeerima - mõtlema ette nädalakava, mis sisaldab eri valdkondade lõimimist võimalikult mitmesugusteks tegevusteks. 

Väli toob näiteks sügisese kastanitest loomade meisterdamise. Igas õppetegevuses peab lõimima üldoskusi – näiteks kas laps oskab meisterdades teiste lastega koostööd teha. Mina ja keskkond – materjal korjatakse ise õuest. Keel ja kõne – räägitakse omavahel, mida keegi leidis, äkki oli ka muid tähelepanekuid, milline aastaaeg üldse on, millal saab kastaneid korjata jne. Matemaatika – loendatakse, mitu kastanit keegi korjas, kes korjas rohkem, kes vähem. Kunst – meisterdatakse korjatud kastanitest loomad, arendades loomingulisust. Liikumine – minnakse loodusesse jalutuskäigule. Muusika – teel lauldakse sügisega seotud laule.

Iga tegevus peab lasteaias olema hästi läbimõeldud ja organiseeritud, mis omakorda nõuab suurt eeltööd ja teadmisi. Selle hulka kuulub veebiavarustest ideede otsimine, erialase kirjanduse ja ülikoolimaterjalide lappamine jms. Taoline lisainfo otsimine on tegelikult osa tööst, kuid paraku käib see hetkel õpetaja oma pere ja vaba aja arvelt.

Teine probleem, mille Eneli Väli tõstatab, on lapsevanemate kaebused. Mure korral peaks lapsevanem pöörduma õpetaja poole, et koos lahendusi arutada, hirme kummutada jms. Paraku on muutumas standardiks see, et õpetaja asemel pöördutakse näiteks sotsiaalmeediagruppidesse. 

"Me ei meisterda lihtsalt kastaniloomi. Laste igakülgne arendamine on suur töö ja seda tuleks ka vastavalt hinnata! Lapsevanemad peaksid uskuma rohkem õpetajate professionaalsusesse ja olema valmis vastastikuseks koostööks," kirjutab Väli. 

Loe pikemat ülevaadet Postimehest!

 

Kas Sina usaldad oma lapse õpetajaid ja lasteaeda? Kas saad õpetajatega muredest vabalt rääkida?