Fotoseeria: Mida söövad lapsed maailma eri paigus?

Fotoseeria: Mida söövad lapsed maailma eri paigus?

08. Jul 2019, 13:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Fotograaf Gregg Segal huvitub tarbimiskultuurist maailma eri paigus. Üks tema tuntumaid töid on fotoseeria "7 päeva prügi", mille jaoks ta palus inimestel hoida alles nädala jooksul oma toidust tekkinud prügi, ning pildistas inimesi selles istumas. Tema eesmärk oli näidata, kui palju prügi inimesed toodavad...

Nüüd on Segal tulnud välja uue intrigeeriva fotoseeriaga: ta pildistas üheksa maailma riigi lapsi nende nädala aja toidumenüü keskel. Fotoseeria nimi on "Igapäevane leib: Mida lapsed ümber maailma söövad".

Pildistamine toimus USA-s, Indias, Malaisias, Saksamaal, Prantsusmaal, Sitsiilias, Senegalis,  Araabia Ühendemiraatides ja Brasiilias. 

Maailmas on ikka veel kohti, kuhu toidutööstuse gigantide nagu Nestle tooted ei ole jõudnud, vahendab Ruin My Week Segali tööd. Kus inimesed kasvatavad, korjavad ja valmistavad oma toitu ise. Üheks näiteks sellest on Brasiilias, Amazonase madalikul Arawaki hõimus elava tüdruku Kawakanihi nädala toidulaud. Kawakanihi peamine toiduaine on kartuli ja bataadi sarnane vili maniokk, mille jahust küpsetatakse pannkoogisarnast beijut. Kui Kawakanihi on näljane, püüab ta jõest kala ja sööb seda värskena beijusse keeratuna. 

Fotograafi jaoks oli projekti kõige üllatavam tulemus see, et kõige rikkalikum toidulaud on tihtilugu vaeseimatel inimestel. USA-s on rämpstoit peamiselt kehvemal järjel inimeste laual, kuna seal on see mugav ja odav lahendus. Indias aga võib keskmine pitsa maksta 13 dollarit, mis teeb rämpstoidu sealse sissetuleku juures enamikele inimestele kättesaamatuks. 

Indiast Mumbaist pärit Anchal elab oma perega 2,5 x 2,5 m suuruses alumiiniumist hütis ja tema isa teenib vähem kui viis dollarit päevas. Tema toidulaud on tervislik ja täisväärtuslik - see koosneb peaasjalikust okrast ja lillkapsast tehtud karridest, läätsedest ja roti leivast, mille ema iga päev ise küpsetab. Mumbai jõukamast keskklassist pärit Shramani pere saab aga lubada endale palju enamat ning tema toidulauale kuuluvad pitsa, frititud kana ja maiustused nagu Snickersid. 

Projekt üllatas ka selles osalenud laste vanemaid. Nädalamenüüd ühel pildil nähes ütles Adveeta isa pead raputades: "Ma ei suuda uskuda, et Adveeta sööb nii palju rämpsu! Ma pean sellest tema emaga rääkima." Los Angeleses elav üksikema süüdistas aga oma tütre pilti vaadates eksabikaasat: tervislikku toitu söönud tütar ema, ebatervislikku isa juures.

Segali hinnangul illustreerib fotoseeria valusat probleemi - ülemaailmset toidulaudade üheülbaliseks muutumist, mis kahjustab kogu maailma rahva tervist. Üle maailma söövad lapsed üha enam ületöödeldud pakendatud toitu, tühje kaloreid. 

"Võrrelge Sitsiiliast pärit Paulo ja Los Angelesest pärit Isaiahi toidulauda. Minevikus oleks Sitsiilia laps kasvanud üles väga erineva toidulauaga kui sama vana laps USA-s, kuid nüüd on nende toidulauad lähedased. Nii Paulo kui ka Isaiah söövad peamiselt friikartuleid, burgereid, pitsat, pastat ja saia. Lapsed elavad erinevatel mandritel, kuid nende vanemad oleks justkui ostelnud ühes ja samas globaalses supermarketis," sõnas Segal. 

Vaata suurepärast fotoseeriat SIIN!

 

Milline on Sinu lapse nädalane toidulaud?